Doi copii de 2 și 4 ani, găsiți morți într-o mașină din cauza caniculei. Temperaturile au depășit 40 de grade Celsius
De Ilinca Lunca.
Publicat pe 22.06.2026 la 21:51
Actualizat pe 22.06.2026 la 21:51
Canicula a făcut primele victime în Europa. Doi copii au murit sufocați în mașină, după ce temperaturile au crescut la peste 40 de grade Celsius. Medicii au încercat să le salveze viețile, dar fără succes.
- Canicula a făcut primele victime
- Doi copii au fost găsiți morți
Temperaturile au ajuns la valori record în mai multe țări din Europa, iar în Spania, Portugalia și Franța s-a emis cod roșu de caniculă. Vremea extremă a făcut și victime, după ce mai multe persoane și-au pierdut viața.
Doi copii de 2 și 4 ani au murit din cauza caniculei în Franța
O tragedie de proporții a avut loc în orașul Carpentras din Franța, acolo unde doi copii de 2 și 4 ani s-au stins din viață din cauza temperaturilor extreme. Aceștia au fost găsiți în stare de înconștiență în portbagajul unei mașini parcate în garajul casei lor din cartierul Bois de l'Ubac.
Potrivit Mirror, cei doi copii ar fi intrat în mașină fără știrea mamei lor și ar fi rămas blocați acolo. Femeia în vârstă de 33 de ani a sunat la urgențe, iar mai multe echipaje de intervenție s-au deplasat la fața locului.
Medicii i-au resuscitat pe cei doi, însă fără succes. Copiii au fost declarați decedați la scurt timp, în ciuda încercărilor echipajelor de intervenție de a le salva viețile. Procurorii anchetează cauza morții copiilor, iar prima ipoteză este canicula.
Europa a intrat sub un val de căldură
O cupolă de foc domină, în aceste zile, mai multe țări din Europa. Temperaturile au crescut semnificativ în Spania, unde valorile au trecut deja de 45 de grade Celsius, dar și în Franța și Italia, unde temperaturile au trecut de 35 de grade Celsius.
O mulțime de locuitori au părăsit orașele și au plecat în zonele montane, unde temperaturile sunt scăzute. De asemenea, Franța a luat măsuri drastice și a închis inclusiv câteva școli din zonele afectate de codul roșu de caniculă.
Valul de căldură ar trebui să se termine săptămâna viitoare, când gradele ar trebui să scadă. Deși va rămâne în continuare foarte cald, ar putea să se înregistreze o ușoară răcire a vremii, mai ales în Paris, unde temperaturile vor scădea de la 39 de grade Celsius la 28 de grade Celsius.


