Live acum Un show păcătos
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Incendiu de proporții lângă Mănăstirea Voroneț din Suceava. Mai multe autospeciale au intervenit pentru a stinge flăcările

Incendiu de proporții lângă Mănăstirea Voroneț din Suceava. Mai multe autospeciale au intervenit pentru a stinge flăcările

De Andreea Stancescu.
Publicat pe 04.05.2024 la 16:43 Actualizat pe 04.05.2024 la 16:45

Un incendiu puternic a cuprins o locuință în apropiere de Mănăstirea Voroneț din Gura Humorului, Suceava. Flăcările s-au extins la acoperișul unei case vecină și riscă să afecteze zona din cauza vântului puternic. Din fericire, nu există nicio victimă, o singură persoană fiind evacuată.

Un incendiu a izbucnit în Gura Humorului, Suceava

Antena 3 CNN

Un incendiu de proporții a izbucnit în apropiere de Mănăstirea Voroneț din Gura Humorului, Suceava. Flăcările au cuprins o casă ce se află în apropierea lăcașului de cult, iar șansele să se extindă sunt foarte mari din cauza vântului puternic, conform Antena 3.

Incendiu puternic lângă Mănăstirea Voroneț

Cu doar câteva ore înainte de Înviere a izbucnit un incendiu puternic în jurul în orei 15:00 la o casă în apropiere de Mănăstirea Voroneț situată în Gura Humorului, Suceava. La fața locului au intervenit mai mulți pompieri cu autospeciale pentru a ține sub control flăcările.

Incendiu a izbucnit la o locuință și au luat foc inclusiv două anexe gospodărești. Se află la doar câteva sute de metri de lăcașul de cult. Flăcările s-au extins și la acoperișul unei alte case, iar din cauza vântului există posibilitatea ca mai multe proprietăți să fie afectate.

Conform autorităților sosite la fața locului, nu există victime. O persoană din locuința afectată a fost evacuată și este în afara oricărui pericol.

Un incendiu puternic a izbucnit în București

În urmă cu câteva zile a izbucnit un incendiu de proporții în Sectorul I al Capitalei. Flăcările au cuprins o hală dezafectată de pe strada Spicului, situată între Bulevardul Gloriei și Ion Mihalache. Suprafața acoperișului avea aproximativ 650 m² și a ars. La fața locului au ajuns mai multe autospeciale de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea incendiului.

„Intervenim pentru stingerea unui incendiu ce se manifestă la o hală dezafectată pe strada Spicului, din sectorul 1 al municipiului București. La sosirea primelor echipaje de intervenție ardea la nivelul acoperișului pe o suprafață de aproximativ 650 m². Au fost alertate trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autoscară de intervenție și salvare la înălțime și o ambulanță SMURD. (...) Datorită suprafeței mari pe care se manifestă incendiul dispozitivul a fost suplimentat cu încă șapte autospeciale de stingere”, au transmis autoritățile la acel moment.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Incendiu de proporții lângă Mănăstirea Voroneț din Suceava. Mai multe autospeciale au intervenit pentru a stinge flăcările
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Mireasa - Capriciile iubirii. Motivul pentru care Roxana a izbucnit în lacrimi. Ce a emoționat-o pe concurentă
  • Roxana, în lacrimi după ce a citit o scrisoare
  • Ce a emoționat-o pe concurentă
Beauty & Lifestyle
Trucul simplu pentru a preveni aburirea oglinzii din baie. Ai nevoie de doar două produse de uz casnic
  • Secretul pentru oglinzi fără aburi în baie
  • Trucul eficient care implică doar două produse
Showbiz intern
Cât a costat terenul achiziționat de Ioana Grama la Beliș. Cine ar fi plătit, de fapt, pentru el: „Ador acești oameni...”
  • Cât a costat terenul achiziționat de Ioana Grama la Beliș
  • Cine ar fi plătit, de fapt, pentru el
Showbiz intern
Primele declarații ale Oksanei Ionașcu, soția lui Cezar Ionașcu, despre situația din cuplul lor: “Pentru noi era o povară”
  • Oksana Ionașcu, primele declarații despre situația din cuplul ei
  • Ce spune soția lui Ceza Ionașcu
Emisiuni TV
Acces Direct. Moartea suspectă a criminalistului din București. Ce s-a întâmplat în trenul cu care a călătorit: „Nu a mai ajuns la prietenii lui”
  • Moartea suspectă a criminalistului din București
  • Ce s-a întâmplat în trenul cu care a călătorit
Showbiz intern
Jador va deveni tată! Soția manelistului, Oana, este însărcinată: „Cel mai frumos”
  • Jador va deveni tată!
  • Soția manelistului, Oana, este însărcinată
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Cât a cheltuit o româncă pe un coș de cumpărături, într-un magazin din Tenerife: "Ce Doamne e cu prețurile astea?"
recomandare pe as.ro
Milionarul român cu 3 pensii le-a transmis românilor în ce să îşi investească banii: „Nu pierzi niciodată”
Romania TV
Peste 10.000 de bugetari vor fi concediaţi, anunţul de la Ministerul de Finanţe
Romania TV
Simona Halep, mesaj misterios pe Instagram după zvonurile privind o nouă relaţie: Fericirea concretă o vom întâlni pe neaşteptate!
recomandare pe antena3.ro
Clanul Cârpaci din Timişoara ameninţă cu răzbunarea după crima de la nunta din Germania. Scenele la care au asistat cei 200 de invitați
recomandare pe antena3.ro
Spirale albastre luminoase pe cerul Europei. Apar informații despre fenomenul nemaivăzut: Ar avea legătură cu SpaceX
recomandare pe antena3.ro
Care sunt mașinile care pot fi oprite în trafic pentru verificare. RAR explică
recomandare pe playtech.ro
Este sigur să refolosești folia de aluminiu? Iată ce spun experții
recomandare pe playtech.ro
Arborele fructifer pe care este bine să îl ai în casă. Atrage energia pozitivă și prosperitatea dacă îl pui fix în aceste locuri
recomandare pe redactia.ro
Doliu în medicina românească. A murit unul dintre cei mai importanți medici. A fost un profesionit desăvârșit
recomandare pe redactia.ro
Doliu în medicina românească. A murit unul dintre cei mai importanți medici. A fost un profesionit desăvârșit
recomandare pe Ciao.ro
Antonia, anunț trist după 13 ani de relație cu Alex Velea: 'Nu mai pot'
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Fiica lui Marius Șumudică i-a „liniștit” pe rivalii tatălui ei, după ce a postat un clip „fierbinte”
recomandare pe bzi.ro
Loredana Groza s-a sărutat cu un cal! Ipostază șocantă a devenit virală! – FOTO
recomandare pe bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Îngrijirea mușcatelor primăvară. Când le poți scoate în balcon sau în grădină
recomandare pe dailybusiness.ro
Românii care primesc 1.500 de euro de la stat. Cererea se depune din 30 mai, iar banii vor ajunge direct în cont!
recomandare pe Jurnalul.ro
Primăriile, puse să sape după apă caldă. Potențialul geotermal ar putea aduce energie termică ieftină românilor
recomandare pe a1.ro
O celebră cântăreață divorțează pentru a doua oară, după doar doi ani de mariaj. Ce a intervenit în cuplu