Live acum Un show păcătos
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Beauty & Lifestyle » Țara din Europa preferată tot mai mult de turiști decât Italia sau Spania. De ce este la mare căutare în 2025

Țara din Europa preferată tot mai mult de turiști decât Italia sau Spania. De ce este la mare căutare în 2025

De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 03.02.2025 la 09:57 Actualizat pe 03.02.2025 la 09:57

Dacă în anii trecuți Italia sau Spania se aflau în topul destinațiilor de vacanță preferate de turiști, se pare că în 2025 situația nu mai este la fel. În ultima perioadă, o altă țară din Europa este tot mai căutată. Prețurile avantajoase este unul dintre motive.

Spania și Italia nu se mai află în topul destinațiilor preferate de turiști în 2025

Profimediaimages

Spania și Italia s-au numărat printre cele mai vizitate țări în 2024. Se află și în topul primelor 10 țări pentru vacanțe de pe glob, căci sunt deja cunoscute peisajele spectaculoase și viața de noapte. Totuși, în 2025, se pare că două dintre cele mai populare destinații de vacanță nu mai sunt în topul preferințelor turiștilor.

Țara din Europa preferată tot mai mult de turiști decât Italia sau Spania

Cei mai mulți turiști vor în 2025 să vadă noi locuri, așa că Malta a devenit tot mai căutată în acest an. Platforma OMIO, folosită a rezerva călătorii, a folosit datele de căutare ale Google și se pare că Malta este destinația din Europa preferată pentru vacanțele din acest an.

Cei mai mulți sunt atrași de plaje, dar sunt impresionați și de istoria și cultura locului. Căutările pe Google legate de vacanțe în Malta au crescut în ultima lună cu 57% față de Roma sau Barcelona, două dintre cele mai populare destinații.

Potrivit celor de la OMIO, Malta este o destinație care oferă „un amestec irezistibil de istorie, cultură și frumusețe”, iar pentru cei mai mulți astfel de cuvinte sunt suficiente pentru a-i convinge să viziteze Malta.

Care sunt cele mai populare atracții turistice

Unul dintre cele mai cunoscute obiective turistice de acolo este orașul medieval Mdina, vechea capitală. Este un oraș fortificat, situat în nordul țării.

Într-o recenzie scrisă pe TripAdvisor despre Mdina, un turist a spus: „A fost o vacanță minunată. Mdina este ca orașele antice văzute în filme. Are o arhitectură interesantă și fără mașină, un loc atât de liniștit”.

Dacă ajungi în Malta, de neratat sunt orașele Valletta, Rabat, Sliema, Cospicua și Birgu, iar obiective turiste populare sunt insula Gozo și domul din Mosta, Templele Megalitice Hagar Qim, iar cea mai frumoasă plajă este Laguna Albastră din Insula Comino.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Țara din Europa preferată tot mai mult de turiști decât Italia sau Spania. De ce este la mare căutare în 2025
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Au depus actele de divorț, dar s-au răzgândit? Un milionar român și soția Miss pare că s-au împăcat
  • Un milionar român și soția fotomodel s-ar fi împăcat
  • Cei doi urmau să divorțeze
Emisiuni TV
Alexandru de la Mireasa s-a decis. A ales între Iolanda și Nicoleta. Cui i-a declarat dragostea concurentul
  • Iolanda sau Nicoleta?
  • Pe cine a ales Alexandru
Stiri internationale
Vedeta care a apărut gravidă, pe covorul roșu, într-o rochie transparentă și cu totul la vedere
  • Vedeta care a apărut într-o rochie transparentă și cu totul la vedere, pe covorul roșu
  • A anunțat că este însărcinată pentru a treia oară
Showbiz intern
Singurul regret al lui Cătălin Cazacu: „Nu a fost să fie”
  • Ce regret are Cătălin Cazacu
  • Ce dezvăluiri a făcut sportivul
Emisiuni TV
Chefi la cuțite, 2 decembrie 2025. Care e povestea Iulianei Munteanu. Concurenta i-a convins pe jurați că merită patru cuțite
  • Iuliana Munteanu i-a convins pe jurați că merită patru cuțite
  • Care e povestea de viață a concurentei
Stiri interne
Ce mai făcea Roxana Moise pentru a-și câștiga banii. Cum încerca să ascundă că luptă cu boala
  • Cu ce se mai ocupa Roxana Moise, fosta sportivă care a murit la 39 de ani
  • Cum încerca să ascundă că se confruntă cu probleme de sănătate grave
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Sectorul cărnii creşte pe hârtie, nu la raft. Cum s-a dublat piaţa fără ca românii să mănânce mai mult
recomandare pe as.ro
Au început cu un butic de 16 mp şi acum investesc milioane într-o afacere! Fac fericiţi sute de mii de români
Romania TV
Doliu uriaș în MApN, înainte de Ziua Națională! A murit Cătălin Emanuel Buculei! Bietul de el... era așa tânăr: Un camarad de nădejde și un adevărat coleg
Romania TV
Nici nu bănuiţi! Cine e femeia excentrică de la parada militară de la Arcul de Triumf. A stat lângă Nicuşor Dan
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Câte prenume poate avea un copil în România. Regula pe care părinții trebuie să o respecte la Starea Civilă
recomandare pe playtech.ro
Temperatura ideală pentru tur și retur la o centrală în condensare. Valorile care reduc factura cu până la 30%
recomandare pe redactia.ro
Nicusot Dan , gest RAR la PARADA!! Nu s-a mai intamplat asta cu un presedinte in ultimii ani
recomandare pe redactia.ro
Flavia Grosan a murit. Declaratia HALUCINANTA facuta inainte sa se stinga
recomandare pe Ciao.ro
Nimeni nu e fără de păcat! Vedetele din România care ţin postul Crăciunului pentru iertare
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Simona Halep a aruncat internetul în aer cu oferta de Revelion 2026! Românii nu au iertat-o!
recomandare pe bzi.ro
Denise Rifai a făcut furori la evenimentul Adinei Buzatu! Toate privirile au fost îndreptate către ea! – GALERIE FOTO
recomandare pe dailybusiness.ro
Volodimir Zelenski se întâlnește cu Emmanuel Macron în Franța, după discuțiile privind acordul de pace între SUA și Ucraina
recomandare pe dailybusiness.ro
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscop săptămânal, 17–23 noiembrie 2025: Perioada marilor revelații!
recomandare pe a1.ro
Campionul României, lider Survivor. Adi Vasile este noul prezentator al celui mai dur test al supraviețuirii