VIDEO / Simona Halep a debutat cu dreptul în noul sezon de simplu! Campioana noastră s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Adelaide

Simona Halep, cea mai valoroasă jucătoare de tenis din România. © Hepta

Simona Halep (28 de ani), locul 4 WTA, a debutat cu dreptul în noul sezon de simplu! Campioana noastră a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovic (26 de ani), a 52-a jucătoare de tenis a lumii, în turul al II-lea al turneului de la Adelaide, scor 6-4, 7-5. Partida a durat o oră şi 38 de minute.

Acesta a fost primul meci pe care Simona Halep l-a disputat la simplu în 2020. Ea a mai jucat la dublu, cu Raluca Olaru, în primul tur de la Adelaide, dar a pierdut.

În sferturile de finală ale probei de simplu de la Adelaide, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei din partida Aryna Sabalenka (12 WTA)  - Bernarda Pera (70 WTA). Meciul va avea loc joi.

Citeşte şi: Romario Benzar e out de la Lecce! Viitoarea destinaţie a fotbalistului român

Citeşte şi: Bombă pe piaţa transferurilor! Andrei Radu, ofertat de două echipe din Anglia

Dacă ți-a plăcut articolul, te așteptăm și pe pagina oficială de Facebook. Te aşteptăm şi pe pagina de Instagram.