E bine să bei apă rece sau la temperatura camerei pe caniculă? Ce spun specialiștii
De Oana Vacarusi.
Publicat pe 26.06.2026 la 13:07
Actualizat pe 26.06.2026 la 13:07
În zilele caniculare, hidratarea devine esențială, iar mulți oameni se întreabă ce tip de apă este mai potrivit: rece sau la temperatura camerei. Află din rândurile de mai jos care sunt explicațiile specialiștilor.
- Apa rece pe caniculă, bună sau nu?
- Ce spun specialiștii
Apa rece este preferată de mulți, mai ales pe caniculă, pentru că oferă o senzație rapidă de răcorire. Totuși, în unele cazuri, consumul de apă rece nu este neapărat recomandat, potrivit specialiștilor.
E bine să bei apă rece dacă e caniculă?
Apa rece, mai ales pe caniculă, oferă o senzație de înviorare foarte plăcută, dar, potrivit specialiștilor, nu ne termo-reglează eficient organismul, adică nu ajută la transpirație.
Transpirația este însă singurul mecanism pe care organismul știe să-l pună în aplicare pentru a scădea temperatura corpului, așa că este indicat ca, în cazul unui val de căldură, să bei apă cel puțin la temperatura camerei, chiar călduță (13°C).
Pe de altă parte, a bea prea fierbinte nu este ideal, deoarece ar provoca prea multă transpirație care ar favoriza deshidratarea organismului.
Este adevărat că unele cercetări au susținut ideea că băuturile reci sunt mai bune. Au existat studii în care oamenii făceau exerciții fizice intense și cărora apoi li s-a măsurat temperatura corporală de bază, în timp ce beau băuturi calde sau reci, și s-a constatat că băuturile reci au fost cele mai eficiente în acel caz.
Specialiștii spun că apa trebuie consumată rece sau la temperatura camerei în funcție de situație. Dacă, de exemplu, ești la umbră, poți consuma apă la temperatura camerei, pentru că nu vei resimți atât de intens căldura.
Cafeaua deshidratează, are un efect diuretic
Potrivit specialiștilor, pe caniculă, nu este recomandat consumul de cafea pentru că are efect diuretic. Dincolo de faptul că dă și o stare de agitație, care e posibil să fie amplificată de căldură, cafeaua determină pierderea de lichide prin urină, prin creșterea diurezei. De asemenea, când afară sunt temperaturi crescute nu este recomandat nici consumul de alcool.
"Un alt mit este alcoolul. Alcoolul deshidratează și el, dar face și un alt lucru foarte rău, la căldură: crește riscul de hipotensiune. Alcoolul este un vasodilatator, de aceea ne înroșim în obraji când bem, pentru că se produce această vasodilatație, care, combinată cu căldura, poate duce la sincopă. Sunt oameni care cad pur și simplu din picioare când se ridică de la masă pentru că alcoolul a produs această dilatație periferică.
Încă un element important: jocul de temperatură dintre interior și exterior nu trebuie să fie foarte mare pentru că produce un șoc termic, organismul nu are timp să se adapteze. Este important să nu ieșim de la temperaturi de 20 de grade la 50 de grade și să reintrăm, apoi să facem asta de multe ori pe zi, pentru că organismul își pierde capacitatea de adaptare, iar această „gimnastică” a vaselor de sânge, care ba se contractă, ba se dilată, nu ne face foarte bine", a declarat dr. Radu Ţincu la digi24.ro.
Citește și: Cod roșu de caniculă în România. Urmează temperaturi extreme în aproape toată țara | HARTA


