Live acum
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Val de gripă în România! Spitalele sunt pline cu copii bolnavi. Mai mult de jumătate au simptome grave: ”Febre şi manifestări...”

Val de gripă în România! Spitalele sunt pline cu copii bolnavi. Mai mult de jumătate au simptome grave: ”Febre şi manifestări...”

De Ilinca Lunca.
Publicat pe 29.12.2023 la 11:01 Actualizat pe 29.12.2023 la 11:01

Un nou val de gripă a apărut în România! La finalul anului 2023, spitalele s-au umplut de copii bolnavi, iar medicii sunt copleșiți de numărul mare de pacienți. Mai grav de atât este că starea a mai mult de jumătate dintre copii este critică, iar simptomele sunt grave. Medicii au transmis un semnal de alarmă!

Tot mai mulți copii se îmbolnăvesc.

Profimedia

Situația epidemiologică din România s-a agravat în ultima perioadă. Tot mai mulți copii suferă de rujeolă, iar acum cazurile de gripă au explodat.

Medicii se confruntă cu pacienți în stare gravă, iar avertismentul lor este foarte important pentru populație. Cazurile sunt pe punctul de a crește, în continuare, în țara noastră.

Un nou val de gripă în România. Spitalele sunt pline cu copii bolnavi

În ultima perioadă, vremea a fost foarte schimbătoare în România, iar fluctuațiile de temperatură au avut un impact major în cazul oamenilor.

Cei care au fost cel mai grav afectați au fost copiii, având în vedere că au un sistem imunitar mai scăzut decât adulții, iar cazurile de gripă au explodat.

Medicul Mihai Craiu a transmis un mesaj pentru părinți. Aceștia trebuie să își țină copiii departe de locuri aglomerate și să limiteze contactul cu colegii lor, astfel încât infecția de gripă să nu se transmită de la o persoană la alta. Potrivit datelor, 8 din 10 copii au simptome grave și sunt în stare critică la spital.

”Este cum era de aşteptat să se întâmple, au fost din ce în ce mai multe cazuri, şi asta pentru că vremea a păcălit pe multă lume - alternanţele astea de vreme un pic mai rece cu una mult mai caldă - a creat o falsă senzaţie de siguranţă şi atunci oamenii au ieşit în spaţii publice, în spaţii publice închise, dacă ne uităm sunt pline mall-urile şi locurile de joacă de copii foarte mici, iar aceştia evident că stau unul lângă altul, strănută, se ating, tuşesc, deci nimic neobişnuit.

Ceea ce este o normă a ultimelor zile este că 8 din 10 copii prezentaţi la compartimentul de primiri urgenţe au boli acute cu febre şi manifestări respiratorii. Cei mai mulţi dintre cei testaţi au gripă, gripă de tip A, astea sunt datele ultimei săptămân”, a declarat medicul Mihai Craiu la news.ro, citat de știripesurse.ro.

Numărul cazurilor a trecut de 200 pe zi

Medicii se confruntă cu mai mult de 200 de cazuri pe zi, iar acest lucru a depășit media de 150 de cazuri, câte se înregistrează pe timpul verii.

De asemenea, dr. Mihai Craiu a precizat că părinții se prezintă cu copiii lor la spital chiar și atunci când starea lor nu este gravă.

”Există şi alte explicaţii în afară de vreme, e o perioadă specială, e o perioadă de sărbători, o bună parte din colegii noştri din reţeaua de medicină de familie au şi ei dreptul legal la concediu, deci au dat sfaturile teleonic sau prin alte mijloace de comunicare celor care le-au solicitat, dar mulţi părinţi au alte aşteptări, un pic nerealiste şi pentru orice fel de suferinţă acută vin la compartimentul de primiri urgenţe”, a mai spus el, conform sursei citate.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Val de gripă în România! Spitalele sunt pline cu copii bolnavi. Mai mult de jumătate au simptome grave: ”Febre şi manifestări...”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Larisa Iordache, prima apariție după ce a născut! Cum se descurcă în rolul de mămică
  • Larisa Iordache, primele declarații după naștere
  • Cum se descurcă în rolul de mămică
Monden
Cum să dai volum părului tău. Vei ajunge mai rar la hairstylist
  • Cum să ai mai mult volum la păr
  • Vei ajunge mai rar la hairstylist
Horoscop zilnic
Horoscop vineri, 14 martie 2025: O perioadă cu ambiții mari pentru nativii Rac
  • Horoscopul zilei de vineri, 14 martie 2025
  • Ce ne-au pregătit astrele pentru ziua de vineri
  • Vezi cum stai în materie de bani, dragoste, sănătate și noroc
Emisiuni TV
Mireasa - Capriciile iubirii. Mihaela a izbucnit în lacrimi. Concurenta a fost jignită de tatăl lui Ștefan: „Am și eu mamă și tată”
  • Mihaela a fost jignită de tatăl lui Ștefan, iubitul ei
  • Concurenta a izbucnit în plâns
Showbiz intern
Cum s-a afișat Dorian Popa alături de iubita lui. Vloggerul și femeia care l-a cucerit au aceeași pasiune / FOTO
  • Dorian Popa, o nouă imagine alături de iubită
  • Vloggerul și femeia care l-a cucerit au aceeași pasiune
Showbiz intern
Lidia Buble se confruntă cu o situație delicată. Nepoțelul artistei a fost operat pentru a treia oară, la doar cinci luni: „Să vă rugați”
  • Lidia Buble se confruntă cu o situație delicată
  • Nepoțelul artistei a fost operat pentru a treia oară, la doar cinci luni
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Alternative de investiții mai bune decât imobiliarele, accesibile direct de pe telefon. Guda: "De ce să vă complicați?"
recomandare pe as.ro
Ce pensie poate avea românul care aşteaptă încă milionul de euro! „Eu mai am o speranţă”
Romania TV
Anunțul MOMENTULUI de la ANM. Iarna se întoarce în România. NINSORI și ploi la București!
Romania TV
BREAKING NEWS! Veste proastă primită de Simona Halep!
recomandare pe antena3.ro
În 1975, o tânără a fost găsită moartă într-o pădure și nimeni nu a știut ce s-a întâmplat. Un indiciu pierdut a elucidat acum misterul
recomandare pe antena3.ro
Un sat abandonat din Spania este scos la vânzare cu 89.000 de euro: „Dacă tăiați buruienile se vede marea”
recomandare pe antena3.ro
Presupusul nepot al lui Nicolae Ceauşescu a fost prins la furat de brânză într-un supermarchet din Italia
recomandare pe playtech.ro
Top 3 zodii care vor cunoaşte abundenţa financiară până la final de martie. Vin bani din toate direcţiile
recomandare pe playtech.ro
Ce să faci cu bulbii de lalea când încep să răsară. Aşa vor fi flori din belşug în următoarea lună
recomandare pe redactia.ro
Planul pus la cale de Putin pentru Ucraina. Președintele Rusiei vrea să-l facă pe Trump să accepte totul
recomandare pe redactia.ro
Când sunt Rusaliile anul acesta. Românii vor avea trei zile libere
recomandare pe Ciao.ro
A murit actrița iubită de toți românii! Doliu imens în lumea filmului
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Reacția lui Gigi Becali pentru George Simion. Mesaj dur
recomandare pe bzi.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“
recomandare pe bzi.ro
Minerva, mesaje din lumea de dincolo! Ce i-a cerut Gabrielei Lucuțar să-i pună în sicriu
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă un kilogram de roșii românești la tarabe. Prețuri cu 50% mai mari decât anul trecut
recomandare pe dailybusiness.ro
Dispar paracetamolul și amoxicilina din farmacii! UE a dat ordinul!
recomandare pe Jurnalul.ro
Metamorfoză: 3 Zodii se reinventează TOTAL în Martie 2025
recomandare pe a1.ro
Babasha și-a cumpărat casă în complexul lui Dorian Popa. Cum arată vila în construcții | VIDEO