Live acum XNS
Prime time 19:00/ Petrecem in familie (r)
Homepage » Monden » Showbiz intern » Începe BEACH,PLEASE! 2024. Cel mai mare festival urban din Sud-Est-ul Europei și-a deschis porțile! Investiția e uriașă

Începe BEACH,PLEASE! 2024. Cel mai mare festival urban din Sud-Est-ul Europei și-a deschis porțile! Investiția e uriașă

De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 10.07.2024 la 14:14 Actualizat pe 10.07.2024 la 14:14

,,Ziua Zero” pentru BEACH, PLEASE! e aici! Festivalul își deschide oficial porțile pentru cei care vor să petreacă momente de neuitat. Costineștiul devine epicentrul distracției și al culturii urbane! Siguranța festivalierilor rămâne însă unul dintre cele mai importante aspecte, așa că organizatorii colaborează cot la cot cu cele mai importante structuri ale statului pentru a se asigura că experința de festival va fi una de neuitat și fără incidente.

„Avem un public foarte tânăr. 42% dintre participanti au între 18 și 21 de ani. Evident, siguranta fiecarui participant este prioritatea noastra numarul unu, și am făcut tot ce ține de noi, ca organizatori, pentru a avea un eveniment fără incidente. În ceea ce privește securitatea în perimetrul de festival, avem anul acesta aproape 1000 de agenti de paza, 2 spitale, 3 puncte medicale, 6 ambulante private si un dispecerat video de unde este monitorizat fiecare punct din festival”, declara Andrei Șelaru, adică Selly, co- fondator al festivalului

Între 10 - 14 iulie, peste 200 de artiști, printre care headliner este Travis Scott, vor urca pe scena BEACH,PLEASE!2024 și în medie, 100.000 de oameni sunt așteptați zilnic la cel mai mare festival urban din Sud-Estul Europei.

În acest an, zona de festival se intinde pe un teren de 21 de hectare, fiind cel mai mare festival ca intindere din Romania, iar parcarea făcută special pentru eveniment are peste 50 de hectare. Peste 7000 de străini și-au confirmat prezența la evenimentul din acest an. Pentru a asigura siguranța și a preveni transportul de droguri, se colaborează strâns cu Poliția de Frontieră.

Totodată, aproximativ 260 polițiști din structurile operative ale Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, respectiv ordine publică, investigații criminale, rutieră, investigarea criminalității economice, acțiuni speciale, criminalistică, vor acționa zilnic în sistem integrat.

Peste 370 de pompieri vor asigura gestionarea cazurilor de prim ajutor, cât și și măsurile de apărare împotriva incendiilor, pe toată perioada festivalului.

Anul aceasta, BEACH, PLEASE! desfășoară cea mai vizibilă campanie antidrog, în parteneriat cu cele mai importante structuri MAI.

„La nivelul Ministerului Afacerilor Interne, încercăm să creăm un echilibru între prevenirea consumului și combaterea traficului de droguri, de aceea, se acționează integrat, atât instituțiile publice, cât și organizațiile neguvernamentale cu atribuții în domeniu. Suntem deschiși la orice colaborare care are ca obiectiv siguranța comunității și apreciem faptul că organizatorii acestui festival, precum și artiștii implicați în acest eveniment, ni s-au alăturat pentru a tranmite mesaje generației Z”, spune Purt Cuv. ANA Comisar-sef de politie Iuliana Teodorescu, ofiter de relatii publice Agentia Nationala Antidrog

Și specialiștii din cadrul Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane vor fi prezenți pe toată durata festivalului pentru a-i informa și proteja pe festivalieri de situațiile periculoase din sfera traficului de persoane.

Investiția totală din acest an se ridică la aproximativ 14 milioane de euro, dintre care 7 milioane de euro sunt dedicate costurilor pentru artiști. Festivalul va aduce peste 140.000 de turiști în Costinești și stațiunile vecine, ceea ce, la un calcul simplu, înseamnă peste 60 de milioane de euro aduse în economia locală.

În articolul
Începe BEACH,PLEASE! 2024. Cel mai mare festival urban din Sud-Est-ul Europei și-a deschis porțile! Investiția e uriașă
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Beauty & Lifestyle
Descoperă bijuteria ascunsă a Balcanilor. O destinație de neratat
  • Descoperă bijuteria ascunsă a Balcanilor
  • Mulți turiști nu frecventează această țară
Showbiz intern
Sorinel Copilul de Aur va deveni tată curând?! Presupusa amantă ar urma să nască! Niciunul nu și-ar fi dorit copilul: ”S-a întâmplat”
  • Presupusa amantă a lui Sorinel Copilul de Aur l-a făcut praf pe manelist
  • Ar urma să îi aducă pe lume un copil peste câteva zile
Emisiuni TV
”Îl împingeam de la spate”. Fosta soție a lui Lino Golden, confesiuni explozive despre divorț
  • Delia a dezvăluit cum a fost ultima perioadă a relației cu Lino Golden
  • Fosta soție a artistului a făcut confesiuni
Horoscop
Zodiile ghinioniste în următoarea lună. Necazurile își vor face prezența
  • Zodiile ghinioniste în următoarea lună
  • Necazurile își vor face prezența
Showbiz intern
Gelozia, presupusul motiv de despărțire dintre Andreea Marin și Adrian Brîncoveanu! Ce le-ar fi afectat relația
  • Andreea Marin și Adrian Brîncoveanu s-ar fi confruntat cu gelozia
  • Ce detalii au apărut despre despărțirea lor
Beauty & Lifestyle
Cum să tratezi arsurile solare. Vei putea continua vacanța datorită unor remedii simple
  • Cum să tratezi arsurile solare
  • Vei putea continua vacanța datorită unor remedii simple
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Trucul prin care putem face răcoare în locuinţă, fără aer condiţionat
recomandare pe as.ro
Milionarul român cu trei pensii dă din casă! Ce i-a făcut propria nevastă. Dieta secretă care l-a ajutat enorm
Romania TV
Vlăduța Lupău este în culmea fericirii! Cât de frumos a dat vestea! Fanii au sărit imediat să o felicite!
Romania TV
Cum pot românii să obțină ajutorul pentru energie de la Guvern. Câți bani pot primi pe lună și ce pași trebuie să urmeze
recomandare pe antena3.ro
O femeie cu un copil de 2 ani spune cum e să locuiești pe un vas de croazieră, cu totul gratuit. Există, totuși, un dezavantaj
recomandare pe antena3.ro
Furie în Bulgaria din cauza panterei negre. Oamenii spun că au pierdut bani din cauza ei și cer despăgubiri
recomandare pe antena3.ro
Mireasă din Vâlcea bătută de mire la nuntă, pentru că a supărat-o pe mama soacră. Ea a fost dusă la spital, el a continuat petrecerea
recomandare pe playtech.ro
Cea mai frumoasă plajă din Europa se află în Grecia. Puţini români ştiu de ea, panorama dramatică te cucereşte pe loc
recomandare pe playtech.ro
Cum şi cât se udă trandafirii din grădină când e caniculă. Detaliul care distruge bobocii
recomandare pe redactia.ro
Cine este tânăra ucisă de fostul iubit după ce i-a incendiat casa. Victima a fost rapită și în februarie de ucigaș
recomandare pe redactia.ro
Se schimbă școala românească din temelii. Părinții riscă și închisoarea dacă nu respectă acest lucru.
recomandare pe Ciao.ro
A murit cea mai iubită actriță de la Bollywood! Ochii ei i-au înnebunit și pe români
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
recomandare pe bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
recomandare pe bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
recomandare pe dailybusiness.ro
De ce mamele aflate în concediu maternal trebuie să plătească CASS. Premierul Ilie Bolojan: „Nu ne mai putem permite să fim o țară de excepții”
recomandare pe dailybusiness.ro
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
recomandare pe Jurnalul.ro
Bani, dragoste? Iată cea mai norocoasă zi a lunii iulie 2025 pentru fiecare zodie
recomandare pe a1.ro
Artist celebru din România a sărit la bătaie în timpul concertului său. Ce s-a întâmplat între el și un fan