Cât l-a costat pe Cristi Borcea cea mai scumpă aventură. Cine este femeia pe care a vrut să o impresioneze la Monte Carlo
De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 12.05.2026 la 15:13
Actualizat pe 12.05.2026 la 15:13
Dacă acum este bărbat de casă, în trecut lucrurile nu au stat chiar așa în cazul lui Cristi Borcea. Afaceristul a recunoscut că a călcat strâmb în fostele căsnicii. La 28 de ani, a vrut să impresioneze o fostă soție de fotbalist, pe care o întâlnise la Monte Carlo. I-a cerut bani lui Giovanni Becali pentru a mai sta acolo două zile.
Cine este femeia pe care Cristi Borcea a vrut să o impresioneze la Monte Carlo
- Cine este femeia pe care Cristi Borcea a vrut să o impresioneze la Monte Carlo
- Giovanni Becali i-a trimis bani
Cristi Borcea a povestit cât l-a constat cea mai scumpă aventură. Totul s-a întâmplat pe când el avea 28 de ani, la Monte Carlo, atunci când a cunoscut-o pe fosta soție a lui Ruud Gullit, Cristina Pensa.
Cum a cunoscut-o Cristi Borcea pe fosta soție a lui Ruud Gullit
Cristi Borcea a declarat că era la Monte Carlo și a văzut-o pe Cristina Pensa la bancă. Cei doi au vorbit, iar el a vrut să o impresioneze.
Cel care le-a făcut cunoștință a fost Florin Răducioiu. Afaceristul l-a sunat pe Giovanni Becali pentru a-i cere bani, căci voia să mai rămână la Monte Carlo încă două zile.
„Păi e o aventură… Eram la Monte Carlo, îl transferasem pe Răducioiu și el mi-a făcut cunoștință cu Cristina Gullit, fosta nevastă a lui Ruud Gullit. Avea 1.86 metri înălțime, era la bancă. Și am intrat în discuții… Eu aveam la mine vreo 50.000 de dolari, cum era pe timpul ăla, cred că în ’98. Aveam 28 de ani”, a declarat Cristi Borcea, în podcastul lui Dan Bucura.
Giovanni Becali nu l-a crezut când i-a spus că este alături de Cristina Pensa
Cristi Borcea a declarat că Giovanni Becali și Cristina Pensa se cunoașteau deja, atunci când el i-a trimis afaceristului bani. Deși Cristi Borcea i-a cerut 50.000 de dolari, Giovani Becali i-a trimis 100.000 de dolari.
„Și pe cine să sun? Pe Giovanni, că avea băieții la Nisa, alea-alea. Băi, Giovanni! Eu voiam să mai stau două zile! Băi, Giovanni, trimite-mi încă 50.000 de dolari. «Păi ce-ai făcut, băi, Borcea?». Păi, uite, sunt cu Cristina Gullit. El «Du-te, bă, ești tu cu Cristina Gullit… Dă-mi-o la telefon!». A luat-o Giovanni la telefon și «A, mi amore, pac…». Se cunoșteau de când au fost cu Răducioiu, cu alea, au vorbit. Și după m-a luat Giovanni la telefon: «Bă, Borcea, tu știi cu cine ești? Ce să faci tu cu 50.000? Vezi că îți trimit 100.000 de dolari acum». Da! Și mai mi-a trimis 100.000”, a mai spus afaceristul.


