Live acum Știrile Antena Stars
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Alertă la un spital din București! A fost înregistrat primul caz de febră tifoidă. Care sunt simptomele

Alertă la un spital din București! A fost înregistrat primul caz de febră tifoidă. Care sunt simptomele

Publicat pe 29.03.2024 la 16:59 Actualizat pe 29.03.2024 la 16:59

Este alertă la un spital din Capitală! Medicii atrag atenția în rândul românilor și avertizează că a fost înregistrat primul caz de febră tifoidă. Iată care sunt simptomele!

A fost înregistrat primul caz de febră tifoidă

arhiva

În urmă cu puțin timp, Dr. Simin Aysel Florescu, managerul Spitalului de Boli Infecţioase Victor Babeş din Capitală a anunţat că in 2024 a fost înregistrat primul caz de febră tifoidă. Ei bine, se știe că această boală a fost luată de un pacient adult dintr-o ţară din Asia.

Alertă la Spitalul Victor Babeș din Capitală

În cursul anului trecut au mai existat alţi trei pacienţi care au luat boala din ţări africane.

În acest fel, medicul specialist a precizat că această afecțiune este perfect prevenibilă prin vaccinare, însă a mai mărturisit și faptul că cei patru pacienţi care au plecat în ţările de unde au luat-o nu s-au vaccinat împotriva febrei tifoide.

De asemenea, medicii avertizează că această boală, netratată la timp, poate duce chiar și la deces.

Au fost câteva şi anul trecut, cred că trei au fost anul trecut şi unul anul acesta, dar nu sunt noutăţi absolute, sunt cazuri de călători care vin cu această boală ca boală de import, deci nu e o boală achiziţionată în România.

Sunt adulţi, din păcate nu au făcut profilaxie, nu s-au vaccinat împotriva febrei tifoide înainte de călătoriile respective. Ultimul caz este din Asia, celelalte trei erau din Africa venite. Sunt măsuri de izolare a pacientului în saloane dedicate, ca şi pentru multe alte tipuri de infecţii digestive, există şi hepatite cu virus A care se transmit digestiv, există şi tot felul de diarei cu clostridium difficile de exemplu sau alte tipuri de infecţii digestive care de asemenea se izolează în saloane dedicate.

Febra tifoidă este o boală cu transmitere digestivă, o boală determinată de un germene care se cheamă salmonella typhfi, de unde şi denumirea de febră tifoidă, şi care se produce prin transmitere digestivă, prin ingestie de apă sau alimente contaminate cu salmonella typhi sau mâini murdare. Este o boală care este perfect prevenibilă prin vaccinare dar bineînţeles, ca şi la toate celelalte, condiţia este ca viitorul călător să se adreseze unui medic de specialitate care să-i dea recomandarea de vaccinare.

Contaminarea în mediul înconjurător de către cineva care este purtător sau bolnav poate să determine transmiterea în colectivitatea respectivă”, a explicat managerul Spitalului Victor Babeş din Capitală.

Care sunt simptomele

Potrivit medicilor, vaccinarea împotriva febrei tifoide se face înainte de a pleca într-o ţară cu risc crescut de transmitere.

Ca la toate celelalte vaccinuri, este bine să fie făcut cam cu o lună înainte de a pleca. În cazurile de urgenţă se poate vaccina şi în ziua anterioară, dar asta este ceva excepţional, de regulă aceste călătorii sunt planificate şi există timp pentru a face un consult de medicină a călătoriei şi a primi vaccinul corespunzător. Ideal cam cu o lună înainte de a pleca.

În cabinetul nostru de boli tropicale şi medicină a călătoriei vaccinăm, avem sute de pacienţi vaccinaţi pentru diverse destinaţii, inclusiv pentru febră tifoidă. Există acel consult în care apreciem necesitatea fiecăru tip de vaccin, în funcţie de pacient, destinaţie, durată, şi tot cortegiul de factori pe care îi luăm în considerare pentru a-i reomanda analize de profilaxie pacientului respectiv şi în cele mai multe cazuri aceasta include şi vaccinarea de febră tifoidă care e recomandată atât în Asia, cât şi în Africa, mai ales în Asia de Sud Est şi în Africa, America Centrală şi de Sud. În funcţie de alţi factori de risc care plasează pe respectivul călător într-un grup de risc mai mare sau mai mic vom proceda la recomandări şi la a-i şi face vaccinul respectiv.”, a declarat medicul.

Ce complicaţii poate da febra tifoidă. În anumite condiţii există riscul de deces

Febra tifoidă nu este ceva necunoscut în România, în urmă cu mulţi ani exista febra tifoidă loco, ca să spun aşa. Într-adevăr, o febră tifoidă netratată cam prin săptămâna a treia sau a patra de evoluţie, dacă rămâne aşa ignorată şi nu se tratează, poate să determine inclusiv decesul pacientului prin nişte hemoragii digestive cu sfârşit fatal.

Vaccinarea împotriva febrei tifoide reprezintă atât un mijloc de prevenire a bolii la cei care călătoresc în zonele de risc, cât şi un mijloc de stăpânire a rezistenţei la antibiotice, pentru că în ultimul timp salmonella typhi a devenit foarte rezistentă la unele categorii de antibiotice, iar tulpinile respective migrează de colo colo dacă nu ne vaccinăm, deci vaccinarea ne protejează şi individual, dar şi ca şi comunitate.”, a precizat medicul.

În urmă cu puțin timp, un astfel de caz de tușe convulsivă a fost înregistrat în ultima perioadă la Spitalul Victor Babeş din Capitală.

Este vorba despre un adolescent care tuşea destul de mult și de zgomotos. Astfel, în cele din urmă s-a demonstrat că este tuse coinvulsivă, potrivit explicațiilor oferite de Prof. Univ. Dr. Simin Aysel Florescu.

Nici acestea din păcate nu sunt cazuri noi, noi avem foarte mulţi pacienţi de-a lungul ultimilor ani care vin cu tuse convulsivă, atât copii micuţi care încă nu au ajuns la vârsta de două luni, vârsta de vaccinare, cât şi copii mai mari care nu sunt vaccinaţi, sau nu se cunoaşte statusul lor, cât şi adulţi care nu au făcut acele rapeluri la fiecare zece ani, şi care fac forme atipice de tuse convulsivă, nu e aceea clasică, tusea măgăreacă pe care o ştim cu toţii, forme atipice de tuse cu durată îndelungată, cu un pattern oarecum asemănător, dar nu atât de grav şi care din păcate,chiar dacă ei la un moment dat se vindecă, ei sunt sursă pentru ceilalţi din jur care nu au protecţie şi mai ales pentru copiii foarte mici.”, a explicat pentru News.ro managerul Spitalului de Boli Infecţioase Victor Babeş din Capitală, Prof. Univ. Dr. Simin Aysel Florescu.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Alertă la un spital din București! A fost înregistrat primul caz de febră tifoidă. Care sunt simptomele
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Stiri internationale
O fetiță de 13 ani a murit în urma unui accident bizar la schi! S-a stins sufocată pe telescaun
  • O fetiță de 13 ani a murit pe telescaun
  • Cum a fost posibil
Emisiuni TV
Andrei Diaconu, preziviuni despre luna martie, „Se vor încheia lucruri brusc”
  • Andrei Diaconu, preziviuni despre luna martie
  • Începutul primăverii vine cu încheieri de situații, rupturi necesare și revelații care nu mai pot fi ignorate
Stiri internationale
Teroare într-un aeroport din Mexic după uciderea lui El Mencho! Membrii clanului vor să împuște oameni
  • Membrii cartelului Jalisco au ajuns în Guadalajara cu arme
  • Oamenii se tem că vor fi împușcați
Emisiuni TV
Cum a reuşit Adelina Damian să devină vegetariană cu ajutorul unui retreat, „M-am curăţat”
  • Cum a reuşit Adelina Damian să devină vegetariană cu ajutorul unui retreat
  • Declarații la Vacanță de vedetă
Stiri internationale
Este haos în Mexic după uciderea liderului cartelului Jalisco! Membrii se răzbună! Locuitorii, sfătuiți să rămână în case!
  • Liderul grupării Jalisco, El Mencho, a fost ucis de armată
  • Este răscoală în mai multe state după moartea celui mai căutat om din Mexic
Stiri interne
Ministrul Sănătății a clarificat! De ce a convocat celulă de criză după incidentul aviatic din Otopeni: ”Asta înseamnă responsabilitate”
  • În ce stare sunt pasagerii din avionul care s-a depresurizat la scurt timp după decolarea de pe aeroportul Otopeni
  • Aeronava a avut 186 de persoane la bord
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Prețul curselor ridesharing au sărit în aer. Un drum în București, mai scump decât un zbor în Madrid
recomandare pe as.ro
Cea mai tare aroganţă: vedeta care a ajuns să aibă două frigidere în bucătărie! Care e motivul
Romania TV
Liviu Dragnea, fără casă și bani! Unde a ajuns să locuiască cel care a făcut ”jocurile” ani buni în România
Romania TV
ALERTĂ MAXIMĂ! Dublu ciclon peste România! Un nou vortex polar s-a format în Muntenia. Romica Jurca: Va fi și mai rău de acum!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
De ce să rostogolești o sticlă de apă sub pat când te cazezi la hotel. Trucul folosit de o însoțitoare de bord
recomandare pe playtech.ro
Un nou ciclon lovește România. Nu scăpăm de ninsori și ger. De când cresc temperaturile
recomandare pe redactia.ro
ULTIMA ORĂ Decizie istorică. CCR a luat hotărârea într-un final despre legea pensiilor speciale
recomandare pe redactia.ro
Decizia neașteptată luată de Donald Trump în privința României. Ce i-a cerut în mod expres lui Nicușor Dan
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza, în ținută extravagantă, la parastasul tatălui! Internauții au reacționat negativ: „Semănați cu…“ – GALERIE FOTO
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe dailybusiness.ro
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
recomandare pe dailybusiness.ro
Taxele universitare cresc cu până la 80%. Studenții ASE și UBB vor plăti peste 10.000 de lei la anumite programe
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 16 - 22 februarie 2026. O poveste nouă va începe pentru toate zodiile
recomandare pe a1.ro
Mesajul emoționant transmis de Oase și logodnica lui, Maria, după eliminarea de la Power Couple