Povestea dramatică a unei tinere care la 20 de ani avea 38 de kilograme. Ajunsese să nu mai mănânce cu zilele
De Bianca Cimpoi.
Publicat pe 07.07.2026 la 15:19
Actualizat pe 07.07.2026 la 15:19
O tânără de 23 de ani a povestit prin ce a trecut, după ce a decis că vrea să slăbească. Silvia spune că la 20 de ani ajunsese să aibă 38 de kilograme, după s-a înfometat. Ajunsese să nu mai mănânce cu zilele.
Silvia ajunsese la 38 de kilograme la 20 de ani
TikTok - bysilvia4
- Silvia ajunsese să aibă la 20 de ani 38 de kilograme
- Tânăra a povestit prin ce a trecut
Silvia are 23 de ani și a recunoscut că și-a dorit să slăbească. Tânăra s-a înfometat perioade lungi, povestind că erau zile în care ajunsese să nu mănânce, ci obișnuia să bea doar apă și sucuri zero zahăr.
Problemele au început după ce a slăbit mult
Silvia a povestit că și-a dorit dintotdeauna să slăbească. La 19 ani, ajunsese la 50 de kilograme și era mulțumită de ce arată cântarul, dar mai apoi și-a dat seama că vrea să slăbească tot mai mult.
Tânăra spune că se confrunta pe atunci cu body dysmorphia, însă pe atunci nu știa ce înseamnă. Afecțiunea de care spune Silvia înseamnă că persoana deși este slabă, nu se vede așa și consideră că trebuie să slăbească și mai mult.
„Aveam la 15 65 de kilograme, ajunsesem la 17 ani să am 70 de kilograme, fiind o fată de 1,60 metri, kilogramele acelea chiar se vedeau (...) Toată lumea îi dădea bully pe treaba asta, până într-un punct în care aveam 17 ani și niciun băiat nu mă dorește (...) Am ales să slăbesc, am zis că e o idee bună să mănânc mai puțin, că sigur o să slăbesc. Într-adevăr, am reușit, am ajuns la 19 ani să am 50 de kilograme, ceea ce era apogeul, era perfect, nu mă deranja absolut deloc, doar că din asta am dat-o într-o problemă. Am început să am probleme cu corpul meu, să nu îmi mai placă absolut de mine, să îmi doresc să slăbesc din ce în ce mai mult. La 23 de ani, am realizat că există o boală, body dysmorphia, care asta este (...) Atunci nu știam”, a povestit Silvia, pe TikTok.
La 20 de ani avea 38 de kilograme
Silvia spune că apoi a decis să se înfometeze, așa că la 20 de ani ajunsese să aibă 38 de kilograme.
Tânăra spune că nu mânca nimic cu zilele, ci obișnuia să bea apă și sucuri zero zahăr, iar uneori mai consuma o gustare de 100 de calorii. Acum, la 23 de ani, Silvia spune că a conștientizat riscurile la care s-a expus și nu recomandă nimănui să procedeze așa.
„Am ajuns să am zile în care nu mâncam, aveam 2 zile în care trăiam cu apă și sucuri zero, pentru că descoperisem sucurile fără zahăr. Descoperisem și caloriile (...) Nu mă interesa să am proteină, pe mine mă interesa să am cât mai puține calorii și să slăbesc cât mai mult. Îmi luam un snack, care avea 100 de calorii și un suc zero zahăr și asta era tot (...) Nu vă recomand. Eu și la 23 de ani, corpul meu nu asimilează atât de bine (...) Am ajuns să cântăresc 38 de kilograme. Eu nu mai puteam să mănânc absolut deloc, vomitam, nu vă recomand să vă înfometați”, a mai spus tânăra.
Citește și: Incredibil! Prin ce a chinuri a trecut o femeie din cauza injecțiilor pentru slăbit


