Elevul care a stat fix lângă fereastra distrusă în urma exploziei din cartierul Rahova. A scăpat fără nicio rană
Publicat pe 17.10.2025 la 21:34 Actualizat pe 17.10.2025 la 21:34
Unul dintre elevii care se aflau în bănci în momentul izbucnirii exploziei din cartierul Rahova a arătat că locul lui era fix lângă geamul spulberat de deflagrația produsă. Din fericire, a scăpat fără nicio rană. Ce a transmis băiatul.
- Elevul care a scăpat ca prin "urechile acului"
- Nu a suferit nicio rană
Un elev a postat pe rețelele sociale un videoclip în care le-a explicat urmăritorilor săi că este bine și le-a arătat că stătea fix în banca de lângă fereastra distrusă în urma exploziei din cartierul Rahova. Geamul era complet spart, iar cei aflați în bănci au tras o sperietură de proporții.
Elevul care a scăpat fără nicio rană în urma exploziei din Rahova
Unul dintre elevii care au luat parte la scena macabră din Capitală care a șocat România a postat un videoclip pe TikTok în care a povestit că este bine și a arătat locul în care stătea la momentul producerii exploziei. Acesta se afla la școală și era la doar un pas de o posibilă tragedie, fereastra distrusă aflându-se deasupra sa. Din fericire, tânărul a scăpat fără nicio rană și este în afara oricărui pericol.
„Mulțumesc lui Dumnezeu că suntem bine!”, a scris elevul, pe TikTok.
Videoclipul băiatului a ajuns rapid în atenția internauților, care s-au arătat uimiți de cele întâmplate.
Ce a transmis președintele Nicușor Dan
Nicușor Dan, președintele României, a transmis, în această seară, că nu este posibil ca în 2025 să se întâmple o astfel de tragedie. Mai mult, acesta a explicat că cei responsabili de producerea exploziei vor fi găsiți și trași la răspundere în cel mai scurt timp. Liderul țării a transmis că tragicul eveniment nu trebuia să aibă loc și a tras un semnal de alarmă în ceea ce privește verificarea periodică a instalațiilor de gaz.
„Cer asumarea responsabilității de către toți cei implicați, indiferent că vorbim despre instituții publice sau firme private. Cei care au știut și nu au acționat, cei care au permis, prin inacțiune sau neglijență, ca acest lanț de greșeli să culmineze cu moarte și distrugere, trebuie să răspundă” a scris Nicușor Dan.