Jonglează cu milioane de euro, însă are poprire pe salariu! Unul dintre cei mai controversaţi afacerişti de top s-ar putea să-şi ia de mâncare "pe caiet"
Publicat pe 15.03.2016 la 23:59 Actualizat pe 15.03.2016 la 23:59
Omul de afaceri are datorii de milioane de euro la bănci şi multe dintre proprietăţile sale sunt executate silit.
Omul de afaceri are datorii de milioane de euro la bănci şi multe dintre proprietăţile sale sunt executate silit.
Mai grav, Dumitru Bucşaru - fostul patron al echipei Unirea Urziceni, campioana României în 2009 - ar putea rămâne şi fără o bună parte din salariu după ce o bancă i-a poprit veniturile. El a fost chemat şi în faţa judecătorilor, acolo unde instituţia financiară a cerut validarea acestei măsuri, în condiţiile în care milionarul şi-ar fi încălcat obligaţiile ce îi revin în legătură cu înfiinţarea popririi.

Înainte de criza financiară, Bucşaru era unul dintre cei mai de succes investitori din domeniul imobiliar, cu o avere estimată la 80-100 de milioane de euro. A primit bani şi de la UEFA pentru participarea onorabilă a Unirii Urziceni în Champions League şi i-a vândut foarte mulţi jucători lui Gigi Becali. Fotbalul i-a adus zeci de milioane de euro, o parte dintre ei, alături de fonduri obţinute din împrumuturi bancare, fiind investiţi în proiecte imobiliare gigant. Unul dintre ele, din comuna 1 Decembrie, s-a dus de râpă chiar dacă a primit o mână de ajutor şi din partea statului. După criză, Bucşaru a devenit ţinta băncilor care încercau să-şi recupereze pagubele.

În 2011, Unirea Urziceni a intrat în faliment. La scurt timp, statul a deschis proces foştilor administratori ai clubului pentru a putea recupera o datorie de 6,7 milioane de lei. Astfel, ANAF Ialomiţa i-a acţionat în instanţă pe membrii Consiliului de Administraţie al clubului pentru recuperarea creanţei. Printre cei vizaţi se aflau Mihai Stoica, fostul antrenor Dan Petrescu şi Dumitru Bucşaru.
Citeşte şi