Văduvul Corneliei Catanga, momente complicate! Aurel Pădureanu se descurcă din ce în ce mai greu. Cât primește artistul pensie în fiecare lună
Publicat pe 12.01.2026 la 22:13 Actualizat pe 12.01.2026 la 22:13
Văduvul Corneliei Catanga se descurcă din ce în ce mai greu cu banii. Aurel Pădureanu trece printr-o perioadă dificilă și spune că abia reușește să facă față cheltuielilor, însă are noroc că îl susțin copiii. Cântărețul mai adaugă că nici pensia nu-i mai ajunge, după ce prețurile au crescut radical în ultima vreme.
- Aurel Pădureanu se descurcă greu cu banii
- Văduvul Corneliei Catanga, declarații exclusive
- Ce pensie primește lunar
De când Cornelia Catanga a murit, în urmă cu cinci ani, viața lui Aurel Pădureanu s-a schimbat radical. Cântărețul îi duce dorul zilnic soției sale, însă e nevoit să-și continue viața și să se descurce fără femeia care i-a fost alături atât de mult timp.
Cântărețul se bucură că încă mai poate să cânte și speră ca Dumnezeu să-l țină sănătos, pentru a mai putea să-și facă treaba și să-și câștige existența din evenimentele pe care încă le mai are de unul singur.
”Sănătatea e cea mai importantă, e esențială. Dacă ai sănătate, poți să faci și bani, dar dacă n-ai sănătate, nu poți să faci absolut nimic. Îi mulțumesc lui Dumnezeu că încă pot să-mi fac meseria, cât o să vrea Dumnezeu să mă țină sănătos”, a spus Aurel Pădureanu pentru Spynews.ro.
Văduvul Corneliei Catanga abia mai face față cu banii!
Aurel Pădureanu spune însă că, deși mai are câteva evenimente unde cântă, situația este foarte dificilă și se descurcă greu cu banii, mai ales că în ultima vreme absolut tot s-a scumpit. Văduvul Corneliei Catanga a mărturisit, în exclusivitate pentru Spynews.ro, că nu se gândea că se va ajunge în această situație în care nu știi cum să mai faci rost de bani să plătești cheltuielile.
El spune că nici măcar pensia nu-l mai ajută, care nu e tocmai mare, undeva la 2000 de lei, însă are noroc că îl mai susțin financiar și copiii, astfel că reușește să-și plătească toate facturile și să nu aibă restanțe.
”Ne rezumăm la ceea ce avem, mă duc la biserică, mă rog la Dumnezeu. Este foarte greu, enorm de greu. Mi-a venit întreținerea 800 de lei la două persoane. E foarte greu, dar nu avem ce să facem. Nu se poate rezolva absolut nimic. Ne rugăm la Dumnezeu să ne țină sănătoși. Totul este foarte scump, nu credeam că o să apucăm timpurile astea. Nici pensia nu e mare, am una dintre cele mai mici pensii, dar asta e viața. Majoritatea artiștilor au lucrat pe timpul lui Ceaușescu, uneori și la negru, și nu au prestat astfel încât să aibă un serviciu în permanență. Important e să fiu sănătos, mă descurc cum pot, am copiii lângă mine. Mă ajută și ei, am copii foarte buni și mă ajută. Singura speranță e la Dumnezeu, acolo e singura speranță”, a mai spus Aurel Pădureanu.
O visează mereu pe Cornelia Catanga
Lui Aurel Pădureanu îi e foarte dor de femeia cu care a avut o căsnicie atât de frumoasă, Cornelia Catanga. Artista s-a stins în martie 2021, fiind diagnosticată cu COVID-19, iar vestea l-a cutremurat pe soțul ei, dar și întreaga țară.
Cântărețul spune că el și Cornelia Catanga au format un cuplu foarte frumos, atât acasă, cât și pe scenă, alături de fiul lor, Alexandru.
”O visez mereu, o visez așa de frumos, așa cum am avut noi căsnicia noastră, elegantă și frumoasă. Nu există în România așa cum am fost eu cu Cornelia și Alexandru, trei artiști cu trei stiluri muzicale total diferite. Cornelia a cântat muzică lăutărească, eu am cântat romanță, iar Alexandru e unul dintre cei mai mari pianiști din România, acum e plecat în SUA”, a mai zis el.