Homepage » Actualitate » Stiri interne » Klaus Iohannis i-a decorat pe sportivii români care au urcat pe podium la JO de la Tokyo: ”Sunt modele pentru campionii de mâine”

Klaus Iohannis i-a decorat pe sportivii români care au urcat pe podium la JO de la Tokyo: ”Sunt modele pentru campionii de mâine”

De Alis Pop.
Publicat pe 18.08.2021 la 19:37 Actualizat pe 18.08.2021 la 19:37

După ce România s-a făcut remarcată la Jocurile Olimpice de la Tokyo, sportivii noștri întorcându-se acasă cu o mulțime de medalii, fiind printre cei care au urcat pe podium, acum Klaus Iohannis i-a decodarat pe toți pentru performanțele lor. Mai mult decât atât, politicianul a avut și un mesaj de transmis, atât pentru victorioși, cât și pentru campionii de mâine.

Klaus Iohannis alături de medaliații de la Tokyo

Klaus Iohannis, mesaj pentru medaliații de la Tokyo

Facebook

 • Klaus Iohannis pledează pentru redevenirea sportului prioritate pentru români.
 • Președintele țării, cuvinte de laudă pentru campionii de la Tokyo.

Primul om al țării nu a dorit să lase reușitele campionilor români să treacă fără a fi remarcate public și aplaude încă o dată la scară largă. Astfel, în cadrul unui eveniment, Klaus Iohannis i-a decorat pe toți cei nouă sportivi pentru medaliile cu care s-au întors în România de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Klaus Iohannis i-a decorat pe cei 9 sportivi români de la JO de la Tokyo

Mai mult decât atât, președintele s-a arătat de-a dreptul bucuros că a avut ocazia să îi cunoască pe victorioșii de la Tokyo, cărora le-a mulțumit public și i-a asigurat că au toată admirația lui pentru munca și rezultatele obținute.

Totodată, cu această ocazie, Iohannis și-a dorit să sublinieze faptul că sportul este musai să redevină o prioritate pentru toți românii, indiferent că se ajunge sau nu la performanțe remarcabile, căci doar așa putem avea o societate sănătoasă.

„Sunt bucuros că am ocazia să vă întâlnesc și, totodată, să vă recunosc, în numele statului român, performanțele extraordinare obținute la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Ați reușit să urcați pe podium la cea mai importantă competiție din lume și ați reprezentat România cu cinste. Vă felicit pentru rezultatele sportive deosebite și folosesc acest prilej să transmit aprecierea mea întregului lot național care a participat la Jocurile Olimpice. Sportul trebuie să redevină o prioritate, pentru că reprezintă un pilon important pentru o societate sănătoasă, în care spiritul de fairplay, egalitatea, solidaritatea și toleranța sunt valori cultivate, promovate și apărate. Dumneavoastră sunteți modelele pentru campionii de mâine. Prin poveștile personale și anii dedicați sportului, reprezentați o sursă de inspirație pentru fiecare copil care visează să devină campion. În același timp, sunteți veritabili ambasadori ai României atât în lumea sportului, cât și în plan educațional, social și cultural. Indiferent de parcursul profesional viitor, vă încurajez să rămâneți aproape de sportivi și de sportul românesc”, le-a transmis Klaus Iohannis campionilor noștri iemdiat ce le-a oferit câte o medalie, notează DIGI24.

De menționat este și că Iohannis a amintit de faptul că victoriile românilor vin într-un context extrem de greu. Și asta pentru că pandemia de coronavirus a amânat pentru un an competiția de la Tokyo și tot din cauza situației epidemiologice concursul s-a desfășurat în condiții mult mai riguroase.

”Dincolo de toate aceste opreliști impuse de situația epidemiologică, ați reușit să depășiți barierele competiției. Iar rezultatele se văd în aceste medalii pe care le purtați și astăzi la gât. În condițiile amintite, victoria dumneavoastră este cu atât mai remarcabilă. Prin hotărârea cu care v-ați urmărit și îndeplinit obiectivele, ați depășit granițele anduranței și ați setat noi repere ale performanței sportive”, a mai spus președintele țării, care a amintit și de carențele cu care se confruntă România în domeniul sportiv.

Și pentru a marca evenimentul, Klaus Iohannis s-a fotografiat zâmbitor alături de toți sportivii noștri care ne-au reprezentat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, ținând să transmită și prin intermediul rețelelor de socializare un mesaj pentru aceștia.

Politicianul subliniază faptul că cei nouă medaliați trebuie să fie un model pentru toți românii, în special pentru copii, dar și să rămână aproape de cei care vor să le calce pe urme.

”Olimpicii noștri sunt modele pentru campionii de mâine și o sursă de inspirație pentru fiecare copil care visează să devină un sportiv de top. Performanțele extraordinare obținute la Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt remarcabile și merită aprecierea noastră, a tuturor. Felicitări sportivilor care au reușit să urce pe podium la cea mai importantă competiție din lume și care au reprezentat România cu cinste”, a scris Klaus Iohannis pe pagina sa de Facebook, în dreptul fotografiei în care apare alături de toți medaliații țării.

Vă reamintim că de la Jocurile Olimpice de la Tokyo s-au întors acasă cu medalii următorii mari sportivi ai țării: Nicoleta Ancuţa Bodnar şi Simona Geanina Radiş au adus o medalie de aur la dublu vâsle feminin, Ana-Maria Popescu a cucerit medalia de argint la spadă feminin, Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă se laudă cu medalia de argint la dublu rame masculin, Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari au luat medalia de argint la patru rame fără cârmaci masculin.

Citește și: Larisa Iordache și-a făcut un nou tatuaj! Ce eveniment a marcat gimnasta calificată la Jocurile Olimpice / FOTO

În articolul
Klaus Iohannis i-a decorat pe sportivii români care au urcat pe podium la JO de la Tokyo: ”Sunt modele pentru campionii de mâine”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Bianca Drăgușanu, o mamă strictă?! Cum decurge o zi la cumpărături pentru blondină și Sofia: ”Mă bucur că e ascultătoare” / FOTO
Showbiz intern • la 16:55
Bianca Drăgușanu, o mamă strictă?! Cum decurge o zi la cumpărături pentru blondină și Sofia: ”Mă bucur că e ascultătoare” / FOTO
 • Bianca Drăgușanu, cea mai atentă la nevoile fiicei sale 
 • Sofia știe deja cum să facă cumpărături
 • Unde a dus-o blondina pe fiica sa
Un bărbat din Tulcea, bătut în curtea Spitalului Județean, sub ochii paznicilor. De la ce a început totul
Stiri interne • la 16:38
Un bărbat din Tulcea, bătut în curtea Spitalului Județean, sub ochii paznicilor. De la ce a început totul
 • Un bătrând de 60 de ani, bătut în curtea spitalului
 • Paznicii nu au intervenit absolut deloc
Un băieţel de 4 ani a ars de viu, în Moldova. Fratele său mai mare i-a auzit țipetele disperate când s-a întors de la școală
Stiri interne • la 16:23
Un băieţel de 4 ani a ars de viu, în Moldova. Fratele său mai mare i-a auzit țipetele disperate când s-a întors de la școală
 • Care ar fi fost, de fapt, cauza incendiului
 • Viața băiețelului nu a mai putut fi salvată
 • Fratele cel mare a alertat autoritățile
Doi părinți și fiul lor, morți de COVID-19 în aceeași zi, la Giurgiu. Toți erau nevaccinați
Stiri interne • la 16:22
Doi părinți și fiul lor, morți de COVID-19 în aceeași zi, la Giurgiu. Toți erau nevaccinați
 • Tată, mama și fiul au murit în aceeași zi.
 • Cei trei erau nevaccinați anti-COVID-19.
Virusul care ar putea provoca o altă pandemie. Avertismentul inventatorului vaccinului AstraZeneca
Stiri internationale • la 15:40
Virusul care ar putea provoca o altă pandemie. Avertismentul inventatorului vaccinului AstraZeneca
 • Inventatorul vaccinului AstraZeneca trage un semnat de alarmă.
 • Noul virus provine tot de la lilieci.
Ce se întâmplă astăzi cu familia lui Gabi Luncă. Momente grele pentru toți apropiații
Showbiz intern • la 15:13
Ce se întâmplă astăzi cu familia lui Gabi Luncă. Momente grele pentru toți apropiații
 • Gabi Luncă a murit pe 2 aprilie 2021
 • Cântăreața fusese confirmată cu COVID-19
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Sute de case scoase la vânzare cu 1 Euro, în localitatea italiană Pratola Peligna, din apropiere de Roma
recomandare pe as.ro
Anamaria Prodan, declarații fără precedent despre femeia care ar aștepta un copil cu Laurențiu Reghecampf. „Nu bat femeile din oraș!”. Mesaj dur pentru soțul ei!
Romania TV
Primele imagini cu AMANTA lui Reghe însărcinată. Asemănarea izbitoare cu Anamaria Prodan! WOW!
Romania TV
Primele imagini cu AMANTA lui Reghe însărcinată. Asemănarea izbitoare cu Anamaria Prodan! WOW!
recomandare pe antena3.ro
Mihai Gâdea: "Au ştiut, au tăcut şi nu au făcut nimic. Suntem ruşinea Europei"
recomandare pe antena3.ro
Un bărbat din India și-a ucis soția bogată cu o cobră, după ce nu a reușit să o omoare cu o viperă
recomandare pe antena3.ro
Emilian Imbri, adevărul despre anticorpii monoclonali. ”Vaccinul te ajută să nu ajungi în sicriu!”
recomandare pe playtech.ro
Leguma în formă de stea pe care toți românii trebuie să o încerce. Ce gust are, când muști din ea
recomandare pe playtech.ro
Horoscop. Ce pietre norocoase au zodiile în parte. Asta trebuie să porți zilnic
recomandare pe redactia.ro
Anamaria Prodan a decis! Reghe va fi șocat când va afla ce are de gând sexy-impresara
recomandare pe redactia.ro
Reacția șocantă a lui Gigi Becali după ce a aflat de divorțul lui Reghe: Așa e cel mai bine!
recomandare pe a1.ro
Dana Roba, schimbată total după ce a devenit cunoscută pentru scandalurile de la tv. Cum mai arată acum și cu ce se ocupă
recomandare pe romaniatv.net
Anamaria Prodan are deja pretendenţi. Ce artist celebru i-a declarat dragostea!
recomandare pe romaniatv.net
Anamaria Prodan, avocat BETON pentru divorţul de Reghe! Cine e Don Schiller, omul care i-a distrus averea lui Michael Jordan
recomandare pe bzi.ro
Vaccinarea împotriva COVID-19 va fi obligatorie în România. Ministrul demis al Sănătății, Cseke Attila a făcut anunţul
recomandare pe Jurnalul.ro
Povești de ambulanță și dric, în cea mai infectată comună din România
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Daniela Gyorfi a împlinit 53 de ani! Cum arată în costum de baie
recomandare pe Ciao.ro
Familie de artiști, UCISĂ de Covid! Detalii îngrozitoare despre ultimele zile din viața lor
recomandare pe Impact.ro
Andreea Marin a pozat SENZUAL! Reacţia iubitului, TOTAL NEAŞTEPTATĂ. Toată lumea a văzut