Genial! Patru elevi au dat lovitura cu jocul „Meeting History”! Invenția i-a propulsat direct în campania „100 de tineri pentru dezvoltarea României”
De Oana Vacarusi.
Publicat pe 12.06.2026 la 13:42
Actualizat pe 12.06.2026 la 13:42
Uitați de toceală, de date memorate pe de rost și de paginile nesfârșite din manuale! Patru liceeni geniali din Baia Mare au reușit să facă din istoria României cel mai tare joc video al momentului. Tinerii au transformat Bătălia de la Rovine într-o aventură virtuală plină de adrenalină, reușită fabuloasă care le-a adus un loc în celebra campanie „100 de tineri pentru dezvoltarea României”.
- Cine a spus că istoria este plictisitoare sigur nu a jucat „Meeting History”
- Patru elevi au dat lovitura cu jocul
- Invenția i-a propulsat direct în campania „100 de tineri pentru dezvoltarea României”
Cine a spus că istoria este plictisitoare sigur nu a jucat „Meeting History”! Bogdan Gănescu, Darian Crișan, Ádám Fodor și Krisztian Kozma, elevi eminenți la Colegiul Național „Gheorghe Șincai” din Baia Mare, au demonstrat că școala poate fi cu adevărat fascinantă. Sub atenta îndrumare a profesoarei lor de informatică, Alina Pintescu, băieții au creat un joc video care te ține cu sufletul la gură din prima secundă.
Teleportați în anul 1395, direct din fața tablei!
Povestea jocului este de-a dreptul captivantă și pare desprinsă din filmele SF de la Hollywood! Totul începe într-o sală de clasă obișnuită, de unde eroul principal (un elev) este teleportat, ca prin magie, direct pe câmpul de luptă, în anul 1395.
Trezit în mijlocul celebrei confruntări dintre Mircea cel Bătrân și trupele Imperiului Otoman, jucătorul trăiește istoria pe pielea lui! Trebuie să se ascundă prin păduri, să se ferească de iscoadele inamice și să prindă din zbor tacticile de luptă ale domnitorului nostru. Iar surprizele nu se opresc aici! Odată scăpat cu viață și întors în prezent, curajosul elev trebuie să treacă un test interactiv ca să obțină nota 10 și să deblocheze butonul suprem pe care toți copiii îl așteaptă: „Începe recreația!”.
Au creat totul în doar trei zile! Performanță absolută
Dacă povestea vi se pare incredibilă, stați să aflați cum au reușit această performanță! Adolescenții maramureșeni au pus pe picioare întregul proiect într-un timp record. După ce au gândit povestea și regulile, băieții au stat lipiți de calculatoare și au programat jocul cap-coadă în doar trei zile!
Au obținut Premiul I la super-competiția „VIANU Game Jam” 2026, iar talentul lor uriaș i-a trimis direct în campania națională „100 de tineri pentru dezvoltarea României”. Acest program de excepție, derulat de Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, are exact acest scop: să găsească și să premieze tinerii de aur care pot schimba viitorul țării.
Viitorul sună bine: istoria lumii, învățată cu joystick-ul în mână
Prin această invenție de senzație, elevii din Baia Mare ne pun pe harta lumii alături de țări uriașe precum Statele Unite sau Finlanda, unde învățarea prin joc (gamificarea) face deja minuni în școli.
Iar băieții noștri nu se opresc aici! Au planuri mari și visează să transforme „Meeting History” într-o platformă uriașă. În curând, generațiile viitoare ar putea învăța despre marile bătălii ale lumii sau despre civilizațiile antice explorând la pas niveluri noi ale jocului. Au dovedit tuturor un lucru esențial: tehnologia și ecranele, dacă sunt folosite cu cap, ne pot face copiii mai deștepți și mai pasionați de școală!



