Live acum Stirile Antena Stars - Retrospectiva săptămânii
Prime time 19:00 Petrecem in familie
Homepage » Sport » Tenis » Prima reacție a TAS, după 10 zile de la audierile Simonei Halep de la Lausanne. Ce anunț au făcut oficialii în privința jucătoarei de tenis: „Decizia…”

Prima reacție a TAS, după 10 zile de la audierile Simonei Halep de la Lausanne. Ce anunț au făcut oficialii în privința jucătoarei de tenis: „Decizia…”

Publicat pe 19.02.2024 la 15:40 Actualizat pe 19.02.2024 la 15:40

Au trecut aproape două săptămâni de când s-au încheiat audierile TAS în cazul Simonei Halep, privind procesul de dopaj. Cu puțin timp în urmă, TAS a oferit și prima reacție, după 10 zile de la audierile jucătoarei de tenis de la Lausanne. Iată ce anunț au făcut oficialii în privința sportivei de performanță!

Simona Halep este una dintre cele mai bune tenismene de la noi

Instagram - Simona Halep

Simona Halep este una dintre cele mai bune jucătoare de tenis din lume. Amintim, însă, că tenismena a fost testată pozitiv la o substanță interzisă în rândul sportivilor de performanță, în cursul anului trecut, în cadrul turneului US Open 2022.

Anunţul făcut de TAS la 10 zile după audierile Simonei Halep de la Lausanne

Dubla câştigătoare de Grand Slam a primit o suspendare de 4 ani din partea IȚIA şi speră că pedeapsa îi va fi înjumătăţită, în cazul în care nu cumva chiar şi anulată.

În cursul zilei de azi, 19 februarie 2024, judecătorii TAS urmează să decidă fie dacă vor ridică suspendarea imusă Simonei Halep, fie dacă vor micşora perioada de suspendare, fie să menţină suspendarea în cazul acuzaţiilor de dopaj.

"Completul de arbitraj este în prezent în curs de deliberare pentru pregătirea hotărârii arbitrale care conține decizia sa.

La momentul redactării prezentului document, nu este posibil să se indice o dată pentru notificarea părților cu privire la hotărârea arbitrală", a fost prima reacţie transmisă de TAS în dosarul Simonei Halep.

Simona Halep, decizie radicală după apelul de la TAS

Simona Halep a luat o decizie în privința situației în care se află. Jucătoarea de tenis a anunțat că va cere daune de peste 10 milioane de dolari de la Quantum Nutrition, care operează sub numele de Schinoussa Superfoods.

Mai exact, această hotărâre a sportivei de performanță vine după ce a fost depistată pozitiv la US Open 2022 cu Roxadustat, medicament folosit adesea de persoanele cu anemie.

Știm despre substanța Roxadustat, care se află pe lista substanţelor interzise de Agenţia Mondială Antidoping în rândul sportivilor de performanță, poate creşte hemoglobina şi producţia de celule roşii din sânge, sporind rezistenţa.

Un tribunal din cadrul Agenției Internaționale pentru Integritate în Tenis (ITIA) a anunțat o decizie provizorie în cazul meu. Ultimul an a fost cel mai greu din viața mea și, din păcate, lupta mea continuă. Mi-am dedicat viața tenisului. Iau foarte în serios regulile care guvernează sportul nostru și mă mândesc cu faptul că nu am folosit niciodată, în mod conștient sau intenționat, vreo substanță interzisă. Am refuzat să accept decizia de suspendare pentru patru ani și am contestat-o potrivit prevederilor legale.

În ciuda acestor dovezi, ITIA a adus o acuzaţie ABP numai după ce grupul său de experţi a aflat identitatea mea, ceea ce a făcut ca doi din trei experţi să îşi schimbe brusc opinia în favoarea acuzaţiilor ITIA. ITIA s-a bazat exclusiv pe opiniile acestor experţi care au analizat doar parametrii mei sanguini - care s-au menţinut timp de peste 10 ani în acelaşi interval.

Sunt profund recunoscătoare pentru sprijinul pe care l-am primit din partea familiei mele, a prietenilor şi a fanilor tenisului din întreaga lume. Continui să mă antrenez şi să fac tot ce-mi stă în putinţă pentru a-mi reabilita numele în fața acestor acuzaţii false şi pentru a mă întoarce pe teren. Intenţionez să apelez această decizie la Tribunalul de Arbitraj Sportiv şi să urmez toate căile legale de atac împotriva companiei producătoare a suplimentelor în cauză”, a declarat, recent, Simona Halep, pe Instagram.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Prima reacție a TAS, după 10 zile de la audierile Simonei Halep de la Lausanne. Ce anunț au făcut oficialii în privința jucătoarei de tenis: „Decizia…”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Situația a scăpat de sub control la Survivor! Nicu Grigore și Kaan l-au atacat pe CAV: ”Nu mă împinge, ia mâna de pe mine”
  • Nicu Grigore s-a certat cu CAV
  • Afirmațiile acestuia conform cărora ar fi nevoie de un lider l-au enervat pe concurent
Emisiuni TV
Adi Vasile, deranjat de Naba Salem la Survivor 2026! Prezentatorul a luat măsuri: ”Să avem grijă la limbaj”
  • Adi Vasile i-a făcut observație Nabei Salem
  • Limbajul ei colorat l-a făcut să reacționeze
Showbiz intern
O fabrică importantă a luat foc! Avertisment important pentru locuitori
  • Un incendiu puternic a izbucnit vineri
  • Locuitorii au fost sfătuiți să evite zona
Emisiuni TV
Marian Godină, replica anului pentru Cristian Boureanu la Survivor: ”Tu ai obiceiul ca lângă un polițist să adormi”
  • Marian Godină l-a lăsat fără cuvinte pe Cristian Boureanu
  • Concurentul s-a enervat
Emisiuni TV
Adrian a fost eliminat de la Mireasa, sezonul 13. A recunoscut că o concurentă i-a rămas în minte
  • Ce a declarat Adrian după ce a aflat că a fost eliminat de la Mireasa
  • Concurentul pleacă acasă cu gândul la o fată din emisiune
Showbiz intern
Cătălin Măruță, primele declarații după ultima apariție ca prezentator al emisiunii. Cu ce gânduri a plecat: ”A fost foarte emoționant”
  • Ce se întâmplă cu Cătălin Măruță
  • Prezentatorul a făcut anunțul despre proiectele sale
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
La 24 de ani, Grațiela își caută job de 6 luni: 300 de aplicări, 10 interviuri, aproape niciun răspuns
recomandare pe as.ro
El e românul care a făcut o avere pe bursă! A câştigat şi de peste 85 de ori suma investită. Câţi bani are acum
Romania TV
Nicușor Dan i-a concediat AZI. Undă de șoc la nivel înalt! Sunt schimbări MAJORE
Romania TV
Medic de 33 de ani, găsit mort în cabinet. Alin s-a sinucis după ce a ajuns la spital. Era căsătorit și avea un băiețel. Soția sa este tot medic. BOALA de care suferea!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Vremea se răceşte din nou. Avem weekend de iarnă: România, pe ‘câmpul de luptă’ dintre două mase de aer diferite
recomandare pe playtech.ro
Ce nu are voie să facă un controlor STB: de multe ori încalcă legea fără să ai habar. De ce nu te poate bloca sau legitima cu forţa
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe Ciao.ro
Horoscop 2026 cu Marian Golea. Patru zodii renasc și își schimbă destinul. Previziuni complete pentru toate semnele zodiacale
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe Jurnalul.ro
4 zodii își vor atinge toate obiectivele în 2026
recomandare pe a1.ro
Cadoul în valoare de 18.000 de euro pe care Sandra Izbașa i l-a oferit lui Răzvan Bănică. Cum arată obiectul de lux