Live acum Un show păcătos
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Beauty & Lifestyle » Te trezești noaptea între 1:00 și 4:00? Atenție la acest organ!

Te trezești noaptea între 1:00 și 4:00? Atenție la acest organ!

Publicat pe 14.12.2022 la 11:11 Actualizat pe 14.12.2022 la 11:17

Medicii atrag atenția în privința problemelor legate de programul de somn. Dacă te trezești noaptea, în mod regulat, între orele 1:00 și 4:00, trebuie să știi că organismul tău ar putea să-ți semnaleze o problemă gravă la unul dintre organe.

Trezirea regulată după miezul nopții poate indica probleme serioase de sănătate

Unsplash

Dacă te trezești noaptea între 1:00 și 4:00, poate fi un semn al unei probleme grave de sănătate. Mai exact, poate însemna că un anumit organ duce o luptă grea pentru a-și putea îndeplini funcțiile și deja nu mai poate s-o facă în mod corect.

Ce poate semnala faptul că te trezești noaptea între 1:00 și 4:00

Organul care poate fi responsabil pentru trezirea repetată în mijlocul nopții este ficatul. Astfel, prezența de celule grase la nivelul ficatului ar putea fi una dintre cauze, afectând indivizii în diferite moduri.

Problemele apar atunci când celulele pline de grăsime împiedică organul să funcționeze în mod corespunzător, prin acumularea de reziduuri toxice în organism. Astfel, cu cât este mai mare deteriorarea, cu atât mai mici sunt șansele ca organul să se refacă, ceea ce poate duce la un transplant de ficat în unele cazuri.

Tulburările de somn sunt simptome cunoscute ale cicatricilor hepatice care pot afecta în mod semnificativ calitatea vieții, potrivit publicației ”Nature and Science of Sleep”.

Medicul specialist Brian Lun, din Kansas, sugerează să îți notezi orele la care te trezești pentru a determina dacă o boală a ficatului îți provoacă tulburările de somn, informează express.co.uk.

În mod normal, cea mai comună cauză a trezitului între orele 1:00 și 4:00 noaptea este o problemă a ficatului. Poate fi faptul că ai o inflamație la ficat sau ficat ”gras”, cunoscută ca boala ficatului non-alcoolic gras.”, a spus medicul.

Tulburările de somn apar în cazul a 60 până la 80% dintre pacienții cu boli hepatice cronice. Cele mai frecvente tulburări sunt insomnia, eficiență redusă a somnului, somnolență pe timp de zi și sindromul picioarelor neliniștite.

În articolul
Te trezești noaptea între 1:00 și 4:00? Atenție la acest organ!
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Maria Ciobanu, prima reacție după ce soțul ei a fost înmormântat: „Te vom păstra în inimile noastre”. Artista este copleșită de durere
  • Soțul Mariei Ciobanu a fost înmormântat astăzi
  • Artista, prima reacție după ce a fost condus pe ultimul drum
Horoscop zilnic
Horoscop vineri, 9 mai 2025: Zi aglomerată pentru nativii Rac
  • Horoscopul zilei de vineri, 8 mai 2025
  • Ce ne-au pregătit astrele pentru ziua de vineri
  • Vezi cum stai în materie de bani, dragoste, sănătate și noroc
Emisiuni TV
Scandalul dintre Marina Almășan și Brândușa Socaciu continuă! Prezentatoarea o acuză pe ultima soție a fostului ei soț că ar fi "de moravuri ușoare" 
  • Scandalul continuă între Marina Almășan și Brândușa Socaciu
  • Acuzații grave din partea prezentatoarei TVR
Showbiz intern
Cum arată acum Dima, fiul cel mare al Marei Bănică! Imagine rară! Este un adolescent în toată regula
  • Mara Bănică, imagine rară cu fiul ei
  • Dima este acum adolescent
Stiri internationale
Primul mesaj al Papei Leon al XIV-lea. Ce a transmis noul Suveran Pontif lumii catolice
  • Ce a spus Papa Leon al XIV-lea în primul său mesaj oficial
  • Mesajul Suveranului Pontif pentru credincioși
Showbiz intern
Alexandrina de la Chefi la cuțite, declarații emoționante după ce fiul ei a ajuns la spital: „A fost cea mai grea zi”. A plecat la copilul ei direct din platou
  • Alexandrina de la Chefi la cuțite a plecat, în al zecelea battle, din competiție pentru a fi alături de fiul ei
  • Ivan a ajuns la spital
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Cele mai bune prietene, moarte pe iarbă, ţinându-se de mână, după un accident cumplit. "Cadou" de majorat le va fi piatra funerară după tragedia din Irlanda
recomandare pe as.ro
Milionarul român care are un salariu de 33.000 de euro pe lună a ajuns să vândă tot şi să se împrumute!
Romania TV
Vestea momentului în showbiz! S-au DESPĂRȚIT! El a făcut anunțul: Decizia nu este rezultatul unui conflict, ci e o înțelegere matură
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
recomandare pe antena3.ro
La 6 ani a fost declarată „cea mai frumoasă fetiță din lume”. Acum, la 24 de ani Thylane Blondeau arată cu totul diferit
recomandare pe antena3.ro
O româncă a dispărut în mod misterios la Londra, în urmă cu 7 ani. Acum, fiicele și poliția fac un nou apel
recomandare pe antena3.ro
Descoperire arheologică inedită în deșertul Sinai: Au fost găsite cercuri bizare de copaci care duc la o fortăreață din Egiptul Antic
recomandare pe playtech.ro
Cum să dublezi producția de castraveți punând un singur ingredient natural peste plante
recomandare pe playtech.ro
Zonele preferate de căpușe în curte și grădină. Cum le identifici și le elimini
recomandare pe redactia.ro
Zodia care își iubește mama mai mult decât orice. Legătura de sânge care nu se rupe niciodată
recomandare pe redactia.ro
Detalii cutremurătoare ies la iveală din ancheta bebelușului furat din maternitatea Bacău. Cum a fost scos micuțul din spital și cu cât s-a vândut micuțul
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România care s-au călugărit. Au renunțat la celebritate pentru o viață în rugăciune
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
recomandare pe bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
recomandare pe bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
recomandare pe dailybusiness.ro
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
recomandare pe Jurnalul.ro
3 zodii dure care tânjesc în secret după dragoste
recomandare pe a1.ro
Cum arată sora lui Valeriu Ilisie din "Iubire cu Parfum de Lavandă". Cei doi frați postează des imagini împreună