Homepage » Monden » Emisiuni TV » Magda Catone, Liliana Hodorogea şi Gelu Niţu se reunesc pe platoul de filmare de la Iubire cu parfum de lavandă

Magda Catone, Liliana Hodorogea şi Gelu Niţu se reunesc pe platoul de filmare de la Iubire cu parfum de lavandă

Bianca Cimpoi

De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 14.08.2024 la 09:58 Actualizat pe 14.08.2024 la 10:00

Nume mari ale teatrului şi ale filmului românesc revin pe micile ecrane în cel mai nou serial original semnat Ruxandra Ion, Iubire cu parfum de lavandă, ce va putea fi urmărit în curând la Antena 1. Magda Catone, Liliana Hodorogea şi Gelu Niţu, actori cu o vastă experienţă pe scenele româneşti, s-au reunit pe platoul de filmare de la Iubire cu parfum de lavandă şi vor aduce în atenţia publicului personaje spumoase din peisajul unui sat idilic de lângă Bucureşti.

  • Iubire cu parfum de lavandă va putea fi urmărit în curând la Antena 1
  • Nume mari ale teatrului şi ale filmului românesc revin pe micile ecrane în noul serial semnat de Ruxandra Ion

Absolventă a Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale” din Bucureşti, la clasa profesorilor Amza Pelea şi Ion Cojar, Magda Catone a jucat de-a lungul timpului numeroase roluri pe scena teatrului şi a filmului românesc, debutând încă din facultate, cu pelicula lui Lucian Pintilie, „De ce trag clopotele Mitică?”.

În Iubire cu parfum de lavandă, Magda o va interpreta pe Floarea, fostă educatoare, mereu la curent cu tot ce se întâmplă în sat şi responsabilă cu dusul vorbei mai departe. Greu încercată de viaţă, Floarea îşi va purta pe umeri toată viaţa greutatea pierderii unicului ei copil.

„Floarea, Florica, Flori, Florentina, Floricel… voi fi pentru telespectatorii noştri o femeie de la ţară, simplă, energică şi puternică, sfătoasă, care a adunat în viaţa ei poveşti cât pentru un roman! Mă simt ca acasă pe platoul de filmare, deoarece m-am <înrudit> cu echipa la filmările pentru serialul Lasă-mă, îmi place! Camera 609 şi ne avem unii pe alţii ca într-o familie! Suntem cu noaptea în cap pe set, lângă câmpul de lavandă, ne bem cafeaua de dimineaţă împreună, repetăm împreună, filmăm împreună, luăm prânzul împreună, pălăvrăgim în pauze împreună, ne sărbătorim cu toată echipa, iar toate aceste momente se regăsesc pe conturile de social media ale proiectului. Suntem, mai simplu, Familia de la Iubire cu parfum de lavandă!”, a dezvăluit Magda Catone.

În Iubire cu parfum de lavandă telespectatorii îl vor putea urmări şi pe Gelu Niţu, cunoscut publicului din “Adela”, “Sacrificiul”, “Lacrimi de iubire” sau “Inimă de ţigan”. Absolvent al Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale” din Bucureşti, la clasa Sandei Manu, Gelu Niţu a debutat încă din anul III la Teatrul Bulandra, alături de actori mari precum Radu Beligan şi Marin Moraru. Pe lângă numeroasele apariţii pe scena teatrului românesc, actorul a jucat şi în filme precum "Vis de ianuarie", "Labirintul", "Înghițitorul de Săbii", "Balanța", "Oglinda", "Cerberus" sau "Pictorul".

În serialul de la Antena 1, Gelu Niţu îl va interpreta pe Nicolae, zis şi Gumaru, un bărbat de viţă nobilă, cult, care a studiat în Franţa, dar care a decăzut constant, până a ajuns în patima alcoolului, în urma unul lung şir de tragedii care i-au marcat întreaga viaţă. „Mă leagă multe amintiri şi o frumoasă prietenie de echipa de producţie a acestui serial, astfel că, atunci când am primit invitaţia la casting am răspuns cu mare drag. Pe lângă echipa de profesionişti din spatele camerelor, m-am bucurat să descopăr o distribuţie fantastică în prima linie. Despre personajul meu pot doar să vă spun că va avea un traseu interesant, pe care abia aştept să îl descoperiţi. Ne vedem în curând, la Iubire cu parfum de lavandă!”.

Din peisajul idilic de la sat nu putea lipsi Baba Jana, vrăjitoarea, cea care îi cunoaşte pe toţi, iar când are premoniţii, îi avertizează. Stă în sat de când se ştie, mai mult singură, căci copiii au plecat demult în străinătate. Mereu în conflict cu preotul, Baba Jana este cea care a făcut blestemul asupra tatălui Andei (Michaela Prosan). În Iubire cu parfum de lavandă, Baba Jana va fi interpretată de Liliana Hodorogea.

Absolventă a Institutului de Artă Teatrală și Cinematografică „I. L. Caragiale” din Bucureşti, la clasa prof. Dem Rădulescu, Liliana Hodorogea a jucat în numeroase piese de teatru, precum: „Troienele – O Trilogie Antică”, „Mașinăria Hamlet” sau „Copacul cu iluzii”, în spectacole ca: „Livada de vișini”, „Ghetto”„ Orfeu în infern” sau „Bacantele”, dar şi în filme: „În fiecare zi mi-e dor de tine” sau „Maria şi marea”. În 2007 a câștigat Marele trofeu al Festivalului național de rostire a creației eminesciene "Luceafărul", pentru regia și interpretarea piesei "Abia înțelese".

Despre rolul său din Iubire cu parfum de lavandă, Liliana Hodorogea dezvăluie: „Uneori trăiesc miracole. Așa a fost și întâlnirea cu rolul Babei Jana din Raiul de Lavandă. Dar, mai ales cu Ruxandra Ion, în care am descoperit un om cald, deschis, ca o cloșcă pentru puii ei, care dăruiește, cu fiecare cuvânt, gest, infinită iubire. Cred că am așteptat mai bine de douăzeci de ani să se petreacă o asemenea întâlnire. Sunt uimită de cât de multă muncă înseamnă un astfel de proiect, poate nu mi-aș fi imaginat și, cu siguranță, majoritatea oamenilor nu-și închipuie. Dar ce energie vindecătoare aduce! Rolul pitoresc din serial, Baba Jana, este un fel de psiholog empiric, baba cu leacuri, descântece și vrăji, care îmi dă prilejul de a zugrăvi lungul șir de vrăcioaice ale satelor pe care unii dintre noi le-am întâlnit, alții le știu din povești. Baba aia, care a trăit și a văzut multe, care nu se lasă doborâtă, care pare să perceapă semne și e conectată la un tărâm straniu pe care aș vrea să o pot înzestra și cu umorul ăla hâtru, specific lumii satului. Sper ca publicul s-o accepte și s-o înțeleagă pe Baba Jana, o mărturie a unei lumi aproape dispărute!”, dezvăluie actriţa.

Producţia Iubire cu parfum de lavandă aduce în prim plan o poveste originală de iubire, între doi oameni maturi, prinşi între două lumi complet diferite, dar care au şansa să îşi refacă viaţa, unul lângă celălalt şi să îşi găsească fericirea dincolo de toate greutăţile de care au avut şi continuă să aibă parte. Filmările sunt în plină desfăşurare într-un sat idilic de lângă Bucureşti, iar telespectatorii pot avea acces la imagini din culisele proiectului urmărind conturile oficiale de socializare ale serialului.

În articolul
Magda Catone, Liliana Hodorogea şi Gelu Niţu se reunesc pe platoul de filmare de la Iubire cu parfum de lavandă
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Ce spune Donald Trump despre palma primită de Emmanuel Macron de la soția lui, Brigitte. Cum a comentat imaginile
Stiri internationale • la 12:36
Ce spune Donald Trump despre palma primită de Emmanuel Macron de la soția lui, Brigitte. Cum a comentat imaginile
  • Emmanuel Macron ar fi primit o palmă de la soția lui, Brigitte
  • Cum a comentat Donald Trump imaginile
Cum a reacționat Marilu Dobrescu atunci când a aflat că fostul o dă în judecată: „Not anymore, bitch! Pârlitu’ dracu!” / VIDEO
Showbiz intern • la 12:07
Cum a reacționat Marilu Dobrescu atunci când a aflat că fostul o dă în judecată: „Not anymore, bitch! Pârlitu’ dracu!” / VIDEO
  • Marilu Dobrescu a povestit, cu ochii în lacrimi, prin ce ar fi trecut în timpul relației cu Iustin Petrescu
  • Fostul ei iubit vrea să o dea în judecată
Prima iubire a lui Tzancă Uraganu, mesaj subtil la adresa femeilor din viața manelistului? „Nu poate oferi...”. Ce cuvinte le-a transmis Lambada
Showbiz intern • la 11:34
Prima iubire a lui Tzancă Uraganu, mesaj subtil la adresa femeilor din viața manelistului? „Nu poate oferi...”. Ce cuvinte le-a transmis Lambada
  • Lambada, mesaj subtil la adresa femeilor din viața lui Tzancă Uraganu?
  • Ce le-a transmis celorlalte doamne care au o relație cu manelistul
Mica insulă din Oceanul Atlantic unde doar 200 de turiști o pot vizita zilnic. De ce a fost limitat numărul vizitatorilor
Beauty & Lifestyle • la 11:05
Mica insulă din Oceanul Atlantic unde doar 200 de turiști o pot vizita zilnic. De ce a fost limitat numărul vizitatorilor
  • Mica insulă din Oceanul Atlantic unde doar 200 de turiști o pot vizita zilnic
  • De ce a fost limitat numărul vizitatorilor
Delia Matache, imagini de colecție alături de sora ei din copilărie. Fotografiile cu care artista și-a înduioșat fanii / FOTO
Showbiz intern • la 10:35
Delia Matache, imagini de colecție alături de sora ei din copilărie. Fotografiile cu care artista și-a înduioșat fanii / FOTO
  • Delia Matache, imagini rare din copilărie alături de sora ei
  • Fotografiile pe care artista le-a făcut publice
Georgiana Lobonț, declarații despre fiului lui Armin Nicoară. Cum s-a produs împăcarea dintre ea și saxofonist
Emisiuni TV • la 10:05
Georgiana Lobonț, declarații despre fiului lui Armin Nicoară. Cum s-a produs împăcarea dintre ea și saxofonist
  • Claudia Puican și Armin Nicoară și-au botezat fiul în urmă cu câteva zile
  • Georgiana Lobonț și soțul ei s-au numărat printre nași
Vezi toate știrile noi
Recomandări
O ţară vecină cu România vinde case la 3.500 de euro pe internet. Mii de oameni s-au mutat deja aici
recomandare pe observatornews.ro
O ţară vecină cu România vinde case la 3.500 de euro pe internet. Mii de oameni s-au mutat deja aici
Vedeta cu părinţi miliardari, surprinsă în metrou. &#8222;Nimeni nu m-a recunoscut&#8221;
recomandare pe as.ro
Vedeta cu părinţi miliardari, surprinsă în metrou. „Nimeni nu m-a recunoscut”
Fenomenul meteo mai periculos ca alertele de Cod Roşu de furtuni. Alertă de la meteorologi
Romania TV
Fenomenul meteo mai periculos ca alertele de Cod Roşu de furtuni. Alertă de la meteorologi
Fenomenul meteo mai periculos ca alertele de Cod Roşu de furtuni. Alertă de la meteorologi
Romania TV
Fenomenul meteo mai periculos ca alertele de Cod Roşu de furtuni. Alertă de la meteorologi
16 vecini de pe o stradă devin peste noapte cu 200 de milioane de dolari mai bogați
recomandare pe antena3.ro
16 vecini de pe o stradă devin peste noapte cu 200 de milioane de dolari mai bogați
O femeie care săpa în grădină a descoperit o comoară incredibilă. Înainte găsise un indiciu, dar n-a știut să-l interpreteze
recomandare pe antena3.ro
O femeie care săpa în grădină a descoperit o comoară incredibilă. Înainte găsise un indiciu, dar n-a știut să-l interpreteze
Un sportiv și-a făcut cont pe OnlyFans ca să aibă bani pentru Olimpiadă și acum a fost suspendat: „Am încremenit, asta e viața mea”
recomandare pe antena3.ro
Un sportiv și-a făcut cont pe OnlyFans ca să aibă bani pentru Olimpiadă și acum a fost suspendat: „Am încremenit, asta e viața mea”
Cum a apărut Răzvan Simion în presa din străinătate? Imaginea la care nimeni nu se aştepta
recomandare pe playtech.ro
Cum a apărut Răzvan Simion în presa din străinătate? Imaginea la care nimeni nu se aştepta
Temperaturi de peste 35 de grade Celsius, în România. Vine vara cu adevărat, spun meteorologii
recomandare pe playtech.ro
Temperaturi de peste 35 de grade Celsius, în România. Vine vara cu adevărat, spun meteorologii
EXCLUSIV Reacția emoționantă a fetiței Elenei Udrea atunci când a aflat că pedeapsa mamei sale i-a fost redusă. Adrian Alexandrov, detalii neștiute despre familia sa
recomandare pe redactia.ro
EXCLUSIV Reacția emoționantă a fetiței Elenei Udrea atunci când a aflat că pedeapsa mamei sale i-a fost redusă. Adrian Alexandrov, detalii neștiute despre familia sa
Acatistul Înălțării Domnului. Rugăciune puternică pentru luminare și ocrotire divină
recomandare pe redactia.ro
Acatistul Înălțării Domnului. Rugăciune puternică pentru luminare și ocrotire divină
Ploaia din Capitală le-a pus pe fugă pe vedetele din România! Cum s-au ferit de stropii reci - imagini de senzație
recomandare pe Ciao.ro
Ploaia din Capitală le-a pus pe fugă pe vedetele din România! Cum s-au ferit de stropii reci - imagini de senzație
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
FOTO. Milionarul a uitat-o definitiv pe Mădălina Ghenea pentru o altă actriță
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Milionarul a uitat-o definitiv pe Mădălina Ghenea pentru o altă actriță
Lidia Buble, desființată după ce a pozat topless: „Ce o să fie în sufletul părinților tăi?!”
recomandare pe bzi.ro
Lidia Buble, desființată după ce a pozat topless: „Ce o să fie în sufletul părinților tăi?!”
Cătălin Botezatu a recunoscut totul: „Sunt dependent de fiole!”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Botezatu a recunoscut totul: „Sunt dependent de fiole!”
Marilu Dobrescu, dezvăluiri halucinante despre relația cu Iustin Petrescu: „Prietena mea a venit într-un suflet să mă ridice de acasă imediat după bătaie”
recomandare pe dailybusiness.ro
Marilu Dobrescu, dezvăluiri halucinante despre relația cu Iustin Petrescu: „Prietena mea a venit într-un suflet să mă ridice de acasă imediat după bătaie”
Marilu Dobrescu, dezvăluiri halucinante despre relația cu Iustin Petrescu: „Prietena mea a venit într-un suflet să mă ridice de acasă imediat după bătaie”
recomandare pe dailybusiness.ro
Marilu Dobrescu, dezvăluiri halucinante despre relația cu Iustin Petrescu: „Prietena mea a venit într-un suflet să mă ridice de acasă imediat după bătaie”
4 Zodii renasc în iunie 2025: Ce le aduce Jupiter în Rac și Venus în Taur
recomandare pe Jurnalul.ro
4 Zodii renasc în iunie 2025: Ce le aduce Jupiter în Rac și Venus în Taur
Orlando Zaharia, prima reacție în mediul online după ce cuțitul său de aur a câștigat sezonul 15 Chefi la cuțite. Ce a transmis
recomandare pe a1.ro
Orlando Zaharia, prima reacție în mediul online după ce cuțitul său de aur a câștigat sezonul 15 Chefi la cuțite. Ce a transmis
Close