VIDEO / Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Hobart!

Irina Begu, reprezentanta României la Hobart. © Hepta

Irina Begu (28 de ani), locul 26 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Hobart, Asutralia, după ce a a învins-o pe rusoaica Anna Blinkova (20 de ani), poziţia a 96-a în ierarhia mondială, în trei seturi, scor 4-6, 7-6 (2), 6-2. Meciul a durat două ore şi 37 de minute.

După această victorie, Irina Begu şi-a asigurat un cec de 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia), care a trecut de belgianca Alison van Uytvanck în două seturi, scor 6-3, 6-2.

Citeşte şi: VIDEO / Simona Halep a fost eliminată în turul II al turneului de la Sydney! Prima reacţie a liderului mondial

Citeşte şi: Simona Halep le-a dezvăluit englezilor un adevăr dureros despre România! „Copiii talentaţi se pierd, iar ăsta e motivul”

Anna Schmiedlova (24 ani), locul 77 WTA conduce cu 3-2 în meciurile cu Irina Begu. Românca a câştigat ultimul duel, anul trecut, în primul tur la Roland Garros, scor 6-4, 5-7, 9-7.

Dacă ți-a plăcut articolul, te așteptăm și pe pagina oficială de Facebook. Te aşteptăm şi pe pagina de Instagram.