Tatăl victimei lui Mario Iorgulescu, reacție exclusivă! Cum comentează apariția celui care i-a ucis fiul: „Ne-a umilit”
Publicat pe 14.01.2026 la 22:00 Actualizat pe 14.01.2026 la 22:11
Ion Vicol, tatăl lui Dani Vicol, victima lui Mario Iorgulescu, a făcut declarații exclusive pentru Spynews.ro. Cum comentează bărbatul apariția celui care i-a ucis fiul? Părintele este răpus de durere, la șase ani după tragedie.
- Tatăl lui Dani Vicol, reacție exclusivă
- Cum comentează apariția celui care i-a ucis fiul
În urmă cu aproximativ șapte ani, Mario Iorgulescu, fiul preşedintelui LPF, Gino Iorgulescu, a provocat un accident în urma căruia un tânăr de 24 de ani și-a pierdut viața. În urma tragediei, Dani Vicol a lăsat în urmă o familie îndurerată și doi copii orfani. După ce Mario Iorgulescu a vorbit pentru prima dată public după tragedie, reporterii Spynews.ro au reușit să obțină prima reacție a lui Ion Vicol, tatăl tânărului decedat în accidentul provocat de fiul preşedintelui LPF.
Cum comentează apariția celui care i-a ucis fiul: „Ne-a umilit”
Ion Vicol, tatăl lui Dani Vicol, bărbatul care și-a pierdut fiul în accidentul provocat de Mario Iorgulescu, a făcut declarații exclusive pentru Spynews.ro. Bărbatul este indignat de faptul că fiul președintelui LPF nu a spus aproape nimic despre tragedia provocată.
„El nu a spus nimic despre cele întâmplate, legate de accident. A vorbit despre femei, despre droguri și despre ce făcea el înainte. Nu ai ce să înțelegi de la acest om”, a declarat tatăl lui Dani Vicol.
Bărbatul contrazice declarațiile lui Mario Iorgulescu. Ion Vicol mărturisește că nu a primit scuze de la Gino Iorgulescu și soția sa, așa cum declarase fiul lor. Mai mult decât atât, acesta susține că a simțit o ignorare totală din partea familiei Iorgulescu, precizând și faptul că aceștia nu au contribuit cu absolut nimic la bunăstarea copiilor rămași orfani.
„Părinții lui Mario, să înțeleagă și el, Mario, poate vede acest articol, nici măcar nu și-au cerut scuze, nu ne-au contactat să ne ceară scuze. O ignorare totală. Vreau să mai spun că părinții lui ne-au umilit în instanță. Da, și-au pus 30-40 de avocați, doar pentru a demonstra de ce copilul nostru era pe banda 1 și nu pe banda 2. Aberații! Am să spun ce am întâmpinat în instanță, timp de șase ani de zile, și o spun public: acești oameni nu au venit să dea niciun leu copiilor lui Dani Vicol, nepoților mei”, a mai spus Ion Vicol.
Bărbatul îndurerat mărturisește că s-a simțit umilit în instanță de familia lui Gino Iorgulescu. Mai mult, spune că nu a simțit compasiune, ci, dimpotrivă, aceștia i-au făcut mai mult rău lui și familiei sale.
„Ei nu au venit niciodată să-și ceară scuze, să vină cu propuneri, nu au venit cu absolut nimic. Ei ne-au făcut mai rău. În instanță au venit cu anumiți avocați care ne-au umilit, ne-au lovit foarte tare, pe noi, ca părinți”, a mai declarat tatăl victimei lui Mario Iorgulescu.
Ion Vicol face dezvăluiri șocante. Tatăl lui Dani Vicol a povestit pentru Spynews.ro un episod cutremurător. Acesta spune că Gino Iorgulescu, tatăl celui care i-a omorât fiul, i-a solicitat o întâlnire în care a făcut afirmații revoltătoare.
„Mi-a spus că, datorită faptului că familia nurorii mele este de o anumită etnie, noi pierdem. Ce treabă are acest lucru?! Gino Iorgulescu mi-a spus acest lucru față în față! M-a întâlnit o singură dată. Mi-a spus că din cauza familiei fetei, nurorii mele, nu ne dau nimic. Până la urmă, fata aceasta are copii cu băiatul meu… dacă era indiancă, nepaleză sau orice altă naționalitate… ce contează?!”, a mai declarat Ion Vicol.
Cât despre apariția publică a lui Mario Iorgulescu, bărbatul mărturisește că a fost un moment dureros pentru familia Vicol, în care a retrăit clipele de coșmar prin care au trecut în urmă cu mai bine de șase ani. Mai mult, Ion Vicol spune că viața i-a fost dată, din nou, peste cap.
„Ce a făcut el acum și-a făcut-o cu mâna lui. Poate era și după băutură, nu era normal, așa cum a spus el. M-am obișnuit cu răul acesta… Am să fac, la un moment dat, foarte multe dezvăluiri. Acum, m-a răscolit subiectul. El nu a făcut decât să-și facă reclamă că a avut 600 de femei… Iese public să spui că făceai urgi… Eu tai tot ce a spus el acolo, mă refer la interviu. Eu am avut o noapte albă, din nou, iar mi s-a dat viața peste cap, și mie, și familiei, și tuturor. Măcar stai acolo în banca ta, unde ești, taci din gură ca să uităm noi. Pe noi asta ne omoară mai tare, pentru că nu se potolește”, a mai adăugat tatăl lui Dani Vicol.