Live acum Viaţa fără filtru
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Monden » Showbiz international » Lumea filmului, în doliu. Un actor legendar, iubit de milioane de români, a murit. Avea 65 de ani / FOTO

Lumea filmului, în doliu. Un actor legendar, iubit de milioane de români, a murit. Avea 65 de ani / FOTO

De Oana Vacarusi.
Publicat pe 02.04.2025 la 08:29 Actualizat pe 02.04.2025 la 08:29

Doliu în lumea filmului. Un actor legendar, iubit de milioane de români, s-a stins din viață la vârsta de 65 de ani. Vestea că starul a decedat a venit ca un șoc pentru cei care l-au iubit și i-au apreciat activitatea.

Lumea filmului, în doliu. Un actor legendar, iubit de milioane de români, a murit

Profimediaimages.ro

Val Kilmer, actorul care l-a interpretat pe Bruce Wayne în „Batman Forever”, a murit marți, 1 aprilie, în Los Angeles. Fiica sa a declarat pentru The New York Times că pneumonia a fost cauza. Starul avea 65 de ani.

Val Kilmer a murit la vârsta de 65 de ani

Hollywood-ul a pierdut una dintre cele mai iconice și enigmatice figuri ale sale. Val Kilmer, actorul cunoscut pentru numeroase roluri, s-a stins din viață la vârsta de 65 de ani. Cea care a confirmat decesul a fost fiica sa, Mercedes Kilmer.

Val Kilmer fusese diagnosticat cu cancer la gât în 2014 și a urmat ani de tratament care i-au modificat definitiv vocea. Lupta starului cu boala a fost evidențiată în documentarul Val din 2021, unde fanii au putut vedea detalii intime din viața actorului și felul în care el a luptat ca să învingă boala.

La momentul decesului său, averea netă a lui Val Kilmer era estimată la 10 milioane de dolari. Deși această sumă poate părea modestă pentru un actor care a avut unul dintre cele mai mari salarii de la Hollywood, averea lui Val Kilmer a fost influențată de o combinație de factori.

La mijlocul anilor 1990, a fost unul dintre cei mai bine plătiți actori din lume. A câștigat 7 milioane de dolari pentru Batman Forever (1995) și 13 milioane de dolari în 1997 din rolurile din The Saint și The Island of Dr. Moreau.

Cele mai emblematice roluri ale lui Val Kilmer

Val Kilmer a dat lovitura în 1986 cu Top Gun, unde l-a interpretat pe locotenentul Tom „Iceman” Kazansky alături de Tom Cruise. Dar acesta a fost doar începutul. De-a lungul carierei sale a bifat mai multe roluri importante:

Jim Morrison în The Doors (1991)

Doc Holliday în Tombstone (1993)

Batman/Bruce Wayne în Batman Forever (1995)

Heat (1995)

Printre alte apariții notabile se numără Real Genius (1985), The Ghost and the Darkness (1996), Kiss Kiss Bang Bang (2005) și interpretarea vocală a lui Moise în The Prince of Egypt (1998).

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Lumea filmului, în doliu. Un actor legendar, iubit de milioane de români, a murit. Avea 65 de ani / FOTO
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Andreea Raicu, deconectare totală în vacanţe, „Atunci când merg în vacanță, îmi închid telefonul”
  • Andreea Raicu a vorbit despre cele mai frumoase vacanțe
  • Care sunt locurile care au impresionat-o
Emisiuni TV
Călătoriile care au vindecat-o pe Carmen Negoiță! În ce locuri spectaculoase din lume a ajuns: ”Am trecut munții noaptea cu mașina”
  • Carmen Negoiță a făcut declarații emoționante despre călătorii
  • Cum a fost experiența din Panama
Stiri internationale
Pană totală de curent în Spania și Portugalia! Este haos în aeroporturi și în cele mai importante instituții
  • Pană de curent pasivă în Spania și Portugalia
  • Zeci de orașe sunt în beznă
Showbiz intern
Ce jucăuș e Bogdan Mocanu cu noua iubită! Brunețica lui plutește la propriu în brațele musculosului / GALERIE FOTO + VIDEO
  • Bogdan Mocanu, îndrăgostit până peste cap
  • Ce gesturi face cântărețul pentru brunețica lui
Beauty & Lifestyle
Paradisul ascuns al Marii Britanii. Locul cu ape azurii și plaje albe imaculate, la fel ca-n Caraibe
  • Locul secret din Marea Britanie cu plaje albe și ape azurii, la fel ca în Caraibe
  • Locul unde poți petrece o vacanță de vis
Emisiuni TV
George Avram, omul din spatele celor mai exclusiviste evenimente ale lumii, „Totul e organizat, de la restaurante la experienţe”
  • George Avram, omul din spatele celor mai exclusiviste evenimente ale lumii
  • A ajuns să lucreze pentru elitele internaționale, devenind omul care „organizează orice, la orice oră”
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Tradiţii şi superstiţii de Sfântul Gheorghe. Ce nu ai voie să faci azi, 23 aprilie
recomandare pe as.ro
Momentul dramatic care l-a făcut pe Sabin Ilie să se prăbuşească emoţional şi să piardă o avere!
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
recomandare pe antena3.ro
Crima care a șocat Oradea. O femeie a fost lovită de tren după ce un bărbat a ținut-o forțat pe șine. Mecanicul a povestit ce a văzut
recomandare pe antena3.ro
Vaticanul nu are unde să-i cazeze pe toți cardinalii din conclav și caută soluții. Când va fi ales noul papă
recomandare pe antena3.ro
A fost făcut public rezultatul final al autopsiei actorului Gene Hackman. Ultimele dezvăluiri scot la lumină detalii înfiorătoare
recomandare pe playtech.ro
Sărbătoare dublă pentru români. Ce trebuie să faci pe 23 aprilie pentru noroc și sănătate. Tradiții de Sfântul Gheorghe și ...
recomandare pe playtech.ro
Ingredientul din bucătărie care nu costă nimic, dar care transformă gazonul. Va fi mai verde ca niciodată
recomandare pe redactia.ro
Detalii cutremurătoare ies la iveală din ancheta bebelușului furat din maternitatea Bacău. Cum a fost scos micuțul din spital și cu cât s-a vândut micuțul
recomandare pe redactia.ro
Care au fost, de fapt, ultimele cuvinte ale Papei înainte de a muri. Gestul emoționant pe care l-a făcut cu puțin timp înainte să intre în comă
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România care s-au călugărit. Au renunțat la celebritate pentru o viață în rugăciune
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Cătălina Ponor s-a transformat dintr-o gimnastă eroină într-o mamă gospodină. La 37 de ani, marea campioană s-a dedicat familiei
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
recomandare pe bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
recomandare pe dailybusiness.ro
Vouchere de vacanță 2025. Guvernul aprobă normele de accesare! Ce trebuie să facă bugetarii pentru decontare
recomandare pe Jurnalul.ro
Ziua eliberării: 3 Zodii încep un nou capitol pe 28 Aprilie 2025
recomandare pe a1.ro
Marele Câștigător X Factor 2025 este George Radu din echipa lui Marius Moga. Cei patru finaliști au pregătit momente spectaculoase