Live acum Mireasa. Capriciile iubirii
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri internationale » Un tânăr de 26 de ani, diagnosticat cu coronavirus, descrie Iadul prin care trece: „Nu pot trage aer în piept mai mult de o secundă”

Un tânăr de 26 de ani, diagnosticat cu coronavirus, descrie Iadul prin care trece: „Nu pot trage aer în piept mai mult de o secundă”

Publicat pe 31.03.2020 la 11:25 Actualizat pe 31.03.2020 la 11:46

Un tânăr diagnosticat cu coronavirus își amintește de Iadul prin care a trecut - și încă trece - de când a fost depistat cu COVID-19 și până în prezent. Spune că fiecare secundă este pentru el o bătălie în care fiecare încercare de a respira este un chin și fiecare doză de aer tras în piept este o victorie.

Un tânăr de 26 de ani, diagnosticat cu coronavirus, descrie Iadul prin care trece

Calum Wishart

Un tânăr diagnosticat cu coronavirus își amintește de Iadul prin care a trecut - și încă trece - de când a fost depistat cu COVID-19 și până în prezent. Spune că fiecare secundă este pentru el o bătălie în care fiecare încercare de a respira este un chin și fiecare doză de aer tras în piept este o victorie.

Calum Wishart, din Edinburgh, are numai 26 de ani, dar asta nu l-a împiedicat să contracteze noul coronavirus. Chiar dacă nu avea nicio problemă de sănătate preexistentă, bărbatul a fost pur și simplu pus la pământ de virus, familia lui explicând că, la un moment dat, chiar se temeau că era pe moarte, scrie The Daily Record.

Ce povestește tânărul bolnav de coronavirus

„Tusea este atât de agresivă încât îți provoacă durere severă peste tot în piept și poate produce vomitat sau diaree”, a explicat Wishart, internat la Infirmieria Edinburgh Royal, atunci când a început să vorbească despre săptămâna pe care a descris-o ca fiind „cea mai îngrozitoare din viața lui”.

Simptomele au început pentru prima oară în urmă cu 11 zile, boala debutând cu o febră sufrebilă pe timpul nopții. A doua zi, temperatura i-a crescut și, în doar o zi, a început să vomite, să tușească și să aibă diaree.

„Temperatura a început să îmi afecteze întreg corpul. În anumite locuri îmi era foarte cald, în altele înghețam de frig”, a mai spus Wishart.

Trei zile mai târziu, a început să suspecteze că are noul coronavirus. Plămânii au început să îi facă probleme, tânărul explicând că se simțea de parcă nu se dilatau destul și că simțea că nu avea aer.

Într-o noapte, atunci când simțea că se sufocă, mama lui a chemat Ambulanța. A fost testat pentru COVID-19 și internat în spital, unde încă se află și în prezent. Wishart spune că majoritatea simptomelor i-au dispărut, dar că încă are probleme de respirație.

„Încă nu pot trage aer în piept mai mult de o secundă. A fost îngrozitor. De fiecare dată când stau în șezut sau mă ridic, am o criză uriașă de tuse”, a mai spus tânărul, care avertizează pe toată lumea să trateze situația cu multă seriozitate.

În articolul
Un tânăr de 26 de ani, diagnosticat cu coronavirus, descrie Iadul prin care trece: „Nu pot trage aer în piept mai mult de o secundă”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Stiri interne
A murit ultimul supraviețuitor al Holocaustului. Leonard Zăicescu avea 98 de ani
  • Leonard Zăicescu a murit
  • Era ultimul supraviețuitor al Holocaustului din țară
Showbiz intern
Andra Gogan a vorbit despre relația cu iubitul american. Cum l-a cunoscut și ce sacrificii a făcut din dragoste
  • Cum l-a întâlnit Andra Gogan pe iubitul ei din SUA
  • Ce sacrificii a făcut din dragoste
Stiri interne
Imagini apocaliptice pe autostrada București - Ploiești! Grindina a spart parbrizele mașinilor și le-a avariat / VIDEO
  • Furtună violentă pe autostrada București – Ploiești
  • Grindina a facut prăpăd
  • A spart parbrize
Horoscop
Zodiile care atrag succesul financiar între 26 mai și 1 iunie 2025. Cine sunt nativii care vor avea mare noroc la bani
  • Perioada 26 mai – 1 iunie 2025
  • Trei zodii ce pot avea câștiguri financiare mari
Meteo
Anunț ANM de ultimă oră! Cod portocaliu de vijelii, grindină și ploi torențiale în România 
  • Cod portocaliu emis de ANM
  • Pericol de furtuni puternice, grindină și ploi torențiale
Beauty & Lifestyle
Care e cea mai bine păstrată plajă secretă din Scoția. Are nisip auriu, bazine naturale și zonă de joacă pentru copii
  • Nisip auriu și liniște totală
  • Cea mai ascunsă plajă din Scoția e un vis
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Oraşul din ţară în care chiriile au explodat. Un apartament cu două camere ajunge să coste şi 1.000 de euro pe lună
recomandare pe as.ro
Milionarul român care primeşte un salariu de 33.000 de euro, cheltuieli uriaşe! Peste 6 milioane de euro, în 2024, la LPF
Romania TV
Profeția uimitoare a Babei Vanga despre România. Ce se va întâmpla: Cel promis este născut în 2005 şi va prelua puterea în 2038
Romania TV
Cristina Deleanu a fost incinerată. Gestul ȘOCANT făcut de Eugen Cristea în fața prietenilor: Sunt foarte îngrijorată pentru el
recomandare pe antena3.ro
Kim Kardashian s-a dus la tribunal cu bijuterii de 8 milioane $. Istoria controversată a ținutelor vedetelor în sala de judecată
recomandare pe antena3.ro
Un culturist celebru a murit la doar 35 de ani după o greșeală fatală. Mesajul tulburător transmis înainte de tragedie
recomandare pe antena3.ro
Păsările de pe o insulă australiană sunt atât de pline de plastic încât trosnesc și scârțâie când sunt atinse pe burtă
recomandare pe playtech.ro
Trucul din bucătărie care albește hainele fără înălbitor. Funcționează perfect pe pete, fără clor, fără chimicale
recomandare pe playtech.ro
Ce nu ai voie să faci de Sfinții Constantin și Elena 2025 dacă vrei belșug și prosperitate în casă
recomandare pe redactia.ro
Ce ocupație are soția lui Ionel Ganea și cum a început povestea de dragoste dintre ei. Cei doi trec prin momente cumplite
recomandare pe redactia.ro
Zodia care își iubește mama mai mult decât orice. Legătura de sânge care nu se rupe niciodată
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România care s-au călugărit. Au renunțat la celebritate pentru o viață în rugăciune
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Botezatu a recunoscut totul: „Sunt dependent de fiole!”
recomandare pe bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
recomandare pe dailybusiness.ro
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
recomandare pe dailybusiness.ro
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop iunie 2025 pentru fiecare zodie: Luna schimbării, pasiunii și colaborării
recomandare pe a1.ro
Cum arată sora lui Valeriu Ilisie din "Iubire cu Parfum de Lavandă". Cei doi frați postează des imagini împreună