Live acum
Prime time 19:00 Petrecem in familie
Homepage » Monden » Showbiz intern » Ivan Patzaichin, cel mai cunoscut canoist român, copilărie plină de neajunsuri: ”Frânt de oboseală, adormeam câteodată vâslind”

Ivan Patzaichin, cel mai cunoscut canoist român, copilărie plină de neajunsuri: ”Frânt de oboseală, adormeam câteodată vâslind”

De Georgiana Prodan.
Publicat pe 05.09.2021 la 12:17 Actualizat pe 05.09.2021 la 12:17

Ivan Patzaichin, alintat Vaniușa, așa cum îl cunosc și apropiații, s-a născut la Tulcea, în comuna Crișan. Încă de când s-a născut, întreaga lui viață a fost conturată în jurul misterelor apelor, provocărilor pe care de fiecare dată le-a acceptat și unui vis pe care l-a îndeplinit cu succes: să devină cel mai bun canoist român. Cu toate acestea, copilăria lui Ivan Patzaichin a fost plină de neajunsuri.

Ivan Patzaichin, cel mai cunoscut canoist român, copilărie plină de neajunsuri

facebook

Povestea de viață a lui Ivan Patzaichin poate ajunge, fără îndoială, scenariul unui film de mare succes. Cel mai cunoscut canoist român a avut o copilărie plină de neajunsuri, însă extrem de fericită, fiind un copil care s-a bucurat de viață din plin, pe meleagurile pline de mister, din Tulcea.

Ivan Patzaichin, cel mai cunoscut canoist român, copilărie plină de neajunsuri

Ivan Patzaichin a crescut și s-a maturizat pe ulițele unui sat din Delta Dunării de care și-a adus aminte cu drag până în ultima clipă. Părinții lui, Alexandra și Vicol, erau doi oameni cât se poate de simpli și modești, care aveau meserii specifice locului, croitoreasă, respectiv pescar fruntaș.

Cu toate acesta, cel care i-a inspirat dragostea pentru ape, pentru Dunăre și pentru vâslit a fost chiar bunicul lui Ivan Patzaichin, care locuia la câteva case distanță. În fiecare seară îi citea povești, bunicul lui fiind considerat, la vremea aceea, unul dintre cei mai înțelepți oameni din sat.

”Tot de bunic mă leagă cea mai frumoasă aducere aminte. Într-o dimineață, să tot fi avut vreo patru anișori, m-am trezit în barca lui. Clipocitul apei bătute de vâsle și soarele leneș ce-mi învelea fața mi s-au întipărit în minte pentru totdeauna. Dormisem la el, ca de obicei, iar bunicul, la ora potrivită, nu m-a deșteptat. M-a luat în brațe, așa, adormit cum eram, m-a așezat în bărcuță și a ieșit cu mine pe luciul apei, la pescuit. Mi s-a părut cea mai frumoasă dimineață”, a povestit Ivan Patzaichin, pentru oamenidepoveste.ro.

Ivan Patzaichin a mărturisit că mama lui s-a apucat de croitorie, deoarece el nu avea destule haine. Pentru că lucrurile mergeau ca pe roate și toată lumea din sat admira obiectele vestimentare la care mama lui muncea din greu, Ivan lucra cot la cot cu mama lui, la mașina de cusut.

Cum a devenit Ivan Patzaichin cel mai cunoscut canoist român

Ulterior, pe la vârsta de 12 ani, Ivan Patzaichin a început să meargă cu tatăl lui după lemne. Pentru că avea totuși o vârstă fragedă, fiind frânt de oboseală, de cele mai multe ori adormea vâslind, în barcă. Bineînțeles, atunci când barca își pierdea direcția, Ivan Patzaichin se trezea când tatăl lui începea să strige, răgușit, la el.

Câțiva ani mai târziu, adolescentul care adormea vâslind a reușit o performanță la care nimeni nu s-ar fi așteptat: patru medalii de aur la patru Olimpiade diferite.

”Aveam 16 ani când am văzut, la televizorul instalat în sat, la Căminul Cultural, știrea că doi băieți plecați din locurile noastre deveniseră campioni mondiali la vâslit, cum se spunea. Atunci mi-am spus că, dacă ei au putut, mie îmi va fi la fel de ușor. Eu n-am plecat de acasă ca să fac sport, ci ca să devin campion. A fost țelul meu în viață și nu m-am oprit până nu l-am atins”, a mai povestit Ivan Patzaichin.

Dacă mama lui s-a împotrivit din prima clipă atunci când a auzit ce vis avea fiul ei, tatăl lui l-a sprijinit, indiferent de situație și de eșecurile de care a avut parte. La vârsta de 17 ani, Ivan Patzaichin era deja ajutor de pescar și câștiga lunar o sumă destul de însemnată, mai exact 2050 lei.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Ivan Patzaichin, cel mai cunoscut canoist român, copilărie plină de neajunsuri: ”Frânt de oboseală, adormeam câteodată vâslind”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Situația a scăpat de sub control la Survivor! Nicu Grigore și Kaan l-au atacat pe CAV: ”Nu mă împinge, ia mâna de pe mine”
  • Nicu Grigore s-a certat cu CAV
  • Afirmațiile acestuia conform cărora ar fi nevoie de un lider l-au enervat pe concurent
Emisiuni TV
Adi Vasile, deranjat de Naba Salem la Survivor 2026! Prezentatorul a luat măsuri: ”Să avem grijă la limbaj”
  • Adi Vasile i-a făcut observație Nabei Salem
  • Limbajul ei colorat l-a făcut să reacționeze
Showbiz intern
O fabrică importantă a luat foc! Avertisment important pentru locuitori
  • Un incendiu puternic a izbucnit vineri
  • Locuitorii au fost sfătuiți să evite zona
Emisiuni TV
Marian Godină, replica anului pentru Cristian Boureanu la Survivor: ”Tu ai obiceiul ca lângă un polițist să adormi”
  • Marian Godină l-a lăsat fără cuvinte pe Cristian Boureanu
  • Concurentul s-a enervat
Emisiuni TV
Adrian a fost eliminat de la Mireasa, sezonul 13. A recunoscut că o concurentă i-a rămas în minte
  • Ce a declarat Adrian după ce a aflat că a fost eliminat de la Mireasa
  • Concurentul pleacă acasă cu gândul la o fată din emisiune
Showbiz intern
Cătălin Măruță, primele declarații după ultima apariție ca prezentator al emisiunii. Cu ce gânduri a plecat: ”A fost foarte emoționant”
  • Ce se întâmplă cu Cătălin Măruță
  • Prezentatorul a făcut anunțul despre proiectele sale
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
La 24 de ani, Grațiela își caută job de 6 luni: 300 de aplicări, 10 interviuri, aproape niciun răspuns
recomandare pe as.ro
El e românul care a făcut o avere pe bursă! A câştigat şi de peste 85 de ori suma investită. Câţi bani are acum
Romania TV
Nicușor Dan i-a concediat AZI. Undă de șoc la nivel înalt! Sunt schimbări MAJORE
Romania TV
Medic de 33 de ani, găsit mort în cabinet. Alin s-a sinucis după ce a ajuns la spital. Era căsătorit și avea un băiețel. Soția sa este tot medic. BOALA de care suferea!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Vremea se răceşte din nou. Avem weekend de iarnă: România, pe ‘câmpul de luptă’ dintre două mase de aer diferite
recomandare pe playtech.ro
Ce nu are voie să facă un controlor STB: de multe ori încalcă legea fără să ai habar. De ce nu te poate bloca sau legitima cu forţa
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe Ciao.ro
Horoscop 2026 cu Marian Golea. Patru zodii renasc și își schimbă destinul. Previziuni complete pentru toate semnele zodiacale
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe Jurnalul.ro
4 zodii își vor atinge toate obiectivele în 2026
recomandare pe a1.ro
Cadoul în valoare de 18.000 de euro pe care Sandra Izbașa i l-a oferit lui Răzvan Bănică. Cum arată obiectul de lux