Cum a reacționat mama lui Leonard Miron atunci când a aflat ce orientare sexuală are fiul ei: ”Trei luni nu mi-a răspuns la telefon”
De zeci de ani, Leonard Miron s-a confruntat cu prejudecățile și asta pentru că a recunoscut că are o altă orientare sexuală. O reacție dură a venit chiar din partea mamei sale, atunci când vedeta i s-a destăinuit în legătură cu viața sa amoroasă. La vremea aceea, vedeta mărturisește că cea care i-a dat viață nu i-a mai vorbit timp de mai bine de trei luni.
- Leonard Miron se iubește de mulți ani cu Miguel.
- Vedeta și-a supărat mama atunci când i-a recunoscut orientarea sa sexuală.
Leonard Miron a fost supus de-a lungul timpului la grele încercări, însă dorința de a trăi, de a iubi și de a se bucura de viață, dar și iubitul său l-au ajutat să depășească toate problemele de sănătate cu care s-a confruntat, dar și să treacă peste presiunea venită din partea celor din jur.
Cum a reacționat mama lui Leonard Miron atunci când a aflat ce orientare sexuală are fiul ei
Însă, chiar dacă acum este fericit și împlinit, Leonard Miron recunoaște că în trecut lucrurile nu au mers așa bine. În cadrul unei emisiuni TV, vedeta a vorbit despre momentul în care i-a spus pentru prima dată mamei sale despre orientarea sa sexuală. La acea vreme, chiar înainte cu doi ani ca femeia să moară, reacția ei a fost una extrem de dură. După care, spune Leonard, cea care i-a dat viață s-a comportat cu el ca și cum nimic neobișnuit nu s-a întâmplat.
”Eram de 14 ani împreună cu Miguel când i-am spus mamei că sunt gay. Era cu doi ani înainte să moară. Ne-am certat de la niște vecini care erau gay și i-au adus pizza și nu a vrut să mănânce de la ei. Atunci i-am spus: și dacă eu sunt la fel? Am plecat în Anglia și trei luni nu mi-a răspuns la telefon. Apoi o săptămână vorbea monosilabic, după care vorbea de câinele vecinului, de vremea de afară, de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic”, a povestit Leonard Miron în cadrul unei emisiuni TV, relatează Libertatea.
După această destăinuire, în cadrul aceluiași interviu, fostul prezentator TV a vorbit și despre perioada anilor 90, atunci când, de teamă, s-a iubit în același timp și cu o femeie și cu un bărbat. Fostul prezentator TV, ce a învins cancerul și coronavirusul și care este alături de mai bine de 20 de ani cu Miguel, trăindu-și viața peste hotare, spune că la acea vreme orientarea sa sexuală l-ar fi trimis direct în închisoare, de aceea, nu a putut recunoaște nimic nimănui, nici măcar în fața colegei de facultate cu care avea o relație.
”A fost o perioadă în care am avut o relație cu o colegă de facultate din aceeași grupă și, în aceleași timp, eram cu prima mea relație vorbind de bărbați. Nu a fost corect. Era în anii 90, atunci apărusem la TV, atunci era în vigoare articolul 200 care condamna relațiile între persoane de același sex. Am ales duplicitatea ca să nu fac închisoare. Partenerul meu știa, dar domnișoara nu știa, nu am avut puterea să-i spun, a descopert din altă parte”, a mai spus fostul prezentator TV.