Imagine revoltătoare la Spitalul Fundeni! Zeci de bolnavi de cancer se înghesuie să facă testul de depistare al coronavirusului / FOTO
Înghesuială mare astăzi, surprinsă la Institutul Clinic Fundeni din București! Zeci de bolnavi de cancer au uitat de distanțare și au așteptat zeci de minute la coadă pentru a-și face testul de depistare al noului coronavirus.
- Coadă de zeci de minute la Spitalul Fundeni
- Bolanii de cancer s-au înghesuit pentru testare
- Imaginea surprinsă astăzi
Zeci de persoane au uitat de pandemie și de distanțare, dar s-au înghesuit unii în alții, în așteptarea testării pentru noul coronavirus. Pacienții, majoritatea bolnavi de cancer sau de alte afecțuni cronice, s-au prezentat astăzi la Spitalul Fundeni din Capitală pentru a se testa.
Aglomerație de zile mari pentru testarea gratuită Covid-19
Imaginea a fost surprinsă de o altă pacientă care a postat imediat fotografia pe o rețea de socializare. Potrivit acesteia, în poză se poate observa doar jumătate din coada adunată pe holul spitalului.
„Aceasta este doar jumătate din coada la care stau bolnavii de cancer de la Fundeni, înainte de internare, pentru a fi testaţi de COVID. Este spaţiu închis, cei mai mulţi dintre oamenii de acolo au sistemul imunitar compromis din cauza citostaticelor, doar că unora nu li se pare nimic "fishy" în atitudinea autorităţilor faţă de noi toţi. Pe de o parte, purtăm măşti toată ziua, ne vor închide noaptea în case, pe de alta, în spitalele de stat se întâmplă ce vedeţi. Cum de se răspândeşte sarscovul aşa repede?”, a scris Cistina Severin, pe Facebook.
Astfel, bolnavii cu afecțiuni grave, care se pregătesc de internare pentru a primi tratament pentru boala de care sufereau inițial, își riscă în continuare sănătatea, și așa șubredă, pentru a se testa gratuit, deși, având în vedere aglomerația la care toți participau, riscul de infectare era la cote maxime.