Live acum Acces Direct
Prime time 19:00/ Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Licoarea românului care face ravagii în străinătate. Nemții sunt îndrăgostiți de această băutură

Licoarea românului care face ravagii în străinătate. Nemții sunt îndrăgostiți de această băutură

De Georgiana Prodan.
Publicat pe 02.06.2022 la 19:07 Actualizat pe 02.06.2022 la 19:07

Românul nici nu a îndrăznit să viseze că va avea parte de un succes atât de răsunător. A dat lovitura după ce a creat o licoare adorată de străini. A ajuns prima dată în Germania, iar acum licoarea este comercializată în toată Europa. Iată care este povestea de viață a bărbatului din Cluj care se mândrește cu acest succes!

Nemții sunt îndrăgostiți de această băutură

facebook

Paul Peteanu, un bărbat din Cluj, a ajuns să fie cunoscut în întreaga Europă datorită băuturii pe care a creat-o. Bărbatul în vârstă de 45 de ani s-a mutat în Germania în urmă cu aproximativ 25 de ani.

Licoarea românului care face ravagii în străinătate

Pe atunci, Paul Peteanu și-a găsit sufletul pereche. Deși nu știa limba germană, s-a acomodat destul de repede, a învățat, iar mai apoi a fost admis la facultate. Bărbatul a studiat Agronomie, la Munchen.

Viața nu a fost deloc ușoară la început, căci era nevoit să meargă la două locuri de muncă, pentru a se putea întreține. Nici nu a visat că va avea un succes atât de mare și că banii vor veni peste noapte.

”Sigur, asta s-a întâmplat după ce am învăţat limba, pentru că atunci când am ajuns acolo nu ştiam un cuvânt în limba lor. Mi-a fost destul de greu, pentru că aveam două joburi ca să mă pot întreţine, iar între timp trebuia să învăţ pentru examene”, a povestit românul, potrivit Playtech.ro.

Din ce plantă este făcută băutura care a dat lovitura

În timp ce se afla în vacanță în sudul Franței, clujeanul a descoperit planta cunoscută sub denumirea de busuioc african. În urmă cu 10 ani, Paul Peteanu a început să o aclimatizeze și a produs o băutură din această plantă.

Potrivit aceleiași surse, această băutură poate fi utilizată și în bucătărie, în diferite preparate culinare. Frunzele de busuioc albastru african oferă vitaminele A și C, antioxidanți care întăresc sistemul imunitar, mangan pentru a ajuta la digestia proteinelor și vitamina K pentru vindecarea rănilor.

Busuiocul albastru african a fost descoperit pentru prima dată la începutul anilor 1980. A fost considerat. În continuare, busuiocul african este dificil de găsit.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Licoarea românului care face ravagii în străinătate. Nemții sunt îndrăgostiți de această băutură
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Showbiz intern
Cum și alături de cine s-a distrat Alex Velea la împlinirea celor 41 de ani. Imagini de la party / VIDEO
  • Alex Velea a împlinit 41 de ani și a sărbătorit în stil mare
  • Alături de cine s-a distrat artistul la împlinirea celor 41 de ani
Showbiz intern
Primele luni de sarcină, un test dificil pentru Carmen Grebenișan. A ajuns pe perfuzii: "Mi-e rău"
  • Sarcina vine cu provocări pentru Carmen Grebenișan
  • Influencerița a ajuns pe perfuzii
Showbiz intern
Un nou cuplu în showbiz! Blondina iubește din nou, la doi ani de la despărțire. Cine e bărbatul care i-a cucerit inima
  • Blondina anunță că iubește din nou
  • După doi ani de singurătate, soarele a răsărit pe strada ei
  • Declarații exclusive
Showbiz intern
Valerie Lungu a împlinit 31 de ani. În ce loc superb și-a sărbătorit ziua de naștere, alături de iubit / FOTO
  • Valerie Lungu ș-a sărbătorit ziua în vacanță
  • În ce loc superb a petrecut alături de iubit
Emisiuni TV
Din 2 iunie, de luni până miercuri, de la 20.30, la Antena 1, Capet despre noul sezon „Poftiți pe la noi: Poftiți la întrecere”:  „Eu eram aproape leșinat când ajungeam la jocuri!”
  • „Poftiți pe la noi” revine la Antena 1!
  • Capet: „Am ajuns leșinat la jocuri, dar a meritat!”
Beauty & Lifestyle
Trei orașe din Europa pe care să le descoperi mergând pe jos. Pe primul loc se află o zonă superbă din Italia
  • Trei orașe din Europa pe care să le descoperi mergând pe jos
  • Cum arată topul
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Cele mai bune prietene, moarte pe iarbă, ţinându-se de mână, după un accident cumplit. "Cadou" de majorat le va fi piatra funerară după tragedia din Irlanda
recomandare pe as.ro
Milionarul român care are un salariu de 33.000 de euro pe lună a ajuns să vândă tot şi să se împrumute!
Romania TV
Vestea momentului în showbiz! S-au DESPĂRȚIT! El a făcut anunțul: Decizia nu este rezultatul unui conflict, ci e o înțelegere matură
Romania TV
Mario Iorgulescu a EVADAT și riscă trei ani de închisoare în plus. Este dat în urmărire internațională
recomandare pe antena3.ro
„Poarta spre Iad”. Cum trăiesc oamenii în cel mai nemilos loc de pe Terra, unde temperaturile ajung și la 62 de grade Celsius
recomandare pe antena3.ro
Anchetatorii sub acoperire din Olanda s-au dat drept cumpărători ca să afle dacă tezaurul dacic a fost topit sau nu. Ce au aflat
recomandare pe antena3.ro
O cantitate uriașă de „aur alb vulcanic” a fost descoperită. Depozitul de litiu valorează aproximativ 1,5 trilioane de dolari
recomandare pe playtech.ro
Ce să presari la rădăcina merilor în mai pentru fructe mari şi zemoase. Livada ta va exploda în toamnă
recomandare pe playtech.ro
Horoscop rune 12–18 mai 2025. Două zodii primesc avertismente dure de la Mihai Voropchievici
recomandare pe redactia.ro
Ce ocupație are soția lui Ionel Ganea și cum a început povestea de dragoste dintre ei. Cei doi trec prin momente cumplite
recomandare pe redactia.ro
Zodia care își iubește mama mai mult decât orice. Legătura de sânge care nu se rupe niciodată
recomandare pe Ciao.ro
Vedetele din România care s-au călugărit. Au renunțat la celebritate pentru o viață în rugăciune
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
recomandare pe bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
recomandare pe bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
recomandare pe dailybusiness.ro
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
recomandare pe dailybusiness.ro
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
recomandare pe Jurnalul.ro
3 zodii dure care tânjesc în secret după dragoste
recomandare pe a1.ro
Cum arată sora lui Valeriu Ilisie din "Iubire cu Parfum de Lavandă". Cei doi frați postează des imagini împreună