Tristețe pentru elevii din anii terminali! Ziua absolvirii nu mai există anul acesta: „Sunt multe lucruri la care renunţăm. Măcar să rămânem sănătoşi”
Publicat pe 03.05.2020 la 16:51 Actualizat pe 03.05.2020 la 16:51
Mii de elevi din clasele terminale nu vor mai avea parte în acest an de ceremonia de absolvire, din cauza pandemiei de coronavirus. Tradiționalul „ultimul clopoțel” nu va mai suna în acest an școlar.
Mii de elevi din clasele terminale nu vor mai avea parte în acest an de ceremonia de absolvire, din cauza pandemiei de coronavirus. Tradiționalul „ultimul clopoțel” nu va mai suna în acest an școlar.
Elevii claselor a VIII-a și a XII-a sunt întristați la gândul că în acest an nu se vor mai vedea pentru ultima oară înainte de a trece în etapa următoare a vieții.
„Aceasta era o lecţie de dirigenţie festivă cu participarea tuturor profesorilor, a părinţilor şi tuturor elevilor din clasă. Iar de banchet nici nu se pune problema, pentru că sigur nu va avea loc. Este o situaţia delicată, fără precedent”, a spus Dorela Făiniş, diriginte, pentru Mediafax.
„Sunt multe lucruri la care renunţăm. Măcar să ştim sigur că am făcut nişte eforturi uriaşe, dar am rămas sănătoşi. Asta e ideea”, continuă ea.
Ceremoniile de absolvire, anulată în acest an
În ceea ce privește examenul de Evaluare Națională, diriginta susține că nu este de acord cu susținerea lui, cel puțin nu în aceste condiții.
„Se vorbeşte despre acea pregătire faţă în faţă cu profesorul care va înceape după 2 iunie (...) înţeleg că ar fi opţională pentru copii. Familia va opta dacă copilul va veni la şcoală pentru pregătire. Eu am discutat deja cu o parte dintre părinţii elevilor mei, deci cei de la clasa la care eu sunt dirigintă. Părinţii au spus că nu ar fi de acord să-şi expună copiii şi să îi aducă la şcoală în acele zile de pregătire. Aş vedea şi eu o eliminare a acestui examen. Mă gândesc la sănătatea copiilor, a profesorilor şi la familiile acestora”, afirmă dirigintele.
Diriginta, care este profesoară de matematică de peste 30 de ani, mai spună că nici învățarea online nu i se pare cea mai practică ideea, dar se conformează, dată fiind situația de criză din țară.
„Eu accept aceste lecţii online doar pentru că este situaţia asta de criză. Acest tip de învăţare mie nu mi se potriveşte. Adică eu vreau să fiu la clasă cu elevii, să îi văd cum scriu, să îi aud cum vorbesc, şi automat cum gândesc. Când predau eu la geometrie, cum să le explic că două unghiuri sunt congruente dacă nu le desenez?!! De multe ori, când facem cursurile online, copilul nu răspunde. Invocă diferite motive, de cele mai multe ori spune că nu a auzit, dar el nu are chef, de fapt. Nici notarea nu este corectă. Nu se compară acest învăţământ cu cel de la clasă. Dar nu avem încotro”, a mai spus dascălul.