Live acum Mireasa. Capriciile iubirii
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Monden » Showbiz intern » Tudor Chirilă, izolat complet pe perioada pandemiei: "Nu am simţit nevoia să-mi sun prietenii"

Tudor Chirilă, izolat complet pe perioada pandemiei: "Nu am simţit nevoia să-mi sun prietenii"

Publicat pe 25.04.2020 la 11:09 Actualizat pe 25.04.2020 la 11:09

Deși ne aflăm în plină criză de coronavirus, Tudor Chirilă lansează o piesă inspirată din pandemia din țară. El a vorbit despre cum a reușit să compună melodia, dar și cum face față acestei izolări și distanțări sociale.

Tudor Chirilă, izolat complet pe perioada pandemiei: "Nu am simţit nevoia să-mi sun prietenii"

instagram

Deși ne aflăm în plină criză de coronavirus, Tudor Chirilă lansează o piesă inspirată din pandemia din țară. El a vorbit despre cum a reușit să compună melodia, dar și cum face față acestei izolări și distanțări sociale.

Artistul spune că, inițial, piesa avea alt subiect, ideea fiind lansarea unei melodii de dragoste. Dar în contextul pandemiei, Tudor Chirilă a adaptat conținutul pentru a se potrivi situației în care se află România acum.

“Înainte de izolare aveam scris acest cântec într-o formă simplă – chitară şi voce. Apoi m-am întâlnit cu Prepe, colegul meu de la bas din Vama, şi am lucrat o primă versiune. După care a venit izolarea şi primele două săptămâni am fost descumpănit. Când mi-am revenit un pic, am reascultat şi am încercat să fac o baladă de dragoste, dar nu mi-a ieşit decât în măsura în care ne gândim la dragostea de oameni. Lecţia pe care o învăţ zilele astea este că nu merge la nesfârşit pe cont propriu, că solidaritatea e necesară cumva ca formă de luptă cu tot ce ne ţine în loc ca societate“, a spus Tudor Chirilă, potrivit click.ro.

Cum face față Tudor Chirilă izolării

Binecunoscut ca fiind o persoană energică, artistul nu se simte în largul lui în izolare. Totuși, nici metodele de socializare în online nu par să îl mulțumească.

“Până la urmă, e o situaţie fără precedent, care ne ţine în case de mai bine de o lună. Nu e uşor. Paradoxal, nu am simţit nevoia să mă conectez cu lumea. Conturile mele de social media nu sunt foarte active, nu simt nevoia să ofer lumii conţinut de apartament, nici să mimez o stare de graţie de parcă tot ce-mi lipsea în viaţă era arestul la domiciliu”, a mărturisit Tudor Chirilă.

Tudor continuă, spunând: “Mi-a fost greu şi să-i încurajez pe alţii că, na, şi eu am nevoie de încurajare. Nu am simţit nevoia să-mi sun prietenii, şpriţurile pe Skype sau Zoom mi se par oribile, o călătorie cu căruţa pe un drum desfundat. E adevărat că universul casei mele este vesel şi asta nu mi se datorează mie. Nu prea am timp să filosofez asupra contextului pentru că am multe lucruri de făcut. Am trei joburi odată. În casă la mine, da.".

"Mai e şi chestia asta că eu sunt de modă veche şi nu cred că familia sau casa tre’ să devină neapărat o sursă de conţinut pe reţelele sociale. Cu toate astea, învăţ din experienţa asta şi dacă nu vreau. Cred că primul lucru pe care l-am învăţat în raport cu meseriile mele este că experienţa directă, nemijlocită, între artist şi spectator nu poate fi înlocuită prea curând”, a mai adaugat Tudor Chirilă.

În articolul
Tudor Chirilă, izolat complet pe perioada pandemiei: "Nu am simţit nevoia să-mi sun prietenii"
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Viața fără filtru. Ce spun bunica și mătușa unui bebeluș care a decedat în spital din cauza bacteriei ucigașe: "A stat acasă doar o zi și o noapte..."
  • Mătușa și bunica unui bebeluș răpus de bacteria ucigașă își strigă durerea
  • Ce s-a întâmplat cu micuța Serafima Zahorneanu
Showbiz intern
Ce mesaj a transmis fiul lui Costel Biju, după nunta exclusivistă organizată de tatăl lui! Delia și Loredana, pe lista artiștilor care au urcat pe scenă | VIDEO
  • Cum s-a simțit Tony One la nunta lui cu Antonia
  • Costel Biju i-a făcut toate poftele băiatului său
Meteo
Alertă de inundații! Au fost emise două avertizări de Cod galben și portocaliu
  • Cod galben și portocaliu de inundații
  • Ce le este recomandat localnicilor din zonele vizate
Stiri interne
El este Adrian, tânărul de 18 ani ucis de șoferul de ridesharing în Pitești. Băiatul se mutase recent în oraș pentru un nou început | FOTO
  • Adrian este tânărul ucis de șoferul de ridesharing în Pitești
  • Cum s-a produs tragedia tulburătoare de zilele trecute
Beauty & Lifestyle
Unde va fi depusă racla cu moaștele Sfintei Parascheva de la Iași în 2025. Când începe pelerinajul
  • Racla cu moaștele Sfintei Parascheva va fi depusă la Iași
  • În ce dată începe pelerinajul
  • Cine a fost Sfânta Cuvioasă Parascheva
Beauty & Lifestyle
FineStore Virtuții, destinația premium, unde descoperi gustul rafinamentului și băuturi originale la prețuri excelente (P)
  • FineStore Virtuții, locul unde pasiunea pentru gustul bun se întâlnește cu rafinamentul
  • O experiență ce depășește așteptările, la prețuri excelente
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Atenție la capcanele online. Cum recunoaştem o fraudă digitală
recomandare pe as.ro
Florin Piersic a anunţat, la 89 de ani, care e piesa de teatru în care a jucat de peste 1.280 de ori în carieră
Romania TV
BOMBĂ! Gigi Becali l-a cumpărat pe Louis Munteanu de la Ioan Varga. Transferul trebuia ţinut secret până la iarnă!
Romania TV
Se dau bani de la stat, câte 710 de lei de familie. Când se alimenteazîă cardurile
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Cod portocaliu de ninsori și lapoviță. Vreme severă şi în Bucureşti
recomandare pe playtech.ro
Pensia alimentară, în 2025. 'Dacă soţia se recăsătoreşte, eu mai plătesc?'
recomandare pe redactia.ro
Ce este Tylenolul, medicamentul despre care Donald Trump a spus că ar putea provocca autismul dacă este folosit de o femeie însărcinată.
recomandare pe redactia.ro
La cine va rămâne averea Ioanei Popescu. Cunoscuta jurnalistă a murit la doar 45 de ani și nu avea moștenitori
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Serena Williams, mai slabă ca oricând! N-a arătat niciodată așa
recomandare pe bzi.ro
Schimbare uluitoare a Ioanei State! Cât a slăbit vedeta! – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Cum s-a afișat fiica Andreei Marin în America: Ce face Violeta Bănică în weekend
recomandare pe dailybusiness.ro
Avertisment AFM: Înscrierile la Rabla Auto 2025 sunt gratuite și se fac doar pe site-ul oficial
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât a plătit un turist român pentru un cannoli în Veneția. Nu i-a venit să creadă când a văzut nota de plată
recomandare pe Jurnalul.ro
Alege o floare și află ce spune despre personalitatea ta
recomandare pe a1.ro
Imaginea rară cu Irina Columbeanu alături de mama și mătușa ei. Cum s-au filmat cele trei