Live acum
Prime time 20:30/ Te cunosc de undeva!
Homepage » Actualitate » Meteo » Avertisment ANM! Vremea severă și ploile torențiale pun stăpânire pe România. Se anunță grindină și descărcări electrice

Avertisment ANM! Vremea severă și ploile torențiale pun stăpânire pe România. Se anunță grindină și descărcări electrice

De Ilinca Lunca.
Publicat pe 17.04.2023 la 11:16 Actualizat pe 17.04.2023 la 11:16

Vremea în România continuă cu aceleași temperaturi ca și cele din ultimele zile. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a transmis o nouă avertizare de vreme severă, valabilă pentru toate toate județele din România. Se anunță ploi torențiale, grindină și descărcări electrice.

Meteorologii au venit cu vești proaste.

Unsplash

Meteorologii au revenit cu un nou avertisment, care ar putea să fie dezamăgitor pentru mulți români, care așteptau soarele. Temperaturile mari vor mai avea de așteptat, doarece au fost anunțate ploi torențiale, descărcări electrice și grindină. De asemenea, vijeliile nu vor lipsi nici ele din cele mai multe zone ale țării.

Avertisment de vreme severă cu ploi torențiale și descărcări electrice în România

În timp ce oamenii așteptau soarele, meteorologii au anunțat ploi torențiale pentru cea mai mare parte a zonelor din țară. Începând de luni, la ora 12:00, până miercuri, la ora 10:00, va ploua în zone precum Oltenia, Muntenia, Banat și zone de sud-est, dar și în zone montane, unde până acum a nins.

Cantitățile de apă vor ajunge la 15-20 mp/l local și 30-40 mp/l izolat. Polile ajung în sud-estul țării abia marți, 18 aprilie. De asemenea, meteorologii au anunțat și descărcări electrice și grindină, pe arii restrânse, iar vântul va ajunge la 45-55 km/h. Fenomenele extreme vor continua până la sfârșitul acestei săptămâni.

”În intervalul menționat temporar va ploua în cea mai mare parte a țării. Se vor acumula cantități de apă local de 15...20 l/mp și izolat de peste 30...40 l/mp, luni (17 aprilie) în Banat, Oltenia, Muntenia, precum și în zonele montane, iar marți (18 aprilie) îndeosebi în sud-est. Pe arii restrânse vor fi descărcări electrice și grindină.”, a anunțat ANM.

Ce temperaturi se vor înregistra în București

Meteorologii au anunțat temperaturi normale pentru această perioadă în București, cu maxime de 15-16 grade și minime de 7-9 grade. Însă, acestea vor și însoțite de ploi și cer înnorat, în perioada luni, 17 aprilie – miercuri, 19 aprilie. De asemenea, cantitățile de apă vor ajunge la 10-20 l/mp.

În ultimele zile, grindina și fenomenele extreme au făcut ravagii în România. Bucățile de gheață au ajuns în grădinile oamenilor și le-au distrus culturile, pentru care au muncit până acum. Chiar dacă vremea nu a fost favorabilă, meteorologii au vești bune pentru luna mai.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Avertisment ANM! Vremea severă și ploile torențiale pun stăpânire pe România. Se anunță grindină și descărcări electrice
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Liviu Vârciu s-a trezit cu mașina lovită. Cât de avariat este bolidul prezentatorului TV: „Un bilet puteai să lași”
  • Liviu Vârciu s-a trezit cu mașina lovită
  • Cât de avariat este bolidul prezentatorului TV
Emisiuni TV
Insula Iubirii. Ce alegeri au făcut ispitele. Cine sunt concurenții care au primit ghirlandele de aur: „Nu este o amenințare”
  • Ce alegeri au făcut ispitele
  • Cine sunt concurenții care au primit ghirlandele de aur
Emisiuni TV
Insula Iubirii. Surpriză la gala de prezentare a ispitelor. Două apariții neașteptate au aprins atmosfera: „M-am întors”
  • Surpriză la gala de prezentare a ispitelor
  • Două apariții neașteptate au aprins atmosfera
Emisiuni TV
Insula Iubirii. Claudiu Borca, la un pas de moarte într-un accident rutier! Ce premoniție a avut în acea zi fatidică: „Nu le vedea să creadă că trăim”
  • Claudiu Borca, la un pas de moarte într-un accident rutier!
  • Ce premoniție a avut în acea zi fatidică
Showbiz international
Doliu în industria muzicală internațională! Ozzy Osbourne a murit la 76 de ani
  • Doliu în industria muzicală internațională
  • Ozzy Osbourne a murit la 76 de ani
Showbiz intern
Cum o mai cheamă pe Mara Bănică. Prenumele pe care nu multă lume îl cunoaște
  • Cum o mai cheamă pe Mara Bănică
  • Prenumele pe care nu multă lume îl cunoaște
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Un livrator indian a arătat cât a câştigat doar luna trecută. E aproape dublu faţă de salariul mediu
recomandare pe as.ro
Doar casa e 15 milioane de euro! Detalii incredibile despre averea românului care i-a cucerit pe arabi
Romania TV
Ada Galeș are cancer. Celebra actriță a fost operată: Încerc să îmi acopăr gaura dintre nas și gură pe care o am. Am ochii în lacrimi și mi-e frică
Romania TV
Incendiu violent la mall, peste 60 de persoane au murit. Imagini terribile de la locul tragediei FOTO şi VIDEO
recomandare pe antena3.ro
Ce bacşis a lăsat Jeff Bezos la hotelul de 5 stele de la Veneţia, după nunta anului cu Lauren Sanchez
recomandare pe antena3.ro
Crima din Mureș. Cea mai recentă fotografie a lui Emil Gânj, care e căutat de zece zile. Cum arată el acum
recomandare pe antena3.ro
Angajaţii din Guvern dezvăluie: Între 21.000 și 30.000 de lei costă în fiecare lună doar deplasarea unui demnitar
recomandare pe playtech.ro
Semnul făcut de Elena Udrea la ieşirea din penitenciar analizat abia acum! Mesajul este clar, nu este prima oară când face asta
recomandare pe playtech.ro
Nu a făcut infarct! Greşeala fatală a lui Felix Baumgartner, de faţă cu Mihaela Rădulescu, în zbor. Nici un începător nu greşeşte aşa
recomandare pe redactia.ro
Cine e Albert NBN, trapperul cu 6 clase care a înjurat România la Beach, Please. Concertul său a scandalizat întreaga țară
recomandare pe redactia.ro
Cine este tânăra ucisă de fostul iubit după ce i-a incendiat casa. Victima a fost rapită și în februarie de ucigaș
recomandare pe Ciao.ro
A murit cea mai iubită actriță de la Bollywood! Ochii ei i-au înnebunit și pe români
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Reacția prezentatoarei TV, care are un iubit cu 11 ani mai tânăr, după ce a fost acuzată că e „vulgară”
recomandare pe bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
recomandare pe bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
recomandare pe dailybusiness.ro
Cum să slăbești dacă ai peste 50 de ani. Ce este și cum funcționează dieta inversă
recomandare pe dailybusiness.ro
Justin Timberlake a ajuns azi în România pentru concertul de la Electric Castle. Este însoțit de soția lui, Jessica Biel
recomandare pe Jurnalul.ro
România a pierdut jumătate de miliard de euro de când a interzis vânătoarea. Atacurile urșilor s-au înmulțit
recomandare pe a1.ro
Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea iubitului ei, Felix Baumgartner. Ce mesaj dureros a publicat în mediul online