Doliu în România! A murit actrița Maria Teslaru
Publicat pe 17.02.2019 la 17:08 Actualizat pe 17.02.2019 la 17:54
Veste tristă pentru lumea actoriei din România. Actrița Maria Teslaru a murit, sâmbătă, la 63 de ani.
![Doliu în România! A murit actrița Maria Teslaru](https://img.spynews.ro/?u=https%3A%2F%2Fspynews.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F2%2F17%2F189954%2Fdoliu-in-romania-a-murit-actrita-maria-teslaru1.jpg&w=1200)
Doliu în România! A murit actrița Maria Teslaru
raportmonden.ro
Veste tristă pentru lumea actoriei din România. Actrița Maria Teslaru a murit, sâmbătă, la 63 de ani.
Maria Teslaru a murit, după o carieră atât în teatru și în film, potrivit Adevărul. Artista, care era angajată a Teatrului Național din București, va fi înmormântată în Buhuși, Bacău, localitatea în care s-a născut.
Maria Teslaru a jucat în multe piese de teatru, dar și în telenovele și alte proiecte de televiziune. În 2007, juca în „Clanul Sprânceană”, serial difuzat pe Antena 1.
Maria Teslaru s-a remarcat și la Teatrul Național din București, prin producții precum „Trilogia greacă”, „Ghetou”, „Năluca” sau „Burghezul Gentilom”.
„Jocul alături de colegii mei de la Iubiri secrete, în mare parte amatori, reprezintă o experienţă inedită. Sunt persoane foarte talentate, care pot învăţa din profesionalismul meu, la fel cum şi eu pot învăţa din spontaneitatea şi modul în care ei transpun pe ecran propria experienţă de viaţă”, spunea Maria Teslaru, despre unul dintre proiectele sale.
A.P.