Homepage » Actualitate » Stiri interne » Coronavirus în România! 165 de noi cazuri de infectare în ultimele 24 de ore! Numărul total a ajuns la 18.594

Coronavirus în România! 165 de noi cazuri de infectare în ultimele 24 de ore! Numărul total a ajuns la 18.594

Razvan Paltin

De Razvan Paltin.
Publicat pe 27.05.2020 la 12:58 Actualizat pe 27.05.2020 la 13:02

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat în urmă cu doar câteva minute noul bilanț privind numărul persoanelor infectate cu COVID-19 în România. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate ale 165 de noi cazuri, numărul total ajungând la 18.594.

Coronavirus în România! 165 de noi cazuri de infectare în ultimele 24 de ore! Numărul total a ajuns la 18.594

arhiva

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat în urmă cu doar câteva minute noul bilanț privind numărul persoanelor infectate cu COVID-19 în România. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate ale 165 de noi cazuri, numărul total ajungând la 18.594.

În urmă cu puțin timp, Grupul de Comunicare a făcut public noul bilanț privind numărul de infectări cu coronavirus de astăzi! În ultimele 24 de ore au fost întregistrate alte 165 de noi cazuri de infectare cu COVID-19, astfel bilanțul total al celor care se luptă cu virusul a ajuns la 18.594, dintre 12.162 de persoane au fost vindecate și externate!

COMUNICAT OFICIAL

”Până astăzi, 27 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 18.594 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 12.162 au fost declarate vindecate și externate.

Totodată, până acum, 1219 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt și Ilfov, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 165 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 198 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 4.935 de persoane. Alte 82.655 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 397.563 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 402 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.093 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55 din 15.05.2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ultimele de 24 de ore, 181 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 142.400 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Totodată, în data de 26 mai a.c., 61 de persoane care nu au respectat măsura izolării la domiciliu sau a carantinei au fost introduse în carantină instituționalizată pentru 14 zile sau a fost dispusă măsura carantinării instituționalizate pentru o nouă perioadă de 14 zile.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE - 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.”

În articolul
Coronavirus în România! 165 de noi cazuri de infectare în ultimele 24 de ore! Numărul total a ajuns la 18.594
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Retete • la 00:02
Cea mai delicioasă dulceață pe care să o pregătești în timpul verii. Îți vei surprinde familia
  • Cea mai delicioasă dulceață pe care să o pregătești în timpul verii
  • Îți vei surprinde familia
Showbiz intern • ieri la 23:48
Sabrina Imbrea nu se poate dezlipi de mormântul lui Andrei Perneș! Imaginile cu care i-a tulburat pe fani | FOTO
  • Sabrina Imbrea l-a vizitat pe Andrei Perneș la mormânt
  • Cum arată locul de veci al fostului concurent de la Mireasa
Emisiuni TV • ieri la 23:20
Fosta logodnică îl acuză pe Cătălin Dobrescu că i-a bătut câinele! Oana Radu confirmă violențele lui. Cum răspunde antrenorul
  • Cum a reacționat Cătălin Dobrescu, după ce a fost acuzat de afresiuni
  • Fostul soț al Oanei Radu a făcut declarații
Beauty & Lifestyle • ieri la 23:16
Orașul care l-a fermecat pe un scriitor celebru. De ce merită să-l vizitezi
  • Orașul care l-a fermecat pe un scriitor celebru
  • De ce merită să-l vizitezi
Emisiuni TV • ieri la 22:48
Cătălin Dobrescu o pulverizează pe fosta logodnică! De ce i-a cerut inelul înapoi, după despărțire: ”Nu a fost cadou”
  • Cătălin Dobrescu a explicat de ce i-a cerut înapoi inelul fostei logodnice
  • Antrenorul a făcut declarații explozive
Emisiuni TV • ieri la 22:25
Elena Merișoreanu a aflat sexul bebelușului nepoatei sale! Cântăreața a fost surprinsă: ”Sunt foarte emoționată”
  • Familia Elenei Merișoreanu se mărește
  • Cântăreața va avea încă un strănepot
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Evaluarea Naţională 2025. "Capcane" pentru elevi, la proba scrisă de română
recomandare pe as.ro
Ţeapa uriaşă încasată de milionarul român care are 6 copii cu 4 femei diferite! Cum a pierdut 6 milioane de euro
Romania TV
ANUNȚUL făcut de Andreea Bănică, după 17 ani de căsnicie cu Lucian Mitrea. E vestea momentului în showbizul românesc!
Romania TV
ANUNȚUL făcut de Andreea Bănică, după 17 ani de căsnicie cu Lucian Mitrea. E vestea momentului în showbizul românesc!
recomandare pe antena3.ro
Un nou ocean începe să se formeze. Unde va apărea al șaselea ocean al Terrei
recomandare pe antena3.ro
Un bărbat îmbrăcat într-un costum cu aripi a murit după ce s-a aruncat de la 2.400 metri, în Alpii Elvețieni
recomandare pe antena3.ro
Incredibila poveste a bărbatului care trăiește cu 40$ pe lună deși este bogat. Este celebru în țara lui și un geniu al matematicii
recomandare pe playtech.ro
Orașul din România în care plouă cel mai puțin pe tot parcursul anului. Este foarte popular
recomandare pe playtech.ro
Ultimele informații despre starea lui Ion Iliescu. Ce spun medicii...
recomandare pe redactia.ro
Anunț important pentru pensionari. Câți bani vor mai primi lunar românii după măsurile de austeritate ale guvernului Bolojan. Noul ministru al Muncii a spus totul
recomandare pe redactia.ro
Anunț important pentru pensionari. Câți bani vor mai primi lunar românii după măsurile de austeritate ale guvernului Bolojan. Noul ministru al Muncii a spus totul
recomandare pe Ciao.ro
Ploaia din Capitală le-a pus pe fugă pe vedetele din România! Cum s-au ferit de stropii reci - imagini de senzație
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
recomandare pe bzi.ro
Nicușor Dan bagă România în „RESET TOTAL”? Ce se pregătește în spatele ușilor închise de la Cotroceni?
recomandare pe bzi.ro
Jurnalistă româncă, victima unui caz șocant de abuz! Totul a fost dat în vileag!
recomandare pe dailybusiness.ro
Taxa pe BOALĂ revine! Guvernul îi obligă pe români să plătească CASS pe anumite concedii medicale
recomandare pe dailybusiness.ro
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
recomandare pe Jurnalul.ro
Horoscopul lunii iulie 2025 pentru fiecare zodie: Schimbări, introspecție și noi oportunități
recomandare pe a1.ro
S-au afișat notele de la BAC 2025! Află primul rezultatele de anul acesta. Model de cerere pentru vizualizarea lucrării sau pentru contestație
Close