Live acum Spynews TV (r)
Prime time 19:30/ In culisele celebritatii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Parchetul General s-a autosesizat, după declasificarea documentelor cu privire la campania electorală a lui Călin Georgescu

Parchetul General s-a autosesizat, după declasificarea documentelor cu privire la campania electorală a lui Călin Georgescu

De Ilinca Lunca.
Publicat pe 05.12.2024 la 14:26 Actualizat pe 05.12.2024 la 14:57

Se iau măsuri după declasificarea documentelor cu privire la campania electorală a lui Călin Georgescu! Parchetul General s-a autosesizat, după ce informațiile controversate au fost făcute publice. Se suspectează comiterea unor infracțiuni foarte grave. Iată despre ce este vorba!

Profimedia

În urmă cu o zi, Klaus Iohannis a fost de acord și a permis declasificarea documentelor în ceea ce privește campania electorală a lui Călin Georgescu. Au ieșit la iveală informații controversate și s-a confirmat că România a fost ținta a zeci de mii de atacuri cibernetice în ziua alegerilor prezidențiale. Au existat, de asemenea, și alte elemente care ar fi influențat voturile oamenilor.

Parchetul General cere DIICOT să ancheteze campania electorală a lui Călin Georgescu

La mai puțin de 24 de ore de când informațiile controversate au ieșit la iveală, Parchetul General s-a autosesizat din oficiu și cere DIICOT să facă o anchetă cu privire la campania electorală a lui Călin Georgescu. Ar urma să se deschidă un dosar penal, având în vedere gravitatea faptelor despre care se suspectează să au fost comise.

Ar fi vorba despre infracțiuni foarte grave, precum spălare de bani și infracțiuni informatice de competența parchetelor regulare. Așadar, Parchetul General a cerut DIICOT să realizeze o analiză proprie a acestor informații.

”Solicitare adresată procurorului șef DIICOT - în raport de indiciile privind săvârșirea unor infracțiuni aflate în competența structurii specializate de parchet, conform art.11 din OUG nr.78/2016

În continuarea comunicatului de presa din data 4 decembrie 2024, facem următoarele precizări:

În urma desecretizării și analizării documentelor care au fost prezentate în cadrul ședinței CSAT din data de 28 noiembrie 2024 privind desfășurarea procesului electoral pentru funcția de Președinte al României, astăzi, 5 decembrie 2024, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție s-a sesizat din oficiu în baza indiciilor care relevă posibile încălcări ale legislației electorale și săvârșirea altor infracțiuni conexe.

Cercetările vizează indiciile privind săvârșirea unor infracțiuni electorale care ar fi influențat procesul de vot, prin metode precum coruperea alegătorilor, inclusiv în mediul online, cu scopul de a-i determina să voteze un anumit candidat.

Sesizarea vizează, totodată, și infracțiuni de spălare a banilor în legătură cu posibile nelegalități legate de proveniența și utilizarea sumelor de bani folosite pentru finanțarea ilegală a campaniei electorale a unui candidat de către susținătorii săi.

De asemenea, sesizarea are ca obiect și comiterea unor infracțiuni informatice de competența parchetelor regulare, ca urmare a identificării unor activități în mediul online care au implicat crearea și utilizarea unor conturi false, menite să influențeze opțiunile alegătorilor, acțiuni care au avut potențialul de a afecta exprimarea corectă a voturilor în cadrul procesului electoral.

În cadrul aceluiași demers, s-a solicitat procurorului-șef al DIICOT să efectueze o analiză proprie a informațiilor existente din perspectiva sesizării din oficiu, în raport de indiciile privind săvârșirea unor infracțiuni aflate în competența structurii specializate de parchet, conform art.11 din OUG nr.78/2016”, a transmis Parchetul General printr-un comunicat de presă.

S-au făcut sesizări pentru anularea primului tur al alegerilor prezidențiale

În decursul zilei de astăzi, Curtea Constituțională a României a primit patru sesizări pentru anularea primului tur al alegerilor prezidențiale, după ce informațiile controverste despre campania electorală a lui Călin Georgescu au ieșit la iveală.

De asemenea, Parchetul General realizează o anchetă proprie cu privire la infracțiuni de spălare de bani și informatice, care ar fi avut un impact major în ceea ce privește alegerile preziențiale din România.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Parchetul General s-a autosesizat, după declasificarea documentelor cu privire la campania electorală a lui Călin Georgescu
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Meteo
Anunț ANM de ultimă oră! Meteorologii au emis cod galben de ploi și vânt puternic / HARTĂ
  • Alertă cod galben de la ANM
  • Vremea se răcește, încep ploile și vijeliile
Beauty & Lifestyle
Insula paradisiacă unde îți poți cumpăra cetățenie cu numai 36.000 £. Aici îți poți transforma viața într-o continuă vacanță
  • Insula paradisului
  • Cum să-ți cumperi cetățenia pentru doar 36.000 £ și să trăiești într-o vacanță continuă
Showbiz international
Influenceriţă celebră, reţinută de oamenii legii pe aeroport. Ofiţerii nu au recunoscut-o în poza din paşaport din cauza operaţiilor estetice
  • Influenceriță celebră, reținută pe aeroport
  • Ofițerii nu au recunoscut-o din cauza operațiilor estetice
Beauty & Lifestyle
Ce se întâmplă în corpul tău dacă bei apă cu stafide în fiecare dimineață. Beneficiile neașteptate ale acestui obicei
  • Ce schimbări se produc în corpul tău când bei apă cu stafide dimineața
  • Impactul extraordinar pe care această băutură îl are asupra sănătății tale
Beauty & Lifestyle
„Băile termale ale Zeilor” din Turcia. Destinația uimitoare care te lasă fără cuvinte
  • „Băile termale ale Zeilor” din Turcia
  • Destinația uimitoare care te lasă fără cuvinte
Horoscop zilnic
Horoscop sâmbătă, 15 martie 2025: Vărsătorii au nevoie de odihnă
  • Horoscopul zilei de sâmbătă, 15 martie 2025
  • Ce ne-au pregătit astrele pentru ziua de sâmbătă
  • Vezi cum stai în materie de bani, dragoste, sănătate și noroc
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
ANM a prelungit codul galben de vreme severă. Ploi torenţiale şi vijelii puternice în toată ţara, până luni seară
recomandare pe as.ro
Motivul pentru care Gigi Becali a plâns în direct! Povestea emoţionantă dezvăluită de patronul FCSB
Romania TV
Iarna se întoarce, un ciclon va aduce ninsori! Elena Mateescu, ANM: Trecem de la 30 de grade C, la temperaturi negative!
Romania TV
Anunțul MOMENTULUI de la ANM. Iarna se întoarce în România. NINSORI și ploi la București!
recomandare pe antena3.ro
O casă cu lățimea de doar 2 metri, dar cu 3 etaje, a fost scoasă la vânzare cu 1,5 milioane de euro, la Londra. Cum arată în interior
recomandare pe antena3.ro
Un bărbat, care a fost ținut captiv mai bine 20 de ani de mama sa vitregă, a evadat după ce a provocat un incendiu în casă
recomandare pe antena3.ro
În 1975, o tânără a fost găsită moartă într-o pădure și nimeni nu a știut ce s-a întâmplat. Un indiciu pierdut a elucidat acum misterul
recomandare pe playtech.ro
Top 3 zodii care vor cunoaşte abundenţa financiară până la final de martie. Vin bani din toate direcţiile
recomandare pe playtech.ro
Ce să faci cu bulbii de lalea când încep să răsară. Aşa vor fi flori din belşug în următoarea lună
recomandare pe redactia.ro
Planul pus la cale de Putin pentru Ucraina. Președintele Rusiei vrea să-l facă pe Trump să accepte totul
recomandare pe redactia.ro
Când sunt Rusaliile anul acesta. Românii vor avea trei zile libere
recomandare pe Ciao.ro
A murit actrița iubită de toți românii! Doliu imens în lumea filmului
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Reacția lui Gigi Becali pentru George Simion. Mesaj dur
recomandare pe bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
recomandare pe bzi.ro
Minerva, mesaje din lumea de dincolo! Ce i-a cerut Gabrielei Lucuțar să-i pună în sicriu
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă un kilogram de roșii românești la tarabe. Prețuri cu 50% mai mari decât anul trecut
recomandare pe dailybusiness.ro
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
recomandare pe Jurnalul.ro
Metamorfoză: 3 Zodii se reinventează TOTAL în Martie 2025
recomandare pe a1.ro
Regretă Gabriela Cristea că a renunțat la televiziune? Ce a spus despre revenirea pe micile ecrane ale publicului