Homepage » Actualitate » Stiri interne » Povestea profesoarei din județul Suceava care schimbă destinele unor copii cu cerințe educaționale speciale. Livia Țebrean, finalistă în campania „Liga Profesorilor Excepționali”

Povestea profesoarei din județul Suceava care schimbă destinele unor copii cu cerințe educaționale speciale. Livia Țebrean, finalistă în campania „Liga Profesorilor Excepționali”

Ilinca Lunca

De Ilinca Lunca.
Publicat pe 24.06.2026 la 17:09 Actualizat pe 24.06.2026 la 17:09

Livia-Teodora Țebrean este una dintre cele 20 de finaliste ale campaniei naționale „Liga Profesorilor Excepționali”, ediția 2026, organizată de Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României. Profesoară de religie, arte vizuale și discipline socio-umane de peste 24 de ani, Livia Țebrean și-a construit cariera la întâlnirea dintre educație, credință, artă și sprijin pentru copiii care au nevoie de mai multă încredere pentru a-și găsi drumul.

  • Povestea profesoarei din județul Suceava care schimbă destinele unor copii cu cerințe educaționale speciale
  • Livia Țebrean, finalistă în campania „Liga Profesorilor Excepționali”

Activitatea ei se desfășoară în două lumi diferite, dar legate prin aceeași misiune. Predă la Centrul Școlar de Educație Incluzivă „Sfântul Andrei” din Gura Humorului, unde lucrează cu elevi cu cerințe educaționale speciale, și la Liceul Teologic „Mitropolitul Dosoftei” din Suceava, unde contribuie la formarea tinerilor prin educație religioasă, artă și discipline socio-umane.

Pentru Livia Țebrean, un profesor este adultul care poate vedea potențialul unui copil înainte ca acesta să îl vadă singur. De aceea, și-a continuat permanent formarea. A absolvit programe de master în Psihologie Clinică și Artă Sacră în Contemporaneitate, iar în prezent urmează un master în Etică Aplicată și Auditul Eticii în Organizații. Spune că aceste experiențe au ajutat-o să înțeleagă mai bine nevoile emoționale ale elevilor și rolul valorilor în educație.

La clasă, folosește metode interactive, proiecte, platforme digitale, activități interdisciplinare și strategii adaptate fiecărui elev. În învățământul special, această adaptare devine esențială. Acolo, profesoara spune că a învățat să privească dincolo de diagnostice și dificultăți, căutând resursele fiecărui copil, nu limitele lui.

Una dintre cele mai puternice povești din cariera ei este cea a lui Mihai, un fost elev al Centrului Școlar de Educație Incluzivă „Sfântul Andrei” din Gura Humorului. Era un copil cu cerințe educaționale speciale, sensibil și talentat la desen. Livia Țebrean și soțul ei, preotul Dragomir Țebrean, au observat talentul lui și l-au sprijinit să aibă încredere în ceea ce poate face.

În 2010 și 2011, Mihai a obținut Premiul I la etapa națională a Olimpiadei de Meșteșuguri Artistice Tradiționale. Pentru orice elev, o astfel de performanță este importantă, însă pentru un copil provenit din învățământul special a însemnat confirmarea că talentul îi poate deschide un drum.

După absolvirea școlii profesionale, Mihai și-a continuat studiile liceale, apoi a urmat Facultatea de Teologie Ortodoxă din București, specializarea Artă Sacră. Și-a continuat pregătirea printr-un master în Artă Sacră în Contemporaneitate, iar astăzi este preot, pictor, soț și tată. Pentru Livia Țebrean, acesta este unul dintre cele mai importante rezultate ale muncii sale de profesor.

Arta a fost, de altfel, una dintre constantele activității sale. Pictor iconar, Livia Țebrean a coordonat cercuri de pictură la C.S.E.I. „Sfântul Andrei” Gura Humorului și la Liceul Teologic „Mitropolitul Dosoftei” Suceava. Elevii îndrumați de ea au obținut premii și calificări la etapa națională a Olimpiadei de Meșteșuguri Artistice Tradiționale, la secțiuni precum icoană pe lemn, icoană pe sticlă și pictură naivă.

A inițiat și coordonat concursuri care au devenit tradiții educaționale. „Sărbătoarea Învierii – Spiritualitate și tradiții prin ochi de copil” a ajuns la cea de-a XV-a ediție, iar „Icoana din sufletul copilului” este un concurs interjudețean dedicat artei sacre și formării prin frumos.

În paralel, Livia Țebrean a derulat proiecte internaționale eTwinning dedicate incluziunii, terapiei prin artă, colaborării și dezvoltării socio-emoționale. Printre acestea se numără proiecte precum „Rehabilitation with Visual Arts in Special Children”, „Special Melody of Emotions”, „Special Hearts for Nature”, „Dream Makers: Special Hands at Work” și „We Play Too”. Prin astfel de inițiative, elevii au avut șansa să colaboreze, să comunice și să își dezvolte încrederea în propriile abilități.

Un alt moment important al carierei sale a fost coordonarea, timp de patru ani, a grantului ROSE la Liceul Teologic „Mitropolitul Dosoftei” Suceava, proiect finanțat de Banca Mondială. Prin activități remediale, consiliere, mentorat și sprijin constant, rezultatele elevilor au crescut. În 2024-2025, liceul a ajuns la promovabilitate de 100% la examenul de Bacalaureat și s-a clasat pe locul al patrulea în județ.

De șapte ani, Livia Țebrean este și consilier educativ al Liceului Teologic „Mitropolitul Dosoftei” Suceava. În această calitate, a coordonat activități educative, culturale, religioase și de voluntariat, pornind de la ideea că educația nu se termină odată cu ora de curs.

Împreună cu soțul ei, părintele Dragomir Țebrean, a desfășurat o amplă activitate catehetică și culturală în comunitate. Proiectul „Veșnicia s-a născut la sat”, dedicat satului românesc, a primit Premiul I la nivel național din partea Patriarhiei Române. Activitatea sa în domeniul educației, al catehezei și al promovării artei sacre a fost recunoscută și prin Ordinul „Sfântul Ierarh Iacob Putneanul”, conferit de Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților.

După pierderea soțului, Livia Țebrean a trecut printr-una dintre cele mai grele perioade ale vieții sale. A ales însă să continue să fie aproape de elevi și să transforme durerea în sprijin pentru ceilalți. În ultimii ani, a oferit gratuit pregătire și mentorat pentru numeroși elevi, în special la disciplina Logică, pentru ca șansa unui copil la reușită să nu depindă doar de posibilitățile financiare ale familiei. Livia Țebrean spune că adevărata măsură a muncii unui profesor nu stă în diplome sau premii, ci recunoștința din partea elevilor care continuă să-i fie aproape.

Efortul Liviei Țebrean de a lumina vieți prin educație, artă și sprijin are acum nevoie de susținerea publicului. Etapa de votare din cadrul campaniei „Liga Profesorilor Excepționali” este în desfășurare, iar românii o pot susține accesând platforma oficială https://vot.fundatiadanvoiculescu.ro/. Votul poate fi exprimat până pe data de 15 iulie și reprezintă o recunoaștere a muncii unui dascăl care a arătat că un copil își poate atinge potențialul atunci când cineva crede în el.

În articolul
Povestea profesoarei din județul Suceava care schimbă destinele unor copii cu cerințe educaționale speciale. Livia Țebrean, finalistă în campania „Liga Profesorilor Excepționali”
:
Google News SpyNews.roPuteți urmări știrile SpyNews.ro și pe Google News
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Călin Donca de la Survivor, o nouă achiziție de lux. A plătit 400.000 de euro pentru ea
Showbiz intern • la 20:09
Călin Donca de la Survivor, o nouă achiziție de lux. A plătit 400.000 de euro pentru ea
  • Călin Donca nu se uită la bani
  • Achiziția de lux pentru care a scos din buzunar 400.000 de euro
Ce cuplu proaspăt căsătorit de la Mireasa își poate mări familia chiar anul acesta. Cei doi au fost surprinși de veștile Nicoletei Ghiriș
Emisiuni TV • la 19:51
Ce cuplu proaspăt căsătorit de la Mireasa își poate mări familia chiar anul acesta. Cei doi au fost surprinși de veștile Nicoletei Ghiriș
  • Nicoleta Ghiriș a venit cu vești pentru un cuplu căsătorit de la Mireasa
  • Cei doi pot deveni părinți chiar anul acesta
Cutremur de 7,4 în două țări. Autoritățile au emis alertă de tsunami. Locuitorii, sfătuiți să fie pregătiți
Stiri internationale • la 19:24
Cutremur de 7,4 în două țări. Autoritățile au emis alertă de tsunami. Locuitorii, sfătuiți să fie pregătiți
  • Cutremur uriaș de 7,4 grade!
  • Două țări au fost zguduite
  • Locuitorii, sfătuiți să fie pregătiți
Ema și Alan de la Mireasa, primele declarații după ce au câștigat sezonul 13. S-au așteptat sau nu la acest final
Emisiuni TV • la 19:19
Ema și Alan de la Mireasa, primele declarații după ce au câștigat sezonul 13. S-au așteptat sau nu la acest final
  • Ema și Alan au câștigat Mireasa, sezonul 13
  • Primele declarații ale celor doi
VEZI MAI MULT
Recomandări
Un comandant deconta adidaşi şi tricouri din banii Armatei. Punea militarii să-i zugrăvească şi să-i gătească
recomandare pe observatornews.ro
Un comandant deconta adidaşi şi tricouri din banii Armatei. Punea militarii să-i zugrăvească şi să-i gătească
Ce pensie încasează Ioan Andone de la statul român: „Am avut salariul mic, nu mi-au plătit impozitele”
recomandare pe as.ro
Ce pensie încasează Ioan Andone de la statul român: „Am avut salariul mic, nu mi-au plătit impozitele”
Mirabela Grădinaru, apariție de SENZAȚIE la brațul lui Nicușor Dan. Așa NU ai mai văzut-o, toți au rămas MASCĂ, AVEM imaginile
Romania TV
Mirabela Grădinaru, apariție de SENZAȚIE la brațul lui Nicușor Dan. Așa NU ai mai văzut-o, toți au rămas MASCĂ, AVEM imaginile
Cum arată patul de divorţ al Iuliei Albu, avem imaginile
Romania TV
Cum arată patul de divorţ al Iuliei Albu, avem imaginile
Un bărbat cu un detector de metale a descoperit pe câmp o comoară romană „rară”, veche de 2.000 de ani
recomandare pe antena3.ro
Un bărbat cu un detector de metale a descoperit pe câmp o comoară romană „rară”, veche de 2.000 de ani
„Nu mâncați salata iceberg”. Un fast-food faimos scoate salata din meniu după ce mii de oameni au fost infectați cu ciclosporiază
recomandare pe antena3.ro
„Nu mâncați salata iceberg”. Un fast-food faimos scoate salata din meniu după ce mii de oameni au fost infectați cu ciclosporiază
Doi bărbați au aflat la 36 de ani că au fost schimbați la naștere, din greșeală. „Nu aveam pe nimeni în familie care să semene cu mine”
recomandare pe antena3.ro
Doi bărbați au aflat la 36 de ani că au fost schimbați la naștere, din greșeală. „Nu aveam pe nimeni în familie care să semene cu mine”
Ce avans trebuie să plătești dacă îți iei mașină prin Rabla 2026. Care este cel mai ieftin model
recomandare pe playtech.ro
Ce avans trebuie să plătești dacă îți iei mașină prin Rabla 2026. Care este cel mai ieftin model
Pleci în vacanță? Cele 7 greșeli care îți pot aduce cheltuieli de mii de lei când te întorci acasă
recomandare pe playtech.ro
Pleci în vacanță? Cele 7 greșeli care îți pot aduce cheltuieli de mii de lei când te întorci acasă
Un nou divorț zguduie lumea mondenă. Cuplul s-a destrămat după 3 ani de căsnicie
recomandare pe redactia.ro
Un nou divorț zguduie lumea mondenă. Cuplul s-a destrămat după 3 ani de căsnicie
O singură zodie își schimbă viața până la finalul lunii iulie. Norocul o urmărește la fiecare pas
recomandare pe redactia.ro
O singură zodie își schimbă viața până la finalul lunii iulie. Norocul o urmărește la fiecare pas
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
Avertismentul lui Victor Ponta: „Nu-i treaba președintelui să facă majorități!“
recomandare pe bzi.ro
Avertismentul lui Victor Ponta: „Nu-i treaba președintelui să facă majorități!“
O nouă lovitură pentru Ilie Bolojan! Curtea Constituțională a decis să elimine o discriminare majoră din Legea salarizării!
recomandare pe bzi.ro
O nouă lovitură pentru Ilie Bolojan! Curtea Constituțională a decis să elimine o discriminare majoră din Legea salarizării!
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
recomandare pe dailybusiness.ro
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
recomandare pe dailybusiness.ro
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
SPP și-a cumpărat autoutilitare blindate, prin programul SAFE. Furnizorul este un dealer din România
recomandare pe Jurnalul.ro
SPP și-a cumpărat autoutilitare blindate, prin programul SAFE. Furnizorul este un dealer din România
Premierele toamnei la Antena 1 și AntenaPLAY! Când încep „Insula Iubirii”, „Asia Express” și „Destine cu parfum de lavandă”
recomandare pe a1.ro
Premierele toamnei la Antena 1 și AntenaPLAY! Când încep „Insula Iubirii”, „Asia Express” și „Destine cu parfum de lavandă”
Close