Live acum Petrecem in familie (r)
Prime time 19:30/ In culisele celebritatii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Primul pacient din România cu triplă infecție virală. În ce oraș a fost descoperit cazul

Primul pacient din România cu triplă infecție virală. În ce oraș a fost descoperit cazul

De Andreea Stancescu.
Publicat pe 12.01.2023 la 10:42 Actualizat pe 12.01.2023 la 10:42

Tot mai multe cazuri de gripă și viroze respiratorii au apărut în ultima vreme. Un bărbat a fost depistat cu triplă infecție virală și a fost internat la spitalul din Iași pentru mai multe investigații: Pacientul se află la secție de Terapie Intensivă, iar medicii fac toate demersurile pentru vindecare.

Pixabay

La Iași, un bărbat a fost internat de urgență la spital, fiind depistat cu triplă infecție virală: coronavirus, gripă și viroză interstițială. Medicii sunt alarmați și încearcă să facă față tuturor bolnavilor care se prezintă în unitățile medicale.

Tot mai mulți bolnavi de gripă

În ultima perioadă au apărut tot mai multe cazuri de gripă în rândul vârstnicilor. Cea de-a șaptea persoană infectată este un bărbat de 58 de ani, care nu și-a administrat vaccinul antigripal, suferă de pneumonie din cauza infecției cu virusul gripal A. Directorul de la DSP confirmă că situația este gravă, fiind înregistrate și primele decese.

"Ne confruntăm cu un sezon gripal destul de agresiv, iar numărul de infecţii respiratorii este în creştere. Am înregistrat, la finalul săptămânii trecute, şi primele decese, iar la începutul săptămânii, luni, am mai avut încă trei decese", a declarat Horaţiu Cojocaru, director DSP.

Primul caz din România cu triplă infecție virală

Pe lângă spitale și medicii de familie sunt foarte solicitați. Aceștia oferă diferite tratamente pentru ca situația să se remedieze acasă, fără a fi nevoie de a ajunge la camera de gardă. Și primul caz de Flurona a fost înregistrat în România, la Constanța.

Un bărbat a fost internat la Iași cu triplă infecție virală: COVID-19, gripă și virus respirator sincițial. El este la secția de Terapie Intensivă, iar medicii oferă un prognostic rezervat cu privire la situația sa, prezentând multiple comorbidități.

"Îngrijim primul pacient cu triplă infecție virală: virusul Sars Cov 2, virus gripal și virus respirator sincițial. Este vorba despre un pacient în vârstă de 58 de ani, care prezintă multiple comorbidități

Pacientul este conştient şi stabil din punct de vedere hemodinamic, cu toate acestea, prognosticul rămâne unul rezervat", a spus Florin Roșu, manager al Spitalului de Boli Infecțioase din Iași.

Timp de cîteva zile, în Galați au fost diagnosticate mai mult de 150 de persoane cu virose, gripă sau pneumonie. Afecțiunile respiratorii au produs și multiple complicații.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Primul pacient din România cu triplă infecție virală. În ce oraș a fost descoperit cazul
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Beauty & Lifestyle
Top 10 cele mai sigure țări de vizitat pentru femei. Unde poți călători singură fără probleme
  • Unde să călătorești singură fără să duci grija pericolelor
  • Cele mai sigure țări pentru femei
Showbiz intern
Tzancă Uraganu și Lambada își sărbătoresc fiul cel mare! Ce urare emoționantă a transmis Alina Marymar de ziua lui Andreas
  • Tzancă Uraganu și Lambada își sărbătoresc fiul cel mare
  • Alina Marymar, mesaj emoționant de ziua lui Andreas
Showbiz intern
Cu ce se ocupă femeia care i-a luat locul Sabrinei în viața lui Andrei Perneș de la Mireasa. Se despărțise definitiv de fosta soție de opt luni
  • Cu ce se ocupă femeia care i-a luat locul Sabrinei în viața lui Andrei Perneș de la Mireasa
  • Fostul concurent și Sabrina nu mai erau împreună de opt luni
Beauty & Lifestyle
De ce este bine să consumi semințe de dovleac. Ce beneficii au pentru sănătate
  • De ce este bine să consumi semințe de dovleac
  • Fac parte din categoria superalimentelor
Showbiz intern
Ți se rupe sufletul! Tatăl lui Andrei Perneș de la Mireasa, în lacrimi! Nu s-a putut desprinde de sicriu / FOTO
  • Andrei Perneș de la Mireasa a fost înmormântat astăzi în satul natal
  • Tatăl lui, copleșit de durere
  • Nu s-a putut desprinde de sicriul
Showbiz intern
Lacrimi și durere la despărțirea de Andrei Perneș de la Mireasa. Imagini sfâșietoare de la înmormântare / FOTO
  • Andrei Perneș de la Mireasa este condus astăzi pe ultimul drum
  • Lacrimi și durere la despărțirea de fostul concurent
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
"Nu pot să cred că America ne cere să-i alegem pe oamenii ruşilor". Iulian Fota, despre atacurile din SUA la adresa României
recomandare pe as.ro
Greşeala fatală care l-a costat toată averea pe un fost milionar român celebru: „De acolo a plecat”!
Romania TV
Magazinele ”La Sibieni”, ÎNCHISE pe capete. Angajații spălau salamul expirat cu acetonă și îl repuneau la vânzare
Romania TV
Un bucătar renumit a slăbit 90 de kilograme în 8 luni. Nu și-a tăiat stomacul și a ținut o dietă foarte UȘOARĂ!
recomandare pe antena3.ro
"A murit pentru că a furat ciocolată". Cutremurătorul caz al unei fete de 13 ani, care lucra ca menajeră în casa unei familii bogate
recomandare pe antena3.ro
Povestea ardeleanului de culoare care oferă consultanță în afaceri și te învață să gătești pe TikTok: „Am fost sărac lipit”
recomandare pe antena3.ro
Insula care se poate închiria în întregime cu doar 50 de euro pe noapte. Are o casă cu 9 dormitoare, complet utilată
recomandare pe playtech.ro
Durere mare la înmormântarea lui Andrei Perneș! Obiectul ciudat pus pe sicriu, cei prezenţi nu au...
recomandare pe playtech.ro
Secretul moldovencelor pentru cea mai bună ciorbă de fasole. Doar ele o fac aşa
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe Ciao.ro
Mânuţele la control! Vedele din România, surprinse în ipostaze stânjenitoare cu mâna la...
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Vicecampioana olimpică și-a arătat tatuajele și piercing-ul dintr-o zonă delicată
recomandare pe bzi.ro
Cum a surprins-o Fuego pe Irina Loghin de ziua de naștere a artistei! Ce cadou inedit i-a oferit
recomandare pe bzi.ro
Sânziana Negru a fost reținută pe un aeroport din Arabia Saudită! Ce a putut să pățească influencerița
recomandare pe dailybusiness.ro
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
recomandare pe dailybusiness.ro
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
recomandare pe Jurnalul.ro
Astrologia și succesul financiar: Ce zodii produc cei mai mulți miliardari?
recomandare pe a1.ro
Ce sport practică fiul lui Pepe, după aproape doi ani de înot. Micuțul este susținut de tatăl său: „Am vorbit cu..”