Kanye West acuzat că ar fi luat mită pentru a-l ajuta pe Donald Trump în campanie. „Am mai mulți bani”
Publicat pe 01.09.2020 la 14:41 Actualizat pe 01.09.2020 la 14:41
Faimosul Kanye West este acuzat că l-ar ajuta pe Donald Trump în campanie. Ba mai mult ar fi plătit de republicani, pentru a face acest lucru. Artistul a răspuns acuzațiilor.
- Kanye West, acuzat că l-ar ajuta pe Trump să câștige alegerile prezidențiale.
- Răspunsul genial cu care artistul a contraatacat!
Zvonurile spun că faimosul interpret de muzică rap candidează pentru președinția Statelor Unite, doar pentru a-i mai fura din voturi lui Joe Biden, principalul oponent al lui Donald Trump.
Ba mai mult, Kanye West a fost acuzat de luare de mită de la republicani pentru a face victoria lui Trump posibilă din nou.
Cum a răspuns Kanye West acuzațiilor
Rapperul și-a anunțat candidatura pentru a fi următorul lider al Statelor Unite, chiar de ziua Americii, în data de 4 iulie. El a organizat primul său miting prezidențial în Carolina de Sud, puțin mai târziu, tot în acea lună.
De atunci, West s-a confruntat cu multe obstacole pe parcursul campaniei, inclusiv faptul că a depus documentele pentru a fi inclus în buletinul de vot mult prea târziu. În unele state membre a fost eliminat din buletinul de vot, din cauza acestui motiv, iar în alte state din cauza semnăturilor frauduloase.
Încă de când și-a anunțat intenția de a candida la funcția de președinte, la începutul acestui an, au apărut zvonuri că vedeta ar face acest lucru pentru a-l ajuta pe Trump să fie reales. Cum? Prin atragerea voturilor alegătorilor lui Joe Biden.
Dintr-o anchetă a revistei New York Magazine reiese, de asemenea, că cel puțin două persoane ce făceau parte din campania sa erau membri ai GOP (Grand Old Party, adică republicani).
Într-un interviu al lui Nick Cannon, Kanye a vrut să lămurească problema, atunci când a fost întrebat:
„Oamenii continuă să spună, 'Cred că tu și republicanii sunteți în cârdășie'"
Despre West s-a mai zis și că păcălește alegătorii pentru a obține semnături, sperând să ajungă să fie inclus pe buletinul de vot din Virginia. Două declarații sub jurământ au fost trimise Comitetului Electoral de Stat de către alegători care susțin că au fost păcăliți să se înscrie pentru a-l alege pe West ca acesta să poată participa la votul din Virginia. O altă femeie a susținut că cineva a încercat să o facă să voteze pentru West, invocând motivații false.
Vedeta l-a dat, de asemenea, în judecată pe șeful alegerilor din Ohio, într-un efort de a-și asigura locul în scrutin în statul respectiv