Imagini de la reconstituirea crimelor de la Caracal! Ce le-a arătat Gheorghe Dincă anchetatorilor. VIDEO
Publicat pe 16.09.2019 la 16:14 Actualizat pe 16.09.2019 la 16:34
Luni, 16 septembrie, are loc reconstituirea răpirii şi uciderii Alexandrei Măceşanu, aşa cum Gheorghe Dincă a mărturisit că a făcut la audieri. În funcţie de cele spuse de inculpat, anchetatorii au refăcut tot ce s-ar fi întâmplat.
Luni, 16 septembrie, are loc reconstituirea răpirii şi uciderii Alexandrei Măceşanu, aşa cum Gheorghe Dincă a mărturisit că a făcut la audieri. În funcţie de cele spuse de inculpat, anchetatorii au refăcut tot ce s-ar fi întâmplat.
Părinţii Alexandrei Măceşanu nu au participat la reconstituire deşi aveau dreptul pentru că, spune Alexandru Cumpănaşu, această procedură este "un teatru ieftin care nu va aduce prea multe lămuriri, ci contradicţii". În schimb, membrii familiei Luizei Melencu au decis să vină luni, 16 septembrie, la casa lui Gheorghe Dincă, unde şi-au strigat disperarea.
Astăzi, anchetatorii au reconstituit răpirea şi uciderea Alexandrei Măceşanu, conform versiunii lui Gheorghe Dincă. Mai mult, a fost adus şi un butoi de o înălţime de 1,60 m, asemănător cu cel în care inculpatul susţine că a ars corpul copilei.
De asemenea, anchetatorii ar fi plasat un manechin pentru ca Gheorghe Dincă să explice şi să arate poziţia în care ar fi aşezat-o pe Alexandra Măceşanu. Potrivit informaţiilor transmite de Antena3, în acest caz nu s-a urmărit experimentul tehnic de ardere, ci, de fapt, modul în care inculpatul ar fi poziţionat cadavrul.
O poliţistă de la Poliţia Capitalei a jucat rolul Alexandrei Măceşanu. Gheorghe Dincă a legat-o la mâini şi le-a arătat anchetatorilor cum ar fi procedat de la momentul în care a răpit-o pe tânără.
La finalizarea reconstituirii, Gheorghe Dincă va fi dus înapoi în arest.
Marţi, 17 septembrie, va avea loc reconstituirea în cazul Luizei Melencu.