Tragedie în Roma! S-a prăbușit o parte din turnul medieval de lângă Colosseum! Un muncitor român este prins sub dărâmături, iar altul a ajuns la spital
De Oana Vacarusi.
Publicat pe 03.11.2025 la 18:26
Actualizat pe 03.11.2025 la 18:26
O parte din turnul medieval de lângă Colosseum, Torre dei Conti, s-a prăbușit astăzi, 3 noiembrie, în Roma. Un muncitor român a rămas prins sub dărâmături, iar un altul a fost transportat de urgență la spital.
S-a prăbușit o parte din turnul medieval de lângă Colosseum
Profimediaimages.ro
- Român prins sub dărâmături în Roma, după ce o parte din turnul medieval de lângă Colosseum s-a prăbușit
- Un alt român a ajuns la spital
În Roma, o parte din Torre dei Conti, aflată în prezent în renovare, s-a prăbușit în Largo Corrado Ricci. Patru muncitori au fost salvați, unul dintre ei, cel mai grav rănit, fiind prins sub dărâmături, scrie presa din Italia.
S-a prăbușit o parte din turnul medieval de lângă Colosseum! Muncitor român, prins sub dărâmături. Altul a ajuns la spital
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, a confirmat luni seară că victimele incidentului de la Roma sunt români. Ea a precizat că „ambii sunt lucizi și comunică”, iar eforturile de a-l scoate pe al doilea muncitor de sub dărâmături sunt încă în desfășurare.
"În legătură cu incidentul de la Roma, suntem în contact permanent cu consulatul și ambasada care au fost din prima clipă în alertă și în comunicare cu autoritățile italiene. Facem tot ce ține de noi să le putem fi alături muncitorilor români însă putem și confirma prezența și grija autorităților italiene de la fața locului. Avem confirmarea că sunt doi români răniți în acest incident regretabil, unul de 48 de ani și unul de 66 de ani, ambii sunt lucizi și comunică.
Atât la spital, unde a fost transportat primul muncitor român salvat, cât și la fața locului unde situația este încă critică și muncitorul român este prins sub dărâmături în acest moment, avem colegi prezenți pentru asistența consulară și comunicarea cu autoritățile italiene.
Munca pompierilor este vitală în acest moment", a fost mesajul transmis de Oana Ţoiu pe Facebook.
Potrivit informațiilor, alarma a fost dată în jurul orei 11:15 de către muncitori și mai mulți trecători. La fața locului s-au prezentat pompierii, protecția civilă, carabinierii, patrulele poliției locale din I Gruppo Centro Storico din Roma și poliția statală.
Polițiștii locali au securizat zona, unde traficul pietonal și rutier a fost interzis pentru a facilita intervenția pompierilor și a vehiculelor de urgență.
În ce stare e românul prins sub dărâmături
Potrivit informațiilor din presa italiană, patru persoane au fost salvate. Este vorba despre muncitori care lucrau pe șantier. Unul dintre ei a fost transportat la spitalul San Giovanni, în timp ce altul a rămas blocat sub dărâmături. Acesta se află în stare gravă, notează romatoday.it.
Echipele de salvare au încercat să ajungă la el cu o scară și să-i aducă oxigen. Bărbatul, care era conștient, a răspuns pompierilor și polițiștilor implicați în operațiunea de salvare. În acel moment, însă, ar fi avut loc o a doua prăbușire.



