Avertismentul sumbru al unui medic bucureștean de pe secția ATI: ”Vom ajunge la 25.000 de cazuri într-o zi”
Un medic bucureștean, de pe secția ATI, face public un avertisment sumbru legat de perioadă următoare. Se pare că situația pandemică nu se va îmbunătății, ci din contră, vom ajunge la 25.000 de infectări pe zi.
- ATI va ajunge la capacitate maximă.
- în câtvea săptămâni vom ajunge la 25.000 de infectări pe zi.
- Mortalitatea cauzată de noul coronavirus va crește.
Situația de la noi din țară începe să devină din ce în ce mai îngrijorătoare. Nu o spun doar cifrele, ci și medicii din prima linie. Pentru că numărul cazurilor de infectare este în creștere de la o zi la alta, medicul de la ATI, Radu Țincu, conform Antena 3, mărturisește că în perioada imediat următoare bilanțul va exploda.
Specialistul subliniază faptul că se va ajunge la momentul în care secțiile de Terapie Intensivă vor ajunge la capacitate maximă, moment în care va trebuie să se ia decizia pe cine să salveze și pe cine nu. Astfel, mortalitatea cauzată de virusul ucigaș din China va fi și ea mult mai crescută față de momentul actual.
Medic: Cazurile de infectare, dar și mortalitatea vor crește în perioada imediat următoare
"Această mie de pacienţi din Terapie Intensivă este rezultatul bolnavilor de acum două-trei săptămâni, când aveam 3-4 mii de cazuri pe zi. Nici nu vreau să mă gândesc cum va arăta Terapia Intensivă peste două-trei săptămâni, când vor veni aceşti bolvani cu 7-8-9 mii de cazuri în fiecare zi. Va fi o creştere exponenţială a numărului de pacienţi din Terapie Intensivă şi mi-este foarte teamă că vom ajunge la capacitatea maximă a sistemului de Terapie Intensivă naţional, ştiind că avem puţin peste 3.000 de paturi la ATI şi puţin peste 2.000 de ventilatoare. Cu cât ne vom apropia de capacitatea maximă de la Terapie Intensivă, cu atât mortalitatea va creşte.”, a spus medicul Radu Ţincu, scrie Antena 3.
De asemenea, medicul trage un semnal de alarmă și spune că un set de măsuri mult mai stricte prin care să se controleze astfel evoluția pandemiei ar fi cel mai necesar lucru în aceste momente. În caz contrar, în viitorul apropiat, chiar în luna decembrie, am putea contoriza în jur de 25.000 de noi cazuri de infectare cu virusul ucigaș din China.
"Dacă nu vom implementa măsuri restrictive care să controleze evoluţia pandemiei în societate şi să creştem capacitatea de testare, este posibil să ajungem la 25.000 de cazuri într-o zi. Cu cât vor fi mai multe cazuri zilnice, cu atât trendul şi incidenţa se vor accelera. De la o zi la alta vor fi două mii, trei mii de cazuri", a avertizat medicul Radu Ţincu.