Live acum XNS
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Monden » Showbiz intern » Cinci ani de la tragedia din Caracal. Mama Luizei Melencu, declarații terifiante: “Mă gândesc la sinucidere!”

Cinci ani de la tragedia din Caracal. Mama Luizei Melencu, declarații terifiante: “Mă gândesc la sinucidere!”

Publicat pe 31.07.2024 la 22:45 Actualizat pe 31.07.2024 la 23:18

Au trecut cinci ani de la tragedia din Caracal, în care Luiza Melencu și Alexandra Măceșanu au dispărut fără urmă. Monica, mama Luizei, este, în continuare, distrusă de durere și recunoaște că are momente când ia în calcul să recurgă la gestul extrem.

Luiza Melencu și Alexandra Măceșanu au fost declarate moarte, iar magistrații l-au condamnat definitiv pe Gheorghe Dincă la 30 de ani de închisoare pentru uciderea celor două minore. Mama Luizei nu s-a împăcat nici acum cu gândul că nu-și va mai strânge în brațe fiica și, în exclusivitate pentru Spynews, și-a strigat, încă o dată, disperarea.

Mama Luizei Melencu: “O suferință ce nu poate fi depășită”

Monica Melecu susține că nu va putea niciodată să treacă peste tragedie, mai ales că încă nu a aflat adevărul despre Luiza, în opinia ei dosarul Caracal nefiind, cu adevărat, soluționat.

“Este o suferință ce nu poate fi depășită. Îți pierzi un părinte, o rudă... Dar un copil care nu era bolnav, accidentat, să ți-l ia cineva fără să te aștepți... Trebuie, însă, să mergem înainte. Pentru mine, personal, dar și pentru părinții mei, este foarte greu. Întrebarea care, în continuare, ne macină este ce s-a întâmplat. Asta este cel mai tragic. Noi nu știm ce să răspundem dacă ne chestionează cineva. Să credem diversiunea care s-a făcut în dosarul Caracal? Nu!”, ne-a declarat Monica Melencu.

“Sunt momente în care clachez, nu mi-e rușine să recunosc”

Extrem de sinceră, mama Luizei recunoaște că are momente când se gândește să-și pună capăt zilelor, refuzând să accepte dura realitate.

“Nu mi-e rușine să recunosc. Sunt momente când clachez. Mă supăr și... În momentul în care au zis că le-a omorât, am vrut să mă arunc în fața mașinii. Sunt momente... Când clachez, când e o supărare... Poate în familie apar neajunsuri și te gândești (n.r. la sinucidere)”, a dezvăluit femeia pentru Spynews.

“E o legumă în prezent”

Monica Melencu are o mare dorință, să-și mai vadă măcar o dată fata, fiind ferm convinsă că aceasta trăiește, contrar deciziei autorităților.

“Sunt cinci ani, nu zic că nu aș cunoaște-o, că sunt mama ei. Cred că e schimbată rău. Mi-aș dori să o mai văd, dar nu cred că mai e același om. E o legumă în prezent. Fetele nu meritau soarta asta. Gândiți-vă că la stradă sunt atâtea femei și nu s-a întâmplat nimic. Și uitați-va unde s-a ajuns cu cazul Caracal”, a mai precizat mama Luizei.

“Fetele sunt traficate, nu moarte”

Revenind la cazul Caracal, Monica Melecu este total dezamăgită de modul în care a decurs ancheta, refuzând și acum să creadă că Gheorghe Dincă le-a ucis pe fete, în loc să profite de pe urma lor. Femeia susține că Luiza și Alexandra ar fi fost obligate să practice prostituția.

“Eu văd lucrurile așa. S-a jucat un teatru în care actorul principal a fost Gheorghe Dincă. A fost un scenariu. Singurul care a fost vinovat - Gheorghe Dincă. Este părerea mea și nu o voi schimba niciodată. Fetele nu sunt moarte, sunt traficate. Dacă ești bărbat și iei o fată, nu te duci să o omori, atât timp cât poți să iei bani de pe urma ei. Totul a fost o diversiune, o bătaie de joc”, a precizat femeia.

“Tata l-ar omorî pe Gheorghe Dincă”

Potrivit Monicăi Melencu, Gheorghe Dincă ar fi nemulțumit de condițiile din închisoare, unde își ispășește pedeapsa. Nu știe cum ar reacționa dacă ar da din nou ochii cu “monstrul din Caracal”, însă este sigură că tatăl ei l-ar ucide fără să clipească.

“Știu că are foarte multe mofturi în pușcărie, că nu-i convine nimic. Vreau adevărul de la el. Am fost față în față cu el și nu a spus nimic. Pedeapsa și-o merită. El e foarte acoperit, din moment ce nu s-a aflat nimic. Nu știu cum aș reacționa dacă l-aș reîntâlni. Nu s-a putut face nimic, nici să întind un deget când ne-am văzut. Când bătrânul a aruncat cu o sticlă cu apă a luat amendă. Nu știu dacă aș putea să-i fac ceva rău. Dar m-aș gândi la consecințe, aș intra în pușcărie... Dar cred că bătrânul l-ar omorî. Sigur s-ar duce la pușcărie pentru asta”, ne-a mai spus mama Luizei.

Monica Melencu nu a primit niciun leu

Anul trecut, judecătorii de la Curtea de Apel Craiova au decis l-au obligat pe Gheorghe Dincă să achite daune morale de 500.000 euro mamei Alexandrei Măceşanu şi 100.000 de euro părintelui Luizei Melencu. “Monstrul din Caracal” nu ar fi scos, însă, niciun leu din buzunar.

“Nu am luat nimic. Nu știu cealaltă familie. Eu, personal, nimic. Am fi meritat daune pentru că în patru ani și-au bătut joc de noi și nu am aflat nimic. Am scos bani din buzunar, iar Gheorghe Dincă și-a bătut joc de noi. Suma aceea este pe hârtie, atât. De unde să ne dea? Ce să fac acum? Să mă milogesc pentru două, trei mii de lei? Mai bine mor demnă în sărăcia mea”, a încheiat mama Luizei.

În articolul
Cinci ani de la tragedia din Caracal. Mama Luizei Melencu, declarații terifiante: “Mă gândesc la sinucidere!”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Ce spune Carmen Harra despre noul papă. Ce semnificație ascunsă are data de naștere a suveranului pontif
  • Carmen Harra face previziuni despre noul papă
  • Ce transmite data nașterii sale
Horoscop zilnic
Horoscop sâmbătă, 10 mai 2025: Scorpionii au o zi norocoasă
  • Horoscopul zilei de sâmbătă, 10 mai 2025
  • Ce ne-au pregătit astrele pentru ziua de vineri
  • Vezi cum stai în materie de bani, dragoste, sănătate și noroc
Showbiz intern
Nicolai Tand a terminat renovarea casei din Maramureș. Cum arată acum locuința / FOTO
  • Nicolai Tand și soția lui au renovat casa din Maramureș, transformată în pensiune
  • Cum arată acum locuință
Showbiz intern
Marilu Dobrescu pleacă din România. Influencerița se mută în Australia: "Aproape gata..." / FOTO
  • Marilu Dobrescu își ia rămas-bun de la România
  • Influencerița se mută în Australia
Stiri interne
Anunț de ultimă oră al Poliției Capitalei! Bucureștiul, parțial blocat la sfârșitul acestei săptămâni
  • Anunț de ultimă oră al Poliției Capitalei
  • Sunt anunțate restricții de trafic masive în weekend
Emisiuni TV
Mireasa - Capriciile iubirii. Teo crede că s-a grăbit când a intrat într-o cunoaștere cu Liliana. Ce l-a determinat să ajungă la o astfel de concluzie
  • Liliana și Teo de la Mireasa sunt într-o cunoaștere, dar el crede că s-a grăbit
  • Ce se întâmplă cu legătura dintre cei doi
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Cele mai bune prietene, moarte pe iarbă, ţinându-se de mână, după un accident cumplit. "Cadou" de majorat le va fi piatra funerară după tragedia din Irlanda
recomandare pe as.ro
Milionarul român care are un salariu de 33.000 de euro pe lună a ajuns să vândă tot şi să se împrumute!
Romania TV
Vestea momentului în showbiz! S-au DESPĂRȚIT! El a făcut anunțul: Decizia nu este rezultatul unui conflict, ci e o înțelegere matură
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
recomandare pe antena3.ro
La 6 ani a fost declarată „cea mai frumoasă fetiță din lume”. Acum, la 24 de ani Thylane Blondeau arată cu totul diferit
recomandare pe antena3.ro
O româncă a dispărut în mod misterios la Londra, în urmă cu 7 ani. Acum, fiicele și poliția fac un nou apel
recomandare pe antena3.ro
Descoperire arheologică inedită în deșertul Sinai: Au fost găsite cercuri bizare de copaci care duc la o fortăreață din Egiptul Antic
recomandare pe playtech.ro
Cum să dublezi producția de castraveți punând un singur ingredient natural peste plante
recomandare pe playtech.ro
Zonele preferate de căpușe în curte și grădină. Cum le identifici și le elimini
recomandare pe redactia.ro
Zodia care își iubește mama mai mult decât orice. Legătura de sânge care nu se rupe niciodată
recomandare pe redactia.ro
Detalii cutremurătoare ies la iveală din ancheta bebelușului furat din maternitatea Bacău. Cum a fost scos micuțul din spital și cu cât s-a vândut micuțul
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România care s-au călugărit. Au renunțat la celebritate pentru o viață în rugăciune
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
recomandare pe bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
recomandare pe bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
recomandare pe dailybusiness.ro
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
recomandare pe Jurnalul.ro
3 zodii dure care tânjesc în secret după dragoste
recomandare pe a1.ro
Cum arată sora lui Valeriu Ilisie din "Iubire cu Parfum de Lavandă". Cei doi frați postează des imagini împreună