Live acum XNS
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Raed Arafat, noi precizări despre ridicarea restricțiilor. Ce spune șeful DSU despre relaxarea măsurilor în România

Raed Arafat, noi precizări despre ridicarea restricțiilor. Ce spune șeful DSU despre relaxarea măsurilor în România

De Razvan Paltin.
Publicat pe 14.02.2022 la 23:09 Actualizat pe 14.02.2022 la 23:09

După ce Alexandru Rafila a anunțat că restricțiile ar putea fi ridicate în curând, asta deoarece pandemia în România se află într-un trend descendent, acum Raed Arafat șeful DSU face noi precizări. 

Raed Arafat, anunț cu privire la relaxarea măsurilor

arhiva

Noile precizări ale lui Raed Arafat despre ridicarea restricțiilor

Raed Arafat a făcut noi precizări referitoare la ridicarea măsurilor pandemiei de COVID-19, iar Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență a anunțat că trebuie să se facă o analiză serioasă înainte ca restricțiile să fie anulate, asta pentru ca ulterior numărul cazurilor să nu izbucnească iar.

”Ca să ridici măsuri, trebuie prima dată să vezi că impactul pe sistemul sanitar într-adevăr a scăzut. Noi astăzi am avut în plus 14 persoane în terapiile intensive din ţară, adică, chiar dacă numărul total al cazurilor este în scădere, pe secţiile de terapie intensivă încă vedem o continuă creştere a numărului cazurilor”, a spus Raed Arafat în această seară.

Mai mult de atât, Raed Arafat a ținut să confirme că într-adevăr țara noastră se apropie de momentul în care se vor relaxa măsurile și situația va reveni încetul cu încetul la normal, așa cum se întâmplă deja în alte țări din Europa și nu numai.

”Ne apropiem de un moment în care se vor lua măsuri de relaxare, fără nicio discuţie, cum au luat toate celelalte ţări din jurul nostru, dar acest moment va fi corelat, bineînţeles, cu scăderea impactului pe partea de spitale, de secţie de terapie intensivă”, a mai spus șeful DSU.

Prima restricție care se va ridica

În ceea ce privește restricțiile care vor fi eliminate, prima dintre ele va fi masca de protecție care nu va mai trebui să fie purtată în spațiul deschis, iar ulterior vor fi ridicate și celelalte măsuri: masca în interior, evenimente permise într-un număr mai mare de persoane, dar și altele.

Raed Arafat a mărturiti că dacă se va ajunge din nou la un număr mare de cazuri, atunci acest număr va pune presiune pe sistemul medical și va fi un semnal de alarmă acest aspect.

”Orice creştere care vine cu impact pe partea medicală ridică un semnal de alarmă. Dacă este fără impact pe partea medicală, atunci nu are de ce să ridice semnalul de alarmă. Orice creştere care vine cu impact pe secţiile de terapie intensivă, cu capacităţile de internare şi implicit pe unităţile de primiri urgenţe poate să fie un motiv de îngrijorare şi să fie analizat dacă sunt de luat anumite măsuri sau nu”, a mai declarat Raed Arafat în această seară.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Raed Arafat, noi precizări despre ridicarea restricțiilor. Ce spune șeful DSU despre relaxarea măsurilor în România
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Horoscop
Sezonul Scorpionului a început. Zodiile care vor trece prin transformări majore până pe 22 noiembrie
  • Sezonul Scorpionului a început pe 23 octombrie și se termină pe 22 noiembrie
  • Ce impact are asupra zodiilor
Showbiz intern
Cristina Cioran a reacționat, după ce a fost criticată că nu mai are răbdare cu doi copii. Vedeta a declarat acum câteva săptămâni că îl vrea și pe al treilea
  • Cristina Cioran, criticată că nu are răbdare cu doi copii
  • Cum a reacționat vedeta
Stiri interne
O altă mamă care a născut la spitalul unde a murit Mădălina, la un pas de tragedie. Ce a pățit imediat după venirea pe lume a fiicei sale: „Retrăiesc și astăzi momentul”
  • Monica a născut acum 16 ani la spitalul unde a murit Mădălina
  • Ce a pățit femeia, imediat după nașterea fiicei sale
Emisiuni TV
Mireasa - Capriciile iubirii. Gabriela și Virgil au fost eliminați. Ce regret are fostul concurent: „Nu sunt egoist”
  • Gabriela și Virgil au fost eliminați astăzi de la Mireasa
  • Ce regret are fostul concurent
Stiri internationale
NASA ar fi lansat o sondă de apărare pentru a proteja Pământul de o cometă. De ce a fost adăugată pe lista de pericole
  • NASA ar fi lansat o sondă de apărare pentru a proteja Pământul de o cometă
  • 3I/ATLAS i-a uimit pe specialiști
Stiri internationale
Atac armat la Universitatea Harvard. Un bărbat pe bicicletă ar fi împușcat o persoană
  • Atac armat la Universitatea Harvard
  • Un bărbat ar fi deschis focul de armă
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Bianka şi Tony, găsiţi morţi unul lângă altul într-o maşină. Se ştiau din copilărie şi aveau planuri de viitor
recomandare pe as.ro
Lovitura dată de celebrul milionar care şi-a pierdut toată averea şi a ajuns la închisoare: “Sunt recunoscător”
Romania TV
Cine este angajatul la stat din România, fost electrician, care are un salariu DUBLU faţă de Nicușor Dan: Poate președintele nu e plătit suficient
Romania TV
Ozana Barabancea nervoasă, după ce fanii i-au spus că seamănă cu o păpușă de ceară, că își editează pozele: Dacă m-ați vedea în realitate, ați înghiți în sec, amărâtelor, coțohârlelor!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Ajutor pentru încălzire 2025. Unde se depun actele
recomandare pe playtech.ro
Cele mai profitabile ore pentru Uber și Bolt. Când merită cu adevărat să ieși pe traseu
recomandare pe redactia.ro
Durere fără margini în familia fraților Pian. Ce s-a întâmplat cu doar câteva zile înainte de moartea mamei lor
recomandare pe redactia.ro
Trei ceasuri rele pentru o zodie marți. Va suferi teribil
recomandare pe Ciao.ro
S-au despărţit cu scandal! Cele mai scurte căsnicii ale vedetelor din România
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Irina Columbeanu le răspunde dur celor care o acuză că nu-și ajută tatăl: „Niște frustrați, nu avem ce discuta!“
recomandare pe bzi.ro
Alina Pușcău, secretul siluetei de invidiat, la 43 de ani! Face asta de patru ori! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
recomandare pe dailybusiness.ro
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
recomandare pe Jurnalul.ro
Cea mai potrivită carieră, în funcție de luna nașterii
recomandare pe a1.ro
Carmen Brumă a întors toate capetele la un eveniment de la Palatul Parlamentului. Detaliul care i-a pus în evidență silueta