Live acum Mireasa. Capriciile iubirii (r)
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Monden » Showbiz intern » Busu a făcut schimbări majore în viața sa, după ce a trecut pe lângă moarte. Prezentatorul meteo povestește cum s-a lăsat de fumat

Busu a făcut schimbări majore în viața sa, după ce a trecut pe lângă moarte. Prezentatorul meteo povestește cum s-a lăsat de fumat

Publicat pe 06.07.2020 la 11:44 Actualizat pe 06.07.2020 la 13:25

Viața este la fel de schimbătoare ca vremea, însă după o furtună, pentru Florin Busuioc strălucește din nou soarele. Îndrăgitul actor și prezentator meteo a trecut prin momente cumplite, în urmă cu doi ani, când a suferit un stop cardio-respirator. Într-un interviu acordat în exclusivitate revistei VIVA, „Busu” a vorbit despre ce schimbări a făcut.

„Busu” a făcut schimbări majore în viața sa

arhivă

Înainte de a fi pus în fața unui real pericol, Florin Busuioc ducea o viață complet nesănătoasă. Fuma mult și dormea doar trei ore pe noapte. Nu s-a gândit niciodată că i se va întâmpla ceva rău, până în ziua în care „s-a trezit” la Terapie Intensivă.

Știi cum e omul. Într-adevăr, probabil, avem chestia asta cu: „nu mi se întâmplă mie, „las-o că trece!, „nu are ce să mi se întâmple, dar uite că se întâmplă. Așa e povestea, n-ai ce să-i faci.”, povestește Florin Busuioc pentru Viva.

Celebrul prezentator meteo spune că nu își mai amintește aproape nimic din ziua respectivă. Totul s-a întâmplat foarte rapid și mare parte din tragicul eveniment i s-a șters, pur și simplu, din minte. Pe moment, actorul nu înțelegea ce se întâmplă cu el, ci doar vedea că se află pe patul de spital, iar lângă el era soția.

Deși nu a crezut nicio clipă, Florin Busuioc a primit un avertisment. Nu de la un medic, ci de la o...ghicitoare, pe care nu a luat-o în serios. În urmă cu mai bine de 20 de ani, o tânără fată din Buftea i-a citit în palmă și i-a spus că la 56 de ani va avea un moment de cumpănă. Iată că, într-un final, a avut dreptate.

Din fericire, în prezent, starea de sănătate a prezentatorului meteo este una bună. Florin Busuioc a decis să o lase mai moale, din toate punctele de vedere și să renunțe la un viciu dăunător: Fumatul! Spune că nici nu este atât de greu pe cât pare.

„Pentru un fumător să renunțe la viciu este… minunat! Eu personal n-am avut niciun fel de apăsare, n-am avut niciun fel de problemă, m-am lăsat imediat de fumat. S-o lași mai moale cu restul, hai să zicem că nu e chiar plăcut, dar e necesar. Oricum, era multă agitație, era complicată viața respectivă și normal că a trebuit s-o las mai moale și… am lăsat-o.”, a mai spus Florin Busuioc în interviul acordat revistei Viva.

Totuși, există ceva ce îi lipsește din viața de dinainte: programul de dimineață „Busu” a mai povestit că se obișnuise foarte tare cu respectivul program de muncă, dar și că pandemia de Coronavirus a adus schimbări în ceea ce îl privește. În contextul pandemiei, Florin Busuioc a revenit la programul pe care și-l dorea, cel de dimineață, însă doar două săptămâni pe lună.

În articolul
Busu a făcut schimbări majore în viața sa, după ce a trecut pe lângă moarte. Prezentatorul meteo povestește cum s-a lăsat de fumat
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Stiri interne
Cum arată Ramona Gabor fără make up și filtre! Vedeta s-a afișat complet naturală | FOTO
  • Cum arată cu adevărat Ramona Gabor
  • S-a filmat fără machiaj și fără filtre, în toată splendoarea ei naturală
Showbiz intern
Gabriela Oțil, probleme de sănătate! Soția lui Dani Oțil a trecut printr-o perioadă dificilă: ”Nu am energie”
  • Cu ce probleme de sănătate s-a confruntat Gabriela Oțil
  • Vedeta a luat o pauză pentru a se trata
Emisiuni TV
Asia Express, 11 noiembrie 2025. Care sunt cele două echipe finaliste ale sezonului 8
  • Două echipe s-au calificat în finala Asia Express, sezonul 8
  • Cum au reacționat echipele când au aflat
Emisiuni TV
Oana Lis a avut prima lecție de... balet! Soția lui Viorel Lis își dorește mai mult ca niciodată să slăbească
  • Oana Lis s-a apucat de balet
  • Cum a fost prima lecție
Emisiuni TV
Semifinala Asia Express, 11 noiembrie 2025. Olga Barcari, clipe dificile înainte de ultima etapă: ”Îmi era frică să mai pun gura”
  • Concurenții de la Asia Express au avut parte de ultima cursă înainte de finală
  • Ce probleme a avut Olga Barcari în semifinală
Stiri internationale
Un bărbat și-a înscenat înmormântarea dintr-un motiv surprinzător. Cum au aflat participanții că este viu
  • Un bărbat și-a înscenat înmormântarea
  • Cum a reacționat când oamenii s-au adunat să îl conducă pe ultimul drum
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Împuşcat de poliţişti după ce şi-a atacat fosta iubită şi a devenit recalcitrant. Incident şocant în Galaţi
recomandare pe as.ro
Pariul incredibil făcut de milionarul de 34 de ani care construieşte un castel în România: “Ţăranii se închinau”
Romania TV
Fostul soț al Ștefaniei Szabo, principalul suspect în ancheta paralelă a colegilor doctoriței: Spunea că nu are liniște din cauza proceselor și a amenințărilor
Romania TV
Dr. Cristian Andrei, în mijlocul unui scandal sexual monstru. Cliente abuzate sexual în timpul ședințelor: "A inițiat un act sexual cu mine chiar în cabinet"
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Aplicaţia pe care orice călător Ryanair trebuie să o aibă instalată pe telefon din 12 noiembrie. Compania elimină complet biletele tipărite
recomandare pe playtech.ro
Cum să speli pilota acasă fără să strici mașina de spălat. Trucul este simplu
recomandare pe redactia.ro
Doliu în lumea teatrului românesc. A murit unul dintre cei mai importanți actori de la Teatrul Nottara
recomandare pe redactia.ro
Planul pus la cale de Dani Mocanu. De ce nu este găsit manelistul după ce a fost condamnat la închisoare cu executare
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Un medic legist aruncă bomba după moartea Ștefaniei Szabo: „Au cam început să se «aboneze» la farmaciile spitalelor!“
recomandare pe bzi.ro
Schimbare radicală de situație! Fratele Ștefaniei Szabo rupe tăcerea după moartea doctoriței!
recomandare pe dailybusiness.ro
Mihaela Bilic dezvăluie care sunt singurele mezeluri sănătoase din supermarketuri: „Astea sunt, aș spune, premium”
recomandare pe dailybusiness.ro
ANAF a luat în vizor organizatorii de nunți și evenimente. Peste 80 de companii vor fi verificate începând de luni
recomandare pe Jurnalul.ro
Tinerii fără nicio ocupație, mituiți de stat să se angajeze. Peste 5.000 de euro, pentru cei aflați la primul job
recomandare pe a1.ro
Cât a slăbit Dan Alexa în Asia Express: „Mă îngrășasem și nu-mi plăcea”. Concurentul a spus câte kilograme are acum