Live acum
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Monden » Showbiz intern » Dani Mocanu nu scapă de problemele cu legea! I-a fost respinsă ultima cerere pe care a făcut-o în instanță. Decizia judecătorilor!

Dani Mocanu nu scapă de problemele cu legea! I-a fost respinsă ultima cerere pe care a făcut-o în instanță. Decizia judecătorilor!

De Razvan Paltin.
Publicat pe 19.10.2024 la 22:46 Actualizat pe 19.10.2024 la 22:46

Vești rele pentru Dani Mocanu! Problemele cu legea continuă, iar dacă manelistul se aștepta ca de această dată să iasă din țară liniștit, ei bine, din păcate nu! Magistrații au respins cererea făcută de artist prin care acesta putea să depășească teritorul României, după ce au rejudecat cauza.

Dani Mocanu a așteptat cu sufletul la gură decizia judecătorilor, asta pentru că ieri a avut loc un nou termen în procesul în care manelistul și fratele lui sunt cercetați pentru săvârşirea infracțiunilor de tentativă de omor și tulburarea ordinii și liniștii publice. Cântărețul a fost nevoit să stea și în arest, după ce în anul 2022 a bătut cu bestialitate, împreună cu fratele său, un alt bărbat, într-o benzinărie.

După ce a petrecut mai multe luni și în arest la domiciliu, Dani Mocanu a primit vestea că măsura arestului va fi schimbată cu cea a controlului judiciar, dar care bineînțeles presupune mai multe condiții pe care cântărețul trebuia să le respecte.

Dani Mocanu nu scapă de problemele cu legea

Manelistul nu avea voie să părăsească localitatea decât cu acordul prealabil al instanței de judecată, iar de asemenea nu avea voie să părăsească nici țara. În urmă cu doar câteva luni însă condițiile au fost schimbate, iar cântărețului i s-a dat voie să iasă din localitatea, dar și din România, însă nu pentru mult timp.

Ulterior, lui Dani Mocanu i s-a pus din nou condiția de a nu putea să părăsească România, după ce cauza a fost rejudecată. Astfel, cântărețul a făcut un apel contestând astfel decizia judecătorilor, însă veștile nu sunt bune. În cursul zilei de ieri, magistrații au decis să respingă cererea făcută de artist, astfel că în continuare nu are voie să părăsească România.

”Soluția pe scurt: În baza art.425 ind.1 alin.7 pct.2 lit.a Cod procedură penală, admite contestaţia formulată Parchetul de pe lângă Tribunalul Argeş, împotriva încheierii din data de 14.10.2024, pronunţată de Tribunalul Argeş – Secţia Penală, în dosarul nr.5712/109/2022/a24. Desfiinţează în parte încheierea contestată şi, rejudecând, în baza art.215 alin.2 lit.a C.pr.pen., respinge cererea de a depăşi limita teritorială a ţării formulată de inculpatul Mocanu Daniel, . Menţine celelalte dispoziţii ale încheierii contestate. În baza art.425 ind.1 alin.7 pct.1 lit.b) Cod procedură penală, respinge, ca nefondată, contesta?ia formulată de contestatorul-inculpat MOCANU DANIEL, împotriva încheierii din 14.10.2024 pronunţate de Tribunalul Argeş – Secţia Penală în dosarul nr. 5712/109/2022/a24”, se arată pe Portalul Instanțelor de Judecată.

Manelistul trebuie să plătească și cheltuielile de judecată

Mai mult de atât, Dani Mocanu este obligat astfel, în calitate de contestator-inculpat, după cererea care i-a fost respinsă, să plătească și cheltuielile de judecată în valoare de 200 de lei, după cum se mai arată pe Portalul Instanțelor de Judecată.

”În baza art.275 alin.2 C.pr.pen., obligă contestatorul-inculpat la plata sumei de 200 lei, reprezentând cheltuieli judiciare către stat. În baza art.275 alin.3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare aferente contestaţiei formulate de Parchetul de pe lângă Tribunalul Argeş rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în astăzi, 17 octombrie 2024, la Curtea de Apel Piteşti - Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie, prin punerea soluţiei la dispoziţia inculpatului şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, în condiţiile art. 405 alin. 1 Cod de procedură penală”.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Dani Mocanu nu scapă de problemele cu legea! I-a fost respinsă ultima cerere pe care a făcut-o în instanță. Decizia judecătorilor!
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Chefi la cuțite, sezonul 16. Cine a părăsit competiția. Concurentul a obținut numai cinci puncte
  • Cine a părăsit competiția Chefi la cuțite
  • Bătălia a fost trăită la cote maxime
Showbiz intern
Mihaela de la Mireasa, sezonul 11, prima reacție, după presupusa despărțire de Ștefan. Fosta concurentă și-a făcut și o schimbare de look
  • Fanii cuplului Mihaela-Ștefan de la Mireasa cred că s-au despărțit, la cinci luni de la finală
  • Prima reacție a fostei concurente
Emisiuni TV
Chefi la cuțite, sezonul 16. Richard Abou Zaki și-a ieșit din minți când a văzut rezultatele battle-ului: „E frustrant”
  • Richard Abou Zaki și-a ieșit din minți
  • Ce l-a enervat pe chef
Emisiuni TV
Stelian Ogică, noi declarații despre scandalul cu arbitrul. Ce i-ar fi promis Florin Chivulete Alexandrei: „Ea e încă o copilă”
  • Stelian Ogică, noi declarații despre scandalul cu Florin Chivulete
  • Ce ar fi urmărit arbitrul
Showbiz intern
Andreea Bănică a împodobit bradul de Crăciun! Decorațiunea care atrage toate privirile
  • Andreea Bănică a împodobit bradul de Crăciun
  • Ce decorațiune a atras atenția tuturor
Showbiz intern
Andreea Popescu, motivul vizitei în Shanghai. Ce intervenție și-a făcut bruneta: „În România nu aveau soluții”
  • Andreea Popescu se află în China
  • Ce intervenție estetică și-a făcut bruneta
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Schema prin care 2 tineri au vrut să ia telefoane din easybox fără să plătească. Poliţia i-a prins în flagrant
recomandare pe as.ro
În ce a investit Adrian Ilie primul milion de dolari! Din ce face acum o avere: “E mai bine să nu ştie lumea”
Romania TV
Dezastru total pentru angajaţi şi pensionari. Anunţul apocaliptic făcut de Bolojan pentru 2026
Romania TV
Momente ȘOCANTE pentru Vlăduța Lupău, după concertul fabulos de la Cluj. Un hoț i-a furat geanta Louis Vuitton: Am avut ceva bani în ea, că aveam de făcut plăți
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Ce înseamnă E10 la centrală. Eroarea semnalată de mulţi români în ultima perioadă
recomandare pe playtech.ro
Ce rată ai la un credit ipotecar de 50.000 de euro: calcul pe termen lung
recomandare pe redactia.ro
Reacția neașteptată a iubitului Rodicăi Stănoiu după ce femeia a fost deshumată la doar câteva zile de la înmormântare. Prima poză cu tânărul IUBARET
recomandare pe redactia.ro
Nicusot Dan , gest RAR la PARADA!! Nu s-a mai intamplat asta cu un presedinte in ultimii ani
recomandare pe Ciao.ro
ULTIMĂ ORĂ! Moment de panică, în direct, la Radio ZU! Morar, Buzdugan și Emma, evacuați de urgență
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Volodimir Zelenski se întâlnește cu Emmanuel Macron în Franța, după discuțiile privind acordul de pace între SUA și Ucraina
recomandare pe dailybusiness.ro
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
recomandare pe Jurnalul.ro
Gata cu joaca! Horoscopul dragostei, 15–21 decembrie 2025: Adevăruri incomode ies la iveală
recomandare pe a1.ro
Cum arată acum Mario, fiul lui Adrian Mutu și al Alexandrei Dinu, la 23 ani. Antrenorul se mândrește cu fiul său