Live acum Viața fără filtru - Best of
Prime time 19:30/ In culisele celebritatii
Homepage » Beauty & Lifestyle » Singurul aliment care te scapă de sforăit. Bucură-te de nopți liniștite de azi înainte. Cum să îl consumi

Singurul aliment care te scapă de sforăit. Bucură-te de nopți liniștite de azi înainte. Cum să îl consumi

De Georgiana Prodan.
Publicat pe 09.08.2022 la 21:28 Actualizat pe 09.08.2022 la 21:28

Într-adevăr, sforăitul este cât se poate de deranjant și dacă nu te deranjează în mod direct pe tine, partenerul tău de viață ar putea avea de suferit pe timpul nopții. Chiar dacă nu te deranjează prea mult, sforăitul nu este un simptom de ignorat. De fapt, sforăitul poate indica o stare gravă de sănătate.

Bucură-te de nopți liniștite de azi înainte

Facebook

De asemenea, specialiștii sunt de părere că sforăitul poate crea probleme reale într-o căsnicie. Uneori, nu realizezi cât de tare sforăi până când cineva te atenționează în acest sens. Iată cum poți scăpa de sforăit!

Alimentul care te scapă de sforăit

Bineînțeles, există o mulțime de metode prin care poți scăpa de sforăit, inclusiv tot felul de medicamente, spray-uri, dispozitive minuscule, însă iată care este alimentul natural care te ajută împotriva sforăitului.

Mai mulți factori vă pot bloca sau împiedica fluxul de aer nazal și astfel apare sforăitul. Aproximativ jumătate dintre persoanele cu sforăit puternic au apnee obstructivă în somn.

Aceasta este o afecțiune în care respirația se întrerupe în timp ce dormi. Dacă este lăsată netratată, aceasta poate cauza probleme grave de sănătate. Mierea are, de asemenea, proprietăți antiinflamatorii și reduce sforăitul.

Cum ajută, de fapt, mierea, împotriva sforăitului

Amestecă o linguriță de miere de albine într-o cană de apă fierbinte sau o cană de ceai de mușețel sau ghimbir și bea după cină sau înainte de culcare. De asemenea, mierea este folosită ca ingredient în multe rețete alimentare care sunt menite să ajute împotriva sforăitului.

Mierea este bogată în proprietăți antimicrobiene și antiinflamatorii. De asemenea, funcționează ca lubrifiant. Aceste proprietăți funcționează excelent împotriva sforăitului. Una dintre cauzele comune ale sforăitului este umflarea gâtului.

Proprietatea antiinflamatoare a mierii ajută la reducerea acestei umflături. De altfel, este cunoscut faptul că cântăreții și muzicienii consumă miere zilnic pentru a-și menține corzile vocale relaxate și fine.

CITEȘTE ȘI:
În articolul
Singurul aliment care te scapă de sforăit. Bucură-te de nopți liniștite de azi înainte. Cum să îl consumi
:
Share pe Facebook Share pe Whatsapp
Știri
Emisiuni TV
Adriana Bahmuțeanu, declarații dure după ultimul proces cu băieții cei mari ai lui Silviu Prigoană. Ce s-a întâmplat în instanță: ”A folosit proble false”
  • Adriana Bahmuțeanu a fost la un nou termen cu băieții lui Silviu Prigoană
  • Vedeta a făcut declarații
Showbiz intern
Cum a depășit Zarug cele mai grele momente. Dezvăluiri despre depresie, prieteni și perioada dificilă. De unde și-a luat puterea de a merge mai departe / VIDEO
  • Zarug ne spune cum a trecut peste perioada depresivă din viața sa
  • Cine l-a ajutat în cele mai grele momente 
  • Declarații exclusive 
Showbiz intern
Andrei Jilavu, clipe de coșmar după ce a fost infectat cu virusul dengue! Declarații exclusive despre starea lui de sănătate
  • Andrei Jilavu, clipe de coșmar
  • A fost infectat cu virusul dengue
  • Care este starea lui de sănătate
Stiri interne
Soțul artistei Carmen de la Sălciua, adio, pușcărie! / Decizie de ultimă oră în dosarul penal al afaceristului
  • Afaceristul Marian Corcheș a fost declarat nevinovat
  • Timp de trei ani, el a fost târât prin tribunale, fiind acuzat că ar fi furat curent
  • După ce, în 2022, au admis probele, luna aceasta, judecătorii au stabilit că acestea nu există
Paparazzi
O folosește, dar nu o îngrijește! Iubitul Alexiei Eram a fost prins în plină acțiune!
  • Alexia Eram are un nou iubit de câteva luni
  • Cum a fost surprins
Emisiuni TV
Ce provocări a întâmpinat Ioana State la Te cunosc de undeva: ”Mi-e teamă de lucrurile acestea”
  • Ioana State se descurcă de minune la Te cunosc de undeva
  • Care sunt cele mai mari frici ale vedetei
Vezi toate știrile noi
Recomandări
recomandare pe observatornews.ro
Staţii de autobuz încălzite, ca în Dubai, într-o comună din Prahova. Investiţia totală a fost de 100.000 de euro
recomandare pe as.ro
„Mănâncă 5 kilograme de carne!” Dezvăluire incredibilă despre Cristi Borcea
Romania TV
Magazinele ”La Sibieni”, ÎNCHISE pe capete. Angajații spălau salamul expirat cu acetonă și îl repuneau la vânzare
Romania TV
Un bucătar renumit a slăbit 90 de kilograme în 8 luni. Nu și-a tăiat stomacul și a ținut o dietă foarte UȘOARĂ!
recomandare pe antena3.ro
Acuzații șocante la adresa lui Elon Musk. Unul dintre copiii lui ar fi grav bolnav, iar el nu vrea să știe de asta. Ce spune Grimes
recomandare pe antena3.ro
O femeie s-a enervat când a primit un bilet greșit la loterie, apoi a aflat că a căștigat 2 milioane de dolari
recomandare pe antena3.ro
Noi detalii despre accidentul în care a murit Andrei Perneș, fost concurent în emisiunea „Mireasa”
recomandare pe playtech.ro
Doliu uriaş în lumea filmului! Era îndrăgită de milioane de români, actriţa s-a stins la...
recomandare pe playtech.ro
Ce se pune la rădăcina brânduşelor la final de februarie pentru a rămâne înflorite mai mult timp. Este secretul floriştilor
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
recomandare pe Ciao.ro
Mânuţele la control! Vedele din România, surprinse în ipostaze stânjenitoare cu mâna la...
recomandare pe shtiu.ro
Am putea să trăim în România numai cu produse 100% românești? Nu mai conducem BMW-uri, nu mai vorbim la telefoane mobile
recomandare pe ProSport.ro
FOTO. Vicecampioana olimpică și-a arătat tatuajele și piercing-ul dintr-o zonă delicată
recomandare pe bzi.ro
Cum a surprins-o Fuego pe Irina Loghin de ziua de naștere a artistei! Ce cadou inedit i-a oferit
recomandare pe bzi.ro
Sânziana Negru a fost reținută pe un aeroport din Arabia Saudită! Ce a putut să pățească influencerița
recomandare pe dailybusiness.ro
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
recomandare pe dailybusiness.ro
Se scumpesc biletele de tren! Cu cât se vor majora tarifele în funcţie de tipul trenului
recomandare pe Jurnalul.ro
Astrologia și succesul financiar: Ce zodii produc cei mai mulți miliardari?
recomandare pe a1.ro
Reacția Sabrinei la vestea că Andrei Perneș a murit. Ce a făcut în memoria celui cu care s-a căsătorit la Mireasa