Compania Cloudflare explică de ce mii de site-uri au picat marți. A fost cea mai gravă întrerupere din 2019 până în prezent
De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 19.11.2025 la 09:40
Actualizat pe 19.11.2025 la 09:40
Ieri, o pană majoră de Internat a blocat accesul la mii de site-uri. Avaria a afectat milioane de utilizatori din toată lumea. Inclusiv în România au fost site-uri care au picat. Reprezentații companiei Clouflare a explicat motivul pentru care s-a produs avaria.
- O pană majoră de Internet a blocat accesul la mii de site-uri
- Compania Cloudflare a explicat motivul avariei
Marți, o pană majoră de Internet a afectat mii de site-uri din toată lumea. Afectate au fost și site-uri din România. Compania Clouflare a explicat faptul că problema a fost cauzată de o modificare a permisiunilor într-un sistem de baze de date și nu de un eventual atac cibernetic.
Compania Cloudflare a explicat motivul avariei majore de marți
Compania a transmis faptul că, în urma schimbării, a fost generat un fișier de configurare cu un număr mare de intrări. Fișierul a fost distribuit către toate serverele din rețea și avea o dimensiune prea mare, prin urmare, ar fi generat erori, de aici și pana majoră de Internet. S-a crezut, la început, că era vorba de un atac DDoS.
Compania a transmis că puțin după ora 16.00 a fost oprită distribuirea fișierului care a cauzat problema, iar după ora 19.00, toate site-urile funcționau normal.
A fost cea mai mare avarie din 2019 până în prezent
Reprezentanții companiei au transmis că avaria de marți a fost cea mai mare începând din 2019. Cloudflare a explicat faptul că au mai existat întreruperi în trecut, însă niciodată la fel de lungi ca ieri, unele dintre ele cauzate de indisponibilitatea funcțiilor noi pentru un anumit interval.
Compania a mai spus că în ultimii șase ani nu a mai existat o altă întrerupere care să afecteze milioane de utilizatori din toată lumea.



