Live acum Viaţa fără filtru (r)
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Monden » Showbiz intern » Problemele pe care le-a avut Jean Paler în perioada comunismului, din cauza părului lung: ‘’M-au băgat în dubă...’’

Problemele pe care le-a avut Jean Paler în perioada comunismului, din cauza părului lung: ‘’M-au băgat în dubă...’’

Publicat pe 01.05.2022 la 10:34 Actualizat pe 01.05.2022 la 10:34

Jean Paler este unul dintre cei îndrăgiți actori de comedie din România. Acesta a avut mereu o personalitate puternică și nu s-a lăsat intimidat de regulile impuse pe vremea lui Nicolae Ceaușescu. Actorul a avut probleme din cauza părului lung, în perioada comunismului.

Facebook

Jean Paler este apreciat de publicul larg pentru felul său de a fi, personalitate puternică și simțului umorului care l-a consacrat în lumea comediei. Acesta este cunoscut și pentru său lung, din cauza căruia a avut probleme în perioada comunismului. Actorul a mărturisit că a avut parte de o experiență neplăcută cu miliția, în perioada comunismului, din cauza faptului că avea părul lung.

Ce probleme a avut actorul din cauza părului lung

În cadrul unui interviu, Jean Paler a mărturisit că a avut parte de o experiență neplăcută în vremea comunismului din cauza părului lung. El a povestit cum a fost luat de miliție și obligat să se tundă. Spune că oamenii legii l-au batjocorit și i-au făcut o frizură cu potecă pe mijloc.

‘’În anii comunismului, îmi plăcea să port plete, eram așa, mai rocker, însă, dacă erai prins de Miliție, era jale, căci rămâneai fără ele în 10 minute. M-au oprit și pe mine la o razie, m-au legitimat. Apoi, m-au băgat în dubă, m-au dus la frizer și m-au tuns, așa, la mișto, cu potecă pe mijloc, de parcă urma să treacă un tractor. Era rușinos. Trebuia să mergi apoi la un alt frizer, ca să te tunzi de tot, să nu ajungi de râsul lumii. Dar, se știa, cine era tuns periuță, era clar că îl prinsese recent Miliția. Acum am iar părul lung, mai am puțin și e de aproape un metru, cât al Mariei Dragomiroiu'’, a declarat el pentru ego.ro.

La trei ani după incident, actorul avea iar părul lung, dar de data aceasta a știut cum să îl ascundă. Jean Paler își prindea părul într-o coadă pe care o ascundea în gulerul gecii de blugi. În plus, pentru a nu atrage atenția, pe cap își punea o șapcă.

'’După vreo 2-3 ani, când mi-a crescut iar părul, umblam cu el prins în coadă și-l ascundeam sub gulerul gecii de blugi, aveam și șapcă. Nu voiam să ajung iar în dubă și la frizer, deja știam traseul, dacă mă prindea Miliția. Nu știu de ce erau acele reguli, dar așa era pe atunci. Însă, dacă erai artist, dacă filmai, aveai la mână o hârtie că poți purta părul lung, mai scăpai'’, a adăugat el.

În articolul
Problemele pe care le-a avut Jean Paler în perioada comunismului, din cauza părului lung: ‘’M-au băgat în dubă...’’
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Asia Express, 11 noiembrie 2025. Care sunt cele două echipe finaliste ale sezonului 8
  • Două echipe s-au calificat în finala Asia Express, sezonul 8
  • Cum au reacționat echipele când au aflat
Emisiuni TV
Oana Lis a avut prima lecție de... balet! Soția lui Viorel Lis își dorește mai mult ca niciodată să slăbească
  • Oana Lis s-a apucat de balet
  • Cum a fost prima lecție
Emisiuni TV
Semifinala Asia Express, 11 noiembrie 2025. Olga Barcari, clipe dificile înainte de ultima etapă: ”Îmi era frică să mai pun gura”
  • Concurenții de la Asia Express au avut parte de ultima cursă înainte de finală
  • Ce probleme a avut Olga Barcari în semifinală
Stiri internationale
Un bărbat și-a înscenat înmormântarea dintr-un motiv surprinzător. Cum au aflat participanții că este viu
  • Un bărbat și-a înscenat înmormântarea
  • Cum a reacționat când oamenii s-au adunat să îl conducă pe ultimul drum
Emisiuni TV
Văduva lui Gheorghe Dinică, mărturisiri emoționante, la 16 ani de la moartea marelui actor "Soțul meu era bolnav..."
  • Gheorghe Dinică, comemorat la Spynews TV
  • Ce mărturisiri emoționante a făcut văduva marelui actor
Showbiz intern
Cum arată verighetele pe care le-au ales Francisca și TJ Miles. Au un design deosebit
  • Francisca și TJ Miles au devenit soț și soție
  • Cum arată verighetele pe care le poartă
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Împuşcat de poliţişti după ce şi-a atacat fosta iubită şi a devenit recalcitrant. Incident şocant în Galaţi
recomandare pe as.ro
Pariul incredibil făcut de milionarul de 34 de ani care construieşte un castel în România: “Ţăranii se închinau”
Romania TV
Fostul soț al Ștefaniei Szabo, principalul suspect în ancheta paralelă a colegilor doctoriței: Spunea că nu are liniște din cauza proceselor și a amenințărilor
Romania TV
Dr. Cristian Andrei, în mijlocul unui scandal sexual monstru. Cliente abuzate sexual în timpul ședințelor: "A inițiat un act sexual cu mine chiar în cabinet"
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Aplicaţia pe care orice călător Ryanair trebuie să o aibă instalată pe telefon din 12 noiembrie. Compania elimină complet biletele tipărite
recomandare pe playtech.ro
Cum să speli pilota acasă fără să strici mașina de spălat. Trucul este simplu
recomandare pe redactia.ro
Doliu în lumea teatrului românesc. A murit unul dintre cei mai importanți actori de la Teatrul Nottara
recomandare pe redactia.ro
Planul pus la cale de Dani Mocanu. De ce nu este găsit manelistul după ce a fost condamnat la închisoare cu executare
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Un medic legist aruncă bomba după moartea Ștefaniei Szabo: „Au cam început să se «aboneze» la farmaciile spitalelor!“
recomandare pe bzi.ro
Schimbare radicală de situație! Fratele Ștefaniei Szabo rupe tăcerea după moartea doctoriței!
recomandare pe dailybusiness.ro
Mihaela Bilic dezvăluie care sunt singurele mezeluri sănătoase din supermarketuri: „Astea sunt, aș spune, premium”
recomandare pe dailybusiness.ro
ANAF a luat în vizor organizatorii de nunți și evenimente. Peste 80 de companii vor fi verificate începând de luni
recomandare pe Jurnalul.ro
Tinerii fără nicio ocupație, mituiți de stat să se angajeze. Peste 5.000 de euro, pentru cei aflați la primul job
recomandare pe a1.ro
Cât a slăbit Dan Alexa în Asia Express: „Mă îngrășasem și nu-mi plăcea”. Concurentul a spus câte kilograme are acum