Live acum Viața fără filtru
Prime time 19:00 Mireasa. Capriciile iubirii
Homepage » Actualitate » Stiri interne » Uluitor! Un preot din Cluj produce ciocolată cu canabis. „Vreau să aduc oamenilor zâmbetul pe buze”

Uluitor! Un preot din Cluj produce ciocolată cu canabis. „Vreau să aduc oamenilor zâmbetul pe buze”

Publicat pe 30.01.2020 la 15:49 Actualizat pe 30.01.2020 la 15:53

Să vezi şi să nu crezi! Un preot din Cluj s-a hotărât să devină specialist în ciocolată, dar nu de orice fel, ci cu..canabis!

Uluitor! Un preot din Cluj produce ciocolată cu canabis. „Vreau să aduc oamenilor zâmbetul pe buze”

Facebook

Să vezi şi să nu crezi! Un preot din Cluj s-a hotărât să devină specialist în ciocolată, dar nu de orice fel, ci cu..canabis!

Preotul Dinu Criste, pe numele lui, este slujitor al Domnului la o biserică din comuna Sâncraiu, din judeţul Cluj. De câteva luni, s-a hotărât să-şi deschidă o nouă afacere, în paralel cu preoţia.

Zis şi făcut! Părintele s-a apucat de făcut ciocolată. Ştim, sună delicios, însă nu conţine nici alune, nici migdale sau stafide, ci canabis! Potrivit Libertatea.ro, Dinu Criste a povestit că i-a venit ideea la un pahar de vin, atunci când a stat la masă cu mai mulţi prieteni.

Bărbatul a realizat că poporul român a uitat să zâmbească, aşa că, fiind slujitor al divinităţii, s-a gândit să facă un bine pentru cei din jurul lui.

„Totul a pornit de la o discuție cu câțiva prieteni. Vorbeam despre un material care ilustra nivelul de zâmbete, de bunădispoziție la români, capitol la care stăm foarte prost, în comparație cu alte țări, și ne dădeam cu părerea ce ar putea să rezolve starea de spirit.”, susţine preotul.

Totodată, este de părere că oamenii ar fi mult mai fericiţi dacă ar mânca ciocolata fabricată de el, în acest fel crescând nivelul de endorfine din creierul nostru.

„Așa s-a născut și ideea că, probabil, dacă oamenii ar mânca mai multă ciocolată, nivelul de endorfine din creierul nostru ar fi mai mare”, a completat Dinu Criste.

Ei bine, părintele a recunoscut că a fost puţin sceptic în privinţa acestui plan, deoarece, la început avea de gând să fabrice bere artizanală. În urma unei gândiri bine elaborate, a decis că acest proces este mult prea complicat, aşa că, a ales varianta simplă: ciocolată cu canabis!

„Am pendulat, la un moment dat, între două decizii, de a face ciocolată sau de a face bere artizanală, dar la bere mi s-a părut mult mai complicat”, a povestit preotul din Cluj.

Apropiaţii nu i-au acordat încredere

Prietenii şi cei din jur nu au crezut că Dinu va fi capabil să pună în aplicare acest plan. Potrivit spuselor lui, bărbatul nu vrea să facă comerţ din asta, deoarece este de părere că nu banii contează. Îşi doreşte cel mai mult să pună un zâmbet pe feţele oamenilor!

„Au fost unii care au încercat să mă aducă, ziceau ei, cu picioarele pe pământ, în sensul că mă îndrumau să fac comerț. Le-am spus atunci și o spun și acum că eu nu asta vreau. Nu vreau să fac comerț. Face parte din mine, din bucuria mea de a fi și cred că trebuie să căutăm și lucrurile astea, pentru că nu tot ce facem trebuie să aibă neapărat o corespondență financiară”, a încheiat el.

În articolul
Uluitor! Un preot din Cluj produce ciocolată cu canabis. „Vreau să aduc oamenilor zâmbetul pe buze”
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Stiri internationale
Motorul unui avion a explodat în timpul zborului. Pasagerii au filmat imagini tulburătoare
  • Pasagerii unui avion au trecut prin clipe de groază
  • Unul dintre motoare a luat foc în zbor
Showbiz intern
Imagini rare cu Tzancă Uraganu, înainte de a deveni faimos! Cât de mult s-a schimbat manelistul
  • Imagini cu Tzancă Uraganu de la începutul carierei
  • S-a schimbat considerabil
Showbiz international
Descoperire șocantă aproape de casa mamei dispărută a prezentatoarei TV. Polițiștii sunt în alertă
  • Mama dispărută a prezentatoarei TV ar putea fi găsită
  • Ce a apărut în fața casei sale
Emisiuni TV
Marisa Paloma a făcut mărturisiri emoționante despre părinții ei: "Au fost mai mult despărțiți"
  • Marisa Paloma a vorbit despre părinții ei
  • Influencerița a făcut mărturisiri emoționante
Emisiuni TV
Familia Zmărăndescu a fost votată pentru eliminare, dar superputerea săptămânii i-a salvat încă o dată! Power Couple, lider detașat de audiență!
  • Luiza și Cătălin Zmărăndescu, salvați de la eliminare
  • Cei doi și-au folosit superputerea
Emisiuni TV
Peste ce nu ar putea trece Irisha în viitoarea relație. Bruneta își dorește ca iubitul ei să stea bine pe finanțe
  • Ce își dorește Irisha de la un bărbat
  • Bruneta consideră că iubitul trebuie să fie stâlpul casei
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
La 24 de ani, Grațiela își caută job de 6 luni: 300 de aplicări, 10 interviuri, aproape niciun răspuns
recomandare pe as.ro
El e românul care a făcut o avere pe bursă! A câştigat şi de peste 85 de ori suma investită. Câţi bani are acum
Romania TV
Nicușor Dan i-a concediat AZI. Undă de șoc la nivel înalt! Sunt schimbări MAJORE
Romania TV
Medic de 33 de ani, găsit mort în cabinet. Alin s-a sinucis după ce a ajuns la spital. Era căsătorit și avea un băiețel. Soția sa este tot medic. BOALA de care suferea!
recomandare pe antena3.ro
Femeia acuzată că și-a ucis 11 soți spune acum că, de fapt, nu-și amintește de câte ori a fost căsătorită, dar nimeni nu mai trăiește
recomandare pe antena3.ro
O româncă mutată de 12 ani din țară povestește cum a primit permis de conducere în 45 de minute și pașaport în 20, direct pe aeroport
recomandare pe antena3.ro
Polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului străin povestește pas cu pas ce s-a întâmplat. Bătăușul și-a chemat în ajutor mama
recomandare pe playtech.ro
Vremea se răceşte din nou. Avem weekend de iarnă: România, pe ‘câmpul de luptă’ dintre două mase de aer diferite
recomandare pe playtech.ro
Ce nu are voie să facă un controlor STB: de multe ori încalcă legea fără să ai habar. De ce nu te poate bloca sau legitima cu forţa
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe redactia.ro
Doamne, dramatic ce se intampla cu Fulgy al Clejanilor... Ultima ora
recomandare pe Ciao.ro
Horoscop 2026 cu Marian Golea. Patru zodii renasc și își schimbă destinul. Previziuni complete pentru toate semnele zodiacale
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
recomandare pe bzi.ro
Cătălin Crișan, schimbare care i-a șocat pe fani. Artistul, greu de recunoscut la 57 de ani
recomandare pe bzi.ro
Cum arată casa lui Gino Iorgulescu. Vila în care a copilărit Mario Iorgulescu este un adevărat muzeu privat
recomandare pe dailybusiness.ro
Cât costă cu adevărat un zbor low-cost. Taxele suplimentare pot dubla prețul biletului
recomandare pe dailybusiness.ro
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
recomandare pe Jurnalul.ro
România se pregătește de blocaj instituțional total. Urmează greve în toate domeniile
recomandare pe a1.ro
Cadoul în valoare de 18.000 de euro pe care Sandra Izbașa i l-a oferit lui Răzvan Bănică. Cum arată obiectul de lux