Homepage » Monden » Prognoza METEO pe două săptămâni! Cum va fi vremea de 1 mai în toată ţara

Prognoza METEO pe două săptămâni! Cum va fi vremea de 1 mai în toată ţara

Publicat pe 25.04.2017 la 09:53 Actualizat pe 25.04.2017 la 12:23

Toată lumea aşteaptă cu nerăbdare să vină vara, cu temperaturile sale crescute, însă aceasta pare că nu mai vină. Deşi o perioadă vremea va fi mai caldă, ploile şi chiar descărcările electrice nu vor fi nelipsite de 1 mai.

Prognoza METEO pe două săptămâni! Cum va fi vremea de 1 mai în toată ţara

pixabay

Toată lumea aşteaptă cu nerăbdare să vină vara, cu temperaturile sale crescute, însă aceasta pare că nu mai vină. Deşi o perioadă vremea va fi mai caldă, ploile şi chiar descărcările electrice nu vor fi nelipsite de 1 mai.

BANAT
Vremea se va încălzi în intervalul 25-27 aprilie, când, în medie, temperaturile maxime vor crește de la 14 la 24 de grade, iar cele minime de la 1 la 10 grade. În perioada 28 aprilie - 1 mai se estimează o vreme răcoroasă, cu medii ale maximelor diurne în jurul a 16 grade și minime nocturne între 4 și 7 grade. Pe parcursul celei de-a doua săptămâni, treptat regimul termic se va încadra celui specific începutului de mai, așa încât, în medie, maximele se vor situa între 18 și 22 de grade, iar minimele, între 7 și 10 grade.
Începând cu 27 aprilie, probabilitatea de apariție a ploilor, mai ales averse, va fi ridicată. Local, îndeosebi pe 28 și 29 aprilie, cantitățile de apă pot fi mai însemnate.

CRIŞANA
În intervalul 25-27 aprilie, vremea se va încălzi, astfel că, în medie, temperaturile maxime vor crește de la 13 la 24 de grade, iar cele minime de la 0 la 10 grade. Perioada 28 aprilie -1 mai va fi răcoroasă, cu medii ale maximelor diurne în jurul a 15 grade și minime nocturne între 3 și 6 grade. Pe parcursul celei de-a doua săptămâni, regimul termic se va încadra celui specific începutului de mai, așa încât, în medie, maximele se vor situa între 18 și 21 de grade, iar minimele, între 6 și 9 grade.
Începând din 27 aprilie, probabilitatea de apariție zilnică a ploilor, mai ales averse, va fi ridicată. Îndeosebi pe 28 și 29 aprilie, local cantitățile de apă vor fi mai însemnate.

TRANSILVANIA
În intervalul 25-27 aprilie, vremea se va încălzi, astfel că, în medie, temperaturile maxime vor crește de la 11 la 23 de grade, iar cele minime de la -2...0 grade, favorizând formarea brumei, la 7...8 grade. Perioada 28 aprilie -1 mai va fi răcoroasă, cu medii ale maximelor diurne ce vor scădea spre 13...14 grade și minime nocturne între 3 și 5 grade. Pe parcursul celei de-a doua săptămâni, regimul termic se va încadra celui specific începutului de mai, așa încât, în medie, maximele se vor situa între 18 și 21 de grade, iar minimele, între 4 și 7 grade.
După data de 27 aprilie, probabilitatea de apariție a ploilor, mai ales averse, va fi mai ridicată în special pe 28 și 29 aprilie, când local și cantitățile de apă vor fi însemnate.

MARAMUREŞ
Vremea se va încălzi semnificativ în intervalul 25 - 27 aprilie, când media maximelor termice va crește de la 11 la 23 de grade. În perioada 28 aprilie – 1 mai, valorile temperaturii maxime vor marca o scădere și vor oscila, în medie, între 14 și 18 grade. Ulterior, regimul termic diurn va fi apropiat de cel normal pentru începutul lunii mai, cu medii ale maximelor între 18 și 21 de grade. Temperaturile nocturne vor fi scăzute în primele două nopți, caracterizate prin medii regionale în jurul a 0 grade, favorizând producerea brumei, iar începând cu 26 aprilie și până pe 7 mai, aceste medii se vor încadra între 4 și 8 grade, valori apropiate de cele specifice perioadei din an.
Începând cu 27 aprilie, ploile, mai ales averse, vor fi posibile aproape în fiecare zi, dar pe 28 și 29 aprilie ele vor fi pe arii extinse și local mai importante cantitativ.

MOLDOVA
Procesul de încălzire a vremii va fi important în intervalul 25 - 28 aprilie, când media maximelor termice va crește de la 11 la 22 de grade. În perioada 29 aprilie - 1 mai, valorile temperaturii maxime vor marca o scădere și vor oscila, în medie, între 15 și 18 grade. Ulterior, regimul termic diurn va fi apropiat de cel caracteristic începutului de mai, cu medii ale maximelor între 17 și 21 de grade. Temperaturile nocturne vor fi scăzute în primele două nopți, caracterizate prin medii regionale de 0...2 grade, iar începând cu 26 aprilie și până pe 7 mai, acestea se vor înscrie în ecartul normal perioadei, de la 6 la 9 grade.
După data de 27 aprilie vor fi condiții de ploi, mai ales averse, aproape în fiecare zi, iar cele pe arii mai extinse și izolat importante cantitativ sunt de așteptat pe 28 și 29 aprilie.

DOBROGEA
Până în data de 28 aprilie, media temperaturilor maxime va crește de la 13 la 17 grade, iar între 29 aprilie și 1 mai va scădea ușor, ajungând la 15...16 grade. Temperaturile minime vor fi, de asemenea, în creștere în prima săptămână, de la 4 până la 7...8 grade. În perioada 2 - 7 mai, temperaturile maxime se vor situa, în medie, între 16 și 19 grade, iar media temperaturilor minime va ajunge sa atingă 9...11 grade, în timpul celor mai calde nopți.
Probabilitatea de apariție a ploilor va fi mai ridicată începând cu data de 29 aprilie, astfel încât în unele zile vor fi mai ales averse, în general slabe cantitativ, dar vor fi posibile și descărcările electrice.

MUNTENIA
Între 25 și 28 aprilie, procesul de încălzire a vremii va fi semnificativ, media temperaturilor maxime urmând să crească de la 15 la 23 de grade, iar a minimelor de la 1...2 grade, până la 7...8 grade. Între 29 aprilie și 1 mai, maximele vor scădea spre 17...18 grade. În perioada 2 - 7 mai, temperaturile maxime se vor situa, în medie, între 18 și 21 de grade, valori apropiate de cele normale pentru această perioadă, iar media temperaturilor minime va ajunge sa atingă 9...10 grade, în timpul celor mai calde nopți.
După data de 27 aprilie vor fi condiții de ploi, mai ales averse, aproape în fiecare zi, dar cele pe arii mai extinse și izolat importante cantitativ au probabilitatea mai mare de realizare pe 28 și 29 aprilie, când vor fi posibile și descărcările electrice.

OLTENIA
Între 25 și 27 aprilie, procesul de încălzire a vremii va conduce la creșterea mediei regionale a temperaturilor maxime de la 15 la 23 de grade. Între 28 aprilie și 1 mai aceasta va scădea spre 16...17 grade. În prima săptămână, temperaturile minime vor fi și ele în creștere, de la 1...2 grade, favorizând bruma pe 25 aprilie, până la 8...9 grade. În perioada 2 - 7 mai, temperaturile maxime se vor situa, în medie, între 19 și 22 de grade, valori apropiate de cele normale pentru această perioadă, iar media temperaturilor minime se va situa între 7 și 10 grade.
După data de 27 aprilie vor fi condiții de ploi, mai ales averse, aproape în fiecare zi, dar cele pe arii mai extinse și izolat importante cantitativ sunt de așteptat pe 28 și 29 aprilie, când vor fi posibile și descărcările electrice.

LA MUNTE
Procesul de încălzire a vremii va fi important în intervalul 25 - 27 aprilie, când media maximelor termice va crește de la 2 la 12 de grade. În perioada 28 aprilie - 1 mai, valorile temperaturii maxime vor marca o scădere și vor oscila, în medie, între 6 și 9 grade. Ulterior, regimul termic diurn va fi apropiat de cel caracteristic începutului de mai, cu medii ale maximelor între 7 și 11 grade. Temperaturile nocturne vor fi scăzute îndeosebi în primele două nopți, caracterizate prin medii de -6...-4 grade, dar, începând cu 26 aprilie și până pe 7 mai, aceleași medii se vor înscrie în ecartul normal în această perioadă, de la -1 la 4 grade.
În special după data de 27 aprilie vor fi aproape zilnic condiții de precipitații, predominant ploi la altitudini sub 1500 m, pe arii extinse și izolat importante cantitativ pe 28 și 29 aprilie.

În articolul
Prognoza METEO pe două săptămâni! Cum va fi vremea de 1 mai în toată ţara
:
Google News SpyNews.roPuteți urmări știrile SpyNews.ro și pe Google News
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Daiana Anghel a dezvăluit motivele despărțirii de Sorin, după doi ani în care a păstrat discreția: ”Dacă era totul bine, nu divorțam”
Showbiz intern • la 00:03
Daiana Anghel a dezvăluit motivele despărțirii de Sorin, după doi ani în care a păstrat discreția: ”Dacă era totul bine, nu divorțam”
  • Daiana Anghel a divorțat în urmă cu doi ani de Sorin
  • Influencerița a făcut declarații rare despre despărțire
Lino Golden, acuzat de fosta soție că a umilit-o public și a manipulat-o. Delia a vorbit despre căsnicia cu artistul: ”Mai mult un abuz mental”
Emisiuni TV • ieri la 23:30
Lino Golden, acuzat de fosta soție că a umilit-o public și a manipulat-o. Delia a vorbit despre căsnicia cu artistul: ”Mai mult un abuz mental”
  • Ce a trăit Delia Salchievici în căsnicia cu Lino Golden
  • Artistul ar fi avut un comportament abuziv
Mirela Vaida, declarații în premieră despre participarea la Asia Express! Cum o vor vedea fanii în aventura de pe Drumul Mătăsii
Emisiuni TV • ieri la 22:49
Mirela Vaida, declarații în premieră despre participarea la Asia Express! Cum o vor vedea fanii în aventura de pe Drumul Mătăsii
  • Mirela Vaida a trecut prin multe provocări în Asia Express
  • Ce surprize le-a pregătit fanilor
Fiica cea mică a Anamariei Prodan, apariție strălucitoare! Sarah Dumitrescu a trecut printr-o transformare radicală | FOTO
Showbiz intern • ieri la 22:15
Fiica cea mică a Anamariei Prodan, apariție strălucitoare! Sarah Dumitrescu a trecut printr-o transformare radicală | FOTO
  • Cum a apărut Sarah Dumitrescu la nunta unei prietene
  • Fiica cea mică a Anamariei Prodan a ales o ținută greu de trecut cu vederea
VEZI MAI MULT
Recomandări
Ce a pățit Mădălin după ce a cumpărat cu sute de euro cursuri de îmbogățire de la un influencer
recomandare pe observatornews.ro
Ce a pățit Mădălin după ce a cumpărat cu sute de euro cursuri de îmbogățire de la un influencer
Legea Salarizării: bugetarii cer Guvernului să ia mai mulți bani de la privați pentru ei
recomandare pe observatornews.ro
Legea Salarizării: bugetarii cer Guvernului să ia mai mulți bani de la privați pentru ei
Ce a pățit Mădălin după ce a cumpărat cu sute de euro cursuri de îmbogățire de la un influencer
recomandare pe observatornews.ro
Ce a pățit Mădălin după ce a cumpărat cu sute de euro cursuri de îmbogățire de la un influencer
Alimentul pe care Bernadette Szocs îl mănâncă zi de zi. „Fără asta nu pot să trăiesc”
recomandare pe as.ro
Alimentul pe care Bernadette Szocs îl mănâncă zi de zi. „Fără asta nu pot să trăiesc”
Ți se rupe sufletul! Frații înecați în stațiunea Olimp, conduși pe ultimul drum. AVEM primele imagini de la înmormântare
Romania TV
Ți se rupe sufletul! Frații înecați în stațiunea Olimp, conduși pe ultimul drum. AVEM primele imagini de la înmormântare
Nicuşor Dan a semnat DECRETUL târziu în noapte
Romania TV
Nicuşor Dan a semnat DECRETUL târziu în noapte
De la 1 septembrie, o parte dintre români nu mai trebuie să folosească cardul de sănătate. Anunțul făcut de șeful CNAS
recomandare pe antena3.ro
De la 1 septembrie, o parte dintre români nu mai trebuie să folosească cardul de sănătate. Anunțul făcut de șeful CNAS
Ungaria și-a drenat apele generații la rând. Acum, seceta scoate la iveală prețul plătit: lacurile dispar, iar terenurile se usucă
recomandare pe antena3.ro
Ungaria și-a drenat apele generații la rând. Acum, seceta scoate la iveală prețul plătit: lacurile dispar, iar terenurile se usucă
Ce se întâmplă dacă lași încărcătorul de la telefon în priză. Cât curent consumă și care sunt pericolele
recomandare pe antena3.ro
Ce se întâmplă dacă lași încărcătorul de la telefon în priză. Cât curent consumă și care sunt pericolele
30% din HoReCa se închide. Semnal de alarmă: peste 80% din afaceri sunt în pierdere
recomandare pe Jurnalul.ro
30% din HoReCa se închide. Semnal de alarmă: peste 80% din afaceri sunt în pierdere
Insula Iubirii: Reuniuni. Momentul în care Cristina a început să plângă la imaginile cu Andrei. "Nici eu nu sunt bine emoțional"
recomandare pe a1.ro
Insula Iubirii: Reuniuni. Momentul în care Cristina a început să plângă la imaginile cu Andrei. "Nici eu nu sunt bine emoțional"
Close